Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Kimi zaman vücudumuzda değişik sebeplerden dolayı birtakım olumsuzluklar meydana gelir. Bu olumsuzluklar bazen kanama şeklinde olur. Kanama durumu çeşitli sebeplerden meydana gelebilir. Burun kanaması da bu durumlardan bir tanesidir. Çoğunlukla basit sebeplerden meydana gelen burun kanamaları yeri gelince paniğe neden olabilir. Bu yazıda burun kanamasının ne olduğu ve neden meydana gelebileceği, ev ortamında burun kanamalarına ne yapılabileceği hakkında bilgiler verilecektir.

Burun Kanaması Nedir?

Burun kanaması bir insanın yaşamı boyunca başına gelme olasılığı çok büyük bir durumdur. Hemen hemen hepimizin en az 1 kere burnu kanamıştır. Burun kanamaları genellikle basit durumlardan kaynaklanır fakat burnu kanayan kişiler ilk olarak endişe duyar. Bu normal durumdur çünkü kanama durumları hoş değildir. Hatta bazı insanları kan tutar ve basit bir burun kanaması kişiyi fazlaca etkiler. Bu sebeple burun kanamalarının normal bir durum olabileceğini düşünmekte fayda vardır. Tabii ki bu önemsememezlik yapılması anlamına gelmez. Burun kanamasının sıklığı ve şiddetine göre ciddi ve önemlidir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun Kanaması - Çocuk

Burun kanamalarının birçok sebebi olabilir. Özellikle çocukların başına gelebilen burun kanamaları her yaştan insanın başına gelebilir. Çocuklarda burun kanamalarının sebebi burun karıştırmaktan kaynaklı olabilir. Çocuklar burun karıştırmayı fazlaca yapabileceği için burun içinde hassas doku ve kılcal damarlar zarar görebilir ve burun kanamaya başlayabilir.

Diğer bir burun kanama sebebi ise ortamdan kaynaklı olabilir. Kış aylarında ısıtma sistemlerinin yarattığı kuru hava burun kanamalarına sebep olabilir. Bir başka burun kanama sebebi ise burunun şeklinden kaynaklı olabilir. Burunun şeklinde bozukluklar burun içinde kabuklanma ve sonrasında kanamaya yol açabilir. Bu konuda şüpheleniyorsanız bir doktora görünmenizde fayda vardır. Ayrıca hamilelik döneminde kadınlarda burun kanaması da görülebilir fakat endişelenmeye gerek yoktur.

Yukarıda sayılan sebepler genellikle basit sebeplerdir. Burun kanamasının ciddi sebepleri de olabilir. Örneğin kalp ve damar hastalıkları burun kanamalarına sebep verebilir. Erişkin insanlarda yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları burun kanamalarına yol açabilir. Bunun yanı sıra burnun içinde veya sinüslerde bulunan tümörler burun kanamalarına yol açabilir. Bu burun kanamaları sık sık gerçekleşir.

Başka bir ciddi burun kanaması sebebi ise kandan kaynaklı hastalıklardır. Bu hastalıklar burun kanamasına sebep olabilir. Alınan darbeler de burun kanamasına neden olabilir. Burun bölgesi hassas bir bölge olduğu için kanamaya müsaittir. Burun kırıkları da kanamaya sebep olabilir. Bahsi geçen bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun Kanaması - Tedavi

Burun kanaması durumunda hastaneye gitmeden evde yapılabilecek müdahaleler mevcuttur. Burun kanaması yaşarsanız veya çevrenizdeki bir insanın burnu kanar ise öncelikle yapmanız gereken iş soğuk bir su ile burnu öncelikle temizlemektir. Fakat temizleme işlemi yapılırken fazla zorlama yapılmamalıdır. Bu mevcut kanamayı daha da arttırabilir.

Temizleme işlemi yapıldıktan sonra burnunuzun kanat kısmını şiddetlice bastırmanız gerekir. Bu bastırma işlemini 5 dakika boyunca devam ettirmelisiniz. Burun kanamasının şiddeti fazla değil ise kanama geçecektir. Fakat elinizi çektikten sonra kanama devam ediyor ise aynı işlemi tekrar yapmanız gerekir. Bu işlemi kanama kesilinceye kadar birkaç kere yapabilirsiniz. Eğer yine kanama geçmiyor ise bir doktora görünmeniz gerekir.

Burun Kanamasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Burun Kanaması - Yapılmaması Gerekenler

Burun kanamalarında eskilerden beri yanlış bilinen yöntemler vardır. Bu yöntemlerin yapılması doğru değildir. Öncelikle yanlış yapılan şey başı arkaya yaslamak ve burnu havaya kaldırmaktır. Bu hareket kanamanın kesilmesini önlemeyeceği gibi mevcut kanama devam edeceği için boğulma riskini de beraberinde getirir. Bu yüzden yapılmaması gereken bir harekettir. Ayrıca kanayan burun deliklerine pamuk koyup burun deliklerini tıkamak da yanlış bir harekettir. Son olarak iyi geldiği düşünülen durum ise kafayı ıslatmak ve boyna buz koymaktır. Bu işlemin de burun kanamasına pek yararı olmaz.

Son olarak, burun kanamaları genellikle basit sebeplerden meydana gelir. Fakat her ne kadar basit bir durummuş gibi görünse de kanama şiddeti ve sıklığının fazla olması durumunda mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.