Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Gebelik Testleri Güvenilir mi? Hamilelik Testleri Kesin Sonuç Verir mi?

Çoğu kadın, adet gecikmesi yaşadığında ve hamile olduğundan şüphelendiğinde eczaneden aldığı gebelik testleri ile hamilelik testi sonucunu bir an önce öğrenmek ister. Bu yöntem hem pratik, hem ucuz hem de kişiye özel bir test yöntemidir. Bu sayede hamilelik şüphesi yaşayan kadınlar, zaman ve para harcamadan ve belki de birçok kadın için en önemlisi, kimseye söylemek zorunda olmadan hızlıca hamile olup olmadıklarını öğrenebilirler. Özellikle istenmeyen gebelikler söz konusu olduğunda bu yöntem kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Ucuz Gebelik Testleri Güvenilir mi?

gebelik testi

Piyasada satılan, her eczanede bulabileceğiniz birçok değişik markadaki idrar testleri birbirinden farklıdır. Kullandığınız markaya ait testin kullanma talimatlarını dikkatlice okuyup uygularsanız hamile olup olmadığınızı ilk etapta kolayca öğrenebilirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. M. Bülent Tıraş’a göre;  bu gebelik testlerini kullanmanızda tıbben herhangi bir sakınca olmadığı gibi, testin üzerindeki açıklamalara harfiyen uymanız durumunda testin sonucuna güvenebilirsiniz.

İdrarda gebelik testi uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için TIKLA!

Hamilelik Test Çubuğu Kesin Sonuç Verir mi?

Kısaca HPT olarak adlandırılan ve her eczanede bulabileceğiniz hamilelik testleri her ne kadar güvenilir olsalar da her zaman%100 doğru sonuçlar vermeyebilirler. Dr. Bülent Tıraş’a göre; evde uygulanan testler kutunun üzerinde yazılan adımlara tam olarak uyulması şartıyla güvenli ve doğru sonuçlar verir ancak gebelik testinin daha kesin sonuçlar vermesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

  • Öncelikle test, en az dört saat idrara çıkmadan ve sabah saatlerinde yapılmalıdır.
  • Fazla sıvı tüketimi idrarı seyrelteceğinden, idrarınızı getirmek adına çok fazla sıvı almanız test sonucunun doğruluğunu etkileyebilir.
  • Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, testi uygulamadan önce kullandığınız ilacın içeriklerini ve etkilerini dikkatlice okumalısınız. Zira bazı ilaçlar gebelik testi sonuçlarını etkileyebilirler.

Dr. Alper Mumcu ise aynı konuyla ilgili; tütün ürünleri ve alkol dahil olmak üzere, hiçbir antibiyotik ve ağrı kesicinin, doğum kontrol haplarının ve hatta kısırlık tedavisi için kullanılan yumurtlama uyarıcı ilaçların dahi testin doğruluğunu etkilemeyeceğini belirtmektedir. Testin hatalı sonuç vermesine sebep olmamasının yanında bu ilaçlar ve maddeler gebeliğin mevcudiyeti durumunda da testin pozitifleşmesini geciktirmeyecektir. Dr. Mumcu, hCG hormonu içermeyen ilaçların hatalı sonuç vermeyeceği hususunun altını çizmektedir.

Gebelik Testi Sonucu Ne Kadar Doğru?

gebelik testi

Herhangi bir testin gebeliği doğru olarak saptayabilmesi için yalnızca gebelikte salgılanan ve hCG adı verilen bir hormonun vücutta bulunması gerekir. Dr. Mumcu’ya göre; hCG hormonunun salgılanabilmesi için döllenmiş yumurtanın blastokist safhasına ulaşmış ve rahim içine yerleşmiş durumda olması gerekir. Bu durum genelde yumurtlamadan sonraki ilk 6 ila 10 gün arasında olur, hCG hormonu teorik olarak 9. gün civarında salgılanmaya başlar.

Döllenme Ne Zaman Belli Olur?

Ancak hCG hormonunun kanda yeterli düzeye ulaşıp idrarla atılabilmesi ek zaman gerektireceğinden daha önceki günlerde yapılan gebelik testleri doğru sonuç vermeyebilir. Bunlara ek olarak, piyasadaki birçok gebelik testinin hassasiyeti, yani idrarda saptayabildiği en düşük miktar hCG değeri, 20-50 ml arasında olduğundan bundan düşük değerler tespit edilemez. Buna karşın kan testi, hormon değerini tam ve kesin olarak yansıttığından adet gecikmesi olmadan dahi sonuç verebilir.

Gebelik Testi Yanlış Çıkar mı?

Dr. Mumcu’ya göre; gebelik testinin hatalı pozitif vermesi çok ender görülen bir durum olmakla birlikte, negatif çıkan test sonucu kesin olarak gebe olmadığınız anlamına gelmemektedir. Hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar olduğu gibi, hamilelik testi negatif çıktığı halde hamile olan kadınlara da rastlanmaktadır. Testin hatalı çıkmasının sebebi genelde yukarıda belirtildiği üzere testin hassasiyetidir, yani idrardaki hCG değeri testin saptayabileceği değerlere ulaşmamıştır. Bunun da çoğunlukla nedeni testin olması gerekenden erken yapılmasıdır.

Önemli bir hatırlatma olarak; Dr. Mumcu’ya göre; idrarda yapılan gebelik testlerinin doğru sonuç vermesi için adet gecikmesi olması gerektiğinden hamilelik şüphesi bulunan ilişkiden sonra yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir, yani ilişkiden hemen sonra yapılan idrarda hamilelik testleri doğru sonuç vermeyecektir. Testi yapmadan önce bu hususu da göz önünde bulundurmalısınız.

Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Birçok insan evde yapılan gebelik testlerini doğru uygulamadığından yanlış sonuç çıkmasına sebep olmakta ve bu sonuca bağlı olarak zaman zaman hayatı ile ilgili yanlış kararlar verebilmektedir. Öncelikle testi doğru okuduğunuzdan ve doğru uyguladığınızdan emin olun. Son olarak, herhangi bir sebepten adet gecikmesi veya hamilelik şüphesi durumları yaşıyorsanız, kesin ve net olarak gebe olup olmadığınızı öğrenmek için hekiminize danışmalısınız.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.