Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Halı Temizleyicisi Yapımı

Özellikle kış aylarının sonuna gelinmesi ile beraber bahar temizlikleri de yapılmaya başlanır. Bahar gelmeye başlarken ev hanımlarını da farklı telaşlar sarmaya başlar. Her mevsim değişikliğinde yapılan temizlikler hiçbir dönem bitmez. Perde, koltuk, halı gibi evdeki malzemeler özel olarak temizlenir ve bahara hazırlanır. Her mevsim değişikliğinde mutlaka temizlenen halılar temizlendikten sonra eski halinden eser kalmaz. Tüm kiri, tüyü toplayan halıların temizliği de oldukça önemlidir. Düzenli olarak yapılan ev temizliğinin dışında mevsim değişiklerinde de daha ayrıntılı halı temizliği yapılmalıdır. Halınızı bir temizleme şirketine vererek temizliğini yaptırabilirsiniz. Fakat hijyen söz konusu olduğunda ne yazık ki pek çok kimse gereken önemi gösteremeyebiliyor. Bu nedenle halı temizliğini de kendi imkanlarınız dahilinde yapmanız daha doğru olacaktır.

Evde kendi imkânlarımız ile halı temizliği yapmak hiç kolay değildir. Bu işlemi yaparken mutlaka bir halı temizleyicisi ürününden yardım almalıyız. Piyasada bulunan pek çok halı temizleyicisi ürün bulunmaktadır. Bunlardan birini kullanmak yerine sizler kendiniz hazırladığınız halı temizleyicisini kullanabilirsiniz. Hem daha sağlıklı hem de daha pratik bir temizlik bu sayede yapılabilir.

Evde Halı Temizleyicisi Nasıl Yapılır?

Marketlerde gördüğünüz halı temizleyicileri maliyet açısından oldukça yüksektir. Salon, mutfak, koridor derken evimizin pek çok bölümünde halı kullanılmaktadır. Hepsi için hazır satılan halı temizleyicileri satın almak pahalı  olabilir. Bu nedenle evinizde kendinize özel bir karışım hazırlamanız maliyet açısından oldukça hesaplı olacaktır. Şimdi bu ev yapımı halı temizleyicilerine birkaç örnek vereceğiz.

1. Yöntem

Malzemeler

 • Temiz bir bulaşık süngeri,
 • 1 çay kaşığı karbonat,
 • Temiz bir havlu,
 • Spray şişesi,
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi,
 • 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı,
 • 1 bardak ılık su

Yapılışı

Bu saydığımız tüm malzemeleri bir sprey şişenin içerisine boşaltın. Ardından şişenizin ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Sonrasında da şişesi bir güzel çalkalayın. Şişeyi çalkaladığınızda sirke asit yapısı gereği karbonat ile birleşince ortaya karbondioksiti çıkarır. Bu da halı içerisinde bulunan mikropların, küçük tozların, böceklerin ve tüylerin yüzeye çıkmasını sağlar. Spreyi halınıza sıkın ve bulaşık süngeriyle halınızı sert bir şekilde ovalayın. Böylelikle halı temizliğinizi iyi bir şekilde yapmış olursunuz.

2. Yöntem

Karbonat pek çok alanda olduğu gibi halı temizliğinde de sıklıkla kullanılmaktadır. 2. halı temizleyici tarifimizde de karbonatı kullanacağız.

Malzemeler

 • Yarım bardak mısır unu,
 • 1 yemek kaşığı karanfil,
 • 4 adet defne yaprağı,
 • Yarım bardak mısır nişastası,
 • 2 bardak karbonat.

Yapılışı

Bu malzemeleri ölçülerine göre bir kaba koyun. Sonrasında bu kabın içerisinde bulunan malzemeleri iyi bir şekilde çırpın. Elde ettiğiniz karşımı halınızın üzerine güzelce serpiştirin. Dilerseniz bu işlemi geceden de yapabilirsiniz. Çünkü gece halıya dökecek olduğunuz bu karışım daha uzun süre halıda kalacaktır. Bu şekilde halı temizliğini çok daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Sabah uyandığınızda ise halınızı elektrik süpürgesi yardımı ile çektirin. İçerisinde bulunan bakterileri, tozları ve kirleri halı yüzüne çıkartmış olursunuz. Bu sayede kolay bir şekilde halı temizliğini yapabilirsiniz. Hem evde halı temizleyicisi yaparak bütçenizi sarmamış olursunuz, hem de daha temiz halılara kavuşmuş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Aykut Kale dedi ki:

  Bir halı yıkama firması olarak bu tür evde yapılan halı yıkama işlemlerini tavsiye etmiyorum. Öncelikle hem bedenen hemde su kullanımı açısından oldukça büyük sorundur. Aynı zamanda fırçalama işlemleri öncesi yapılmayan toz alma işlemi nedeni ile halıların belirli bir süre geçmesi sonrasında kusma yapacağından emin olabilirsiniz. Hem maliyet hem hijyen açısından halılarınızı kesinlikle bir halı yıkama fabrikasına gönderiniz.