Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Taşı Temizliği için 7 Etkili Yöntem!

Diş taşı günümüzde halk dilinde diş tartarı olarak da ifade edilmektedir. Diş taşı birtakım bakterilerin dişlerde uzun süre birikerek, zamanla diş taşının sertleşmesiyle ortaya çıkan dişte oluşan sert yapılardır. Diş ve diş eti sağlığına önem vermeyen bireylerde diş taşı daha çok ve sıklıkla görülmektedir ama ağız ve diş sağlığına önem veren, düzenli olarak diş kontrolünü yaptıran bireylerde çok sık olmamakla birlikte, arada görülmektedir. Diş taşını engellemek için alınması gereken birtakım önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler,

  • Ağız içinde bulunan diş taşı oluşumunu engellemek için mümkün olduğu sürece diş ve ağız bakımına çok önem verilmesi gerekmektedir.
  • Dişlerin her yemekten sonra, düzenli olarak diş fırçası ile mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşı oluşumunu engellemek için diş taşı temizleyici özelliği bulunan diş macunlarını tercih etmelisiniz.
  • Diş fırçaları ne kadar donanımlı ve özellikli olursa olsun, dişlerin zor erişilecek kısımlarını tam olarak temizleyemezler. Diş fırçalarının dişlerde erişemediği kısımları diş ipi yardımı ile temizleyebilirsiniz. Diş doktorları diş ipinin her fırçalama sonrasında kullanılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü dişte temizlenmemiş olan kalıntılar bakterilere ve sonrasında da diş rahatsızlıklarına neden olmaktadır.
  • Diş taşı oluşumunu önlemek için yumuşak şeker ve dişe yapışan yiyeceklerin mümkün olduğu sürece az tüketilmesi gerekmektedir. Bu yiyecekler tüketildikten sonra mutlaka dişler diş fırçası ve diş ipi aracılığı ile iyice temizlenmelidir.

Bu önerileri günlük olarak uygulayarak diş taşının ortaya çıkmasını minimum düzeye indirebilirsiniz. Bu önerileri uygulamadığınız halde yine dişlerinizde diş taşı oluşuyorsa bu durumda mutlaka bir diş doktoruna gidip diş kontrolünüzü yaptırmanız gerekmektedir. Diş taşı oluşumunda evde bakım yapmak ve diş taşını temizlemek mümkündür ama diş doktorlarının diş temizleme işlemi için kullandıkları aletler, malzemeler daha kalıcı ve uzun vadede sonuç elde etmenizi sağlamaktadır. Diş doktorları diş taşı temizleme işlemini çok daha kısa sürede, ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirmektedir. Diş doktorları diş taşı temizleme işleminde genellikle anestezi kullanmazlar, çünkü ağrısız ve acısız bir işlemdir. Diş doktorları ultrasonik ve periodontal cihazlar kullanarak dişte bulunan diş taşını tamamen temizlerler. Diş tartar temizleme işleminden sonra diş taşının bir daha oluşmaması için, oluşsa bile bu süreci olabildiğince ertelemek için diş yüzeylerinde parlak yüzeyler oluşturur. Diş taşı temizleme işleminden sonra birey diş ve diş eti bakımına, temizliğine çok fazla önem vererek, diş taşının tekrar ortaya çıkmasını engelleyebilirler.

Evde Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş temizleme işlemi için diş doktoruna gidebilirsiniz ya da evde kendi imkanlarınızla, doğal yöntemlerle diş taşını temizleme imkanına sahip olabilirsiniz. Diş taşı genellikle diş ve diş eti temizliğinin düzenli olarak tam yapılmaması, bu işlemin çok önemsenmemesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Evde kendi imkanlarınızla diş taşını temizleme işlemi için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Evde diş taşı temizlemek için yapmanız gereken uygulamalar şunlardır,

1. Düzenli Olarak Dişlerinizi fırçalayın

dis_fircalama_ana_gorsel

Diş ve diş eti temizliği için her gün düzenli olarak dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Hem diş taşı oluşumunu engellemek için hem de oluşan diş taşının temizle işleminin ardından tekrara ortaya çıkmaması için dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız gerekmektedir.

2. Karbonat Kullanın

KARBONAT

Diş taşının evde temizlenmesi için uygulanacak yöntemlerden biri karbonat kullanımıdır. Diş taşını temizlemek için bir yemek kaşığı karbonata bir tutam tuz eklemeniz gerekmektedir. İlk olarak diş fırçanızı çok az ıslatın ve bu karbonat karışımına sürünüz. Karışımı sürdüğünüz diş fırçası ile dişlerinizi çok bastırmadan, hafif bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Aksi durumda diş ve diş etiniz tahriş olarak, kanamasına neden olabilirsiniz. Karışımı sürerek diş fırçasıyla fırçaladığınız zaman dişlerinizde bulunan diş taşı temizlenecek ve daha temiz dişlere sahip olma imkanınız olacak.

3. Florürlü Diş Macunu Kullanın

87346578326532

Piyasada diş ve diş eti temizliği için satışı yapılan birçok markanın diş macunu bulunmaktadır. Bu diş macunlarından özellikle florürlü olanları tercih etmenizi diş doktorları önermektedir. Çünkü florür diş minesini daha çok güçlendirmektedir. Florürlü diş macunu aynı zamanda asitli ve şekerli yiyeceklere karşı da tam koruma sağlamaktadır. Florürlü diş macunu diş taşının ortaya çıkmasına neden olan bakterileri yok ederek mineral tabakasını inceltme açısından etkili bir rolü vardır.

4. Portakal Kabuğu

Portakal-ve-Portakal-Kabuğu

Diş taşını evde temizleme yöntemlerinden biri portakal kabuğudur. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak dişlerinizi portakal kabuğu ile ovalamanız gerekmektedir. Dişlerinizi portakal kabuğu ile bir süre ovaladıktan sonra ağzınızı bir gece boyunca yıkamamanız gerekir. Sabah uyandığınız zaman ağzınızı yıkayabilirsiniz. Evde diş taşı temizleme yöntemi ile dişlerinizde oluşan diş taşını, plak oluşumunu ve bakterilerin oluşmasını, dişte birikmesini önleyecektir. Portakal kabuğu ile dişinizi temizlediğinizde aynı zamanda dişleriniz doğal bir şekilde beyazlayacaktır.

5. Susam Çiğneme

susam

Evde diş taşı temizlemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, susam çiğnemektedir. Bu uygulamayı gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir avuç dolusu susamı çiğnemeniz gerekmektedir. Bu uygulamada önemli olan kısım susamı çiğnemektir, susamı yutmamız gerekir. Susam ağzınızdayken dişlerinizi diş fırçası yardımı ile fırçalayın ardından tükürün. Bu yöntem ile dişlerde bulunan diş taşını kolay bir şekilde temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. İncir

ramazan_3

Evde diş taşı temizleme işlemi için ilk olarak tek seferde üç ya da dört tane inciri ağzınıza atın. Ağzınıza attığınız incirleri yavaşça çiğnemeye başlayın, bu yöntem ile sizin tükürük salgınızın miktarı hızla artarak diş taşı ve plak oluşumunu engelleyecektir.

7. Sert Sebze ve Meyve Tüketin

004

Sebze ve meyveler insan vücudu için gerekli mineral ve vitaminlerin belirli bir oranda bulunmasını sağlar, insan vücudu için gerekli olan mineral ve vitaminler olması gereken oranın altına düştüğünde birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Evde diş taşı temizleme yöntemlerinin arasında yemeklerden sonra yenilebilecek olan bir dilim kereviz, havuç ya da elma gibi sert meyve ve sebzelerin çiğnenerek yenmesi sonucunda dişlerde bulunan artıklardan, plaklardan ve diş taşından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sert sebze ve meyvelerin çok çiğneyerek yenmesi aynı zamanda diş etini de kuvvetlendirici bir etki oluşturacaktır. Baharatlı yiyecekleri de tükettiğinizde aynı sonuçla karşılaşırsınız, baharatlı yiyecekler de diş taşının temizlenmesi ve dişlerin güçlenmesi açısından çok faydalı besinlerdir.

Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Diş taşının düzenli olarak dişlerden temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşının temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Diş taşının düzenli olarak temizlenmemesi nedeniyle dişlerle ilgili birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu diş rahatsızlıklarının önüne geçmek için diş taşını düzenli olarak evimizde temizlemeliyiz ya da diş doktoruna giderek de temizlenmesi mümkündür. Diş taşı temizliği şu açılardan önemlidir. Bunlar,

  • Diş çürüklerini önler. Diş taşı ortaya çıktıktan sonra dişlerin her yüzeyini detaylı bir şekilde fırçalamak çok zorlaşır. Diş fırçalama işleminde karşılaşılan bu sorun nedeniyle diş ipi ve diş fırçası dişin her yerine ulaşamaz ve bazı kısımlar temizlenemez. Temizlenmemiş olan bakterilerin asitleri diş minesini oyarak, diş kaybına neden olmaktadır.
  • Diş eti hastalıklarını engeller. Diş taşının düzenli olarak temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Özellikle diş eti ve diş arasında ortaya çıkan diş taşları diş eti için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Diş taşının diş ya da diş etinde ortaya çıkması bakterilerin daha çok üremesini ve çoğalmasını kolaylaştırır. Diş eti iltihabı olan jinjivit gibi hastalıklara ortam hazırlamış olur. Diş etinde oluşan bu iltihap ilerler, diş etinin şişmesine, çekilmesine, diş kaybına ya da diş kemiği iltihabına neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.