Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Kadının her aylık menstrual döngüsünde yumurtalıklarından bir yumurta olgunlaşır. Ovulasyon döneminde kadın cinsel bir birliktelik kurmuşsa, vajinal bölgeden giriş yapan sperm olgunlaşan yumurtayı döller. Tüp organlarında döllenme gerçekleşmişse, döllenen hücre çoğalarak rahim yoluna doğru ilerler. Yaklaşık 5 gün içerisinde rahim iç duvarına yapışarak yerleşir. Ardından rahim duvarındaki döllenmiş yumurta hücresi, hem bebeğin hem de bebeğin gelişimini sağlayacak plasentanın ortaya çıkmasını sağlar. Bu aşamadan sonra ise kadında tıbbi anlamda gebelik başlamış olur. Peki, kadın evde hamile olduğunu nasıl anlayabilir?

Hamile Olduğumu Kaç Günde Anlarım?

hamilelik öğrenme

Hamilelik tıbbi anlamda, spermin yumurtayı döllemesi ile birlikte başlar. Gebelik dönemi, embriyonik ve fetal olmak üzere iki farklı evreden oluşur. Cinsel birliktelikten 8. haftaya kadar geçen dönem embriyonik dönemdir. 8. haftadan doğuma kadar geçen evre ise fetal dönem olarak isimlendirilir. Gebeliğin ilk belli zamanı ise döllenmeden sonraki 5-6 günlü süredir. Kanda yükselen HCG değerleri, gebelik varlığını kesin olarak ortaya koyacaktır.

Hamilelik Döneminin İlk Belirtileri Nelerdir?

gebelik belirtileri

Anne olmaya hazırlanan kadınların hamilelik dönemi, en mutlu olacakları yaşam kesitlerinden birisidir. Ancak gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayan birtakım belirtiler, kadının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Belirtilerin pek çoğu kadınlarda rastlanır. Ancak rastlanılan belirtilerin şiddeti her kadında farklıdır. Yani bazı kadınlar, gebelikte daha az belirti ile yaşamlarını devam ettirirken bazı kadınlar da şiddetli sağlık problemleri yaşayabilir. Gebelikte görülebilecek ilk belirtiler aşağıdaki gibi listelenebilir;

 • Fazla yemek yeme arzusu,
 • Sık idrar yapma isteği,
 • İştahsızlık,
 • Sürekli kendini yorgun hissetme,
 • Göğüs uçlarında renk koyulaşması,
 • Sabah ve gün içerisinde devam eden bulantılar,
 • Göğüslerdeki damarların daha belirgin hale gelmesi,
 • Kokulara karşı daha hassas olunması,
 • Göğüslerde büyümenin görülmesi,
 • Vücut sıcaklığında yükseliş,
 • Alt karında hafif ağrı,
 • Ruhsal yönden görülen değişimler.

Yukarıdaki belirtiler arasında yer alan mide bulantısı, yorgunluk ve göğüs büyümesi şikayetleri her kadında görülebilmesi muhtemeldir. Mide bulantısı, genellikle sabah saatlerinde yoğunluk göstermekle birlikte günün ilerleyen saatlerinde de kendini gösterebilir. Bulantıların asıl nedeni tam olarak tıbbi anlamda belli değildir. Ancak uzmanlar tarafından daha çok gebelikle birlikte başlayan hormonal değişimler yüzünden kaynaklanabileceği düşünülür. Hormonal değişimlerin yol açtığı bir diğer olumsuz etki yorgunluk ve halsizlik durumudur. Ayrıca mide bulantılarının da gebe kadının yorgun ve bitkin düşmesine yol açacağı tahmin edilir.

Hamilelik Tespitinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

gebelik ve HCG testi

Gebelik döneminin en kesin ve net bulguları, bebeğin kalp atışlarının duyulması ve ultrasonda kesesinin görülmesi ile belli olur. Ancak bu bulguların elde edilebilmesi için gebelik döneminden belli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu nedenle ilk olarak gebeliğin daha erken tespit edilmesini sağlayacak yöntemlere başvurulur. Bu yöntemlerin başlıcası kanda gebelik testidir. HCG değerlerine bağlı olarak belirlenen kan testinin yanılma payı yoktur. Döllenmiş yumurtanın salgıladığı HCG hormonu sayesinde gebelik varlığı kolayca tespit edilir. Gebe olmayan kadındaki HCG değerleri, 0-10 mlU/ml arasındadır. Beta HCG oranı 10 mlU/ml üzerine çıkması durumunda gebelik şüphesi doğabilir. HCG değerleri, ilk olarak kanda kendini gösterir. O nedenle erken gebelik tespiti için kandaki HCG değerlerine baktırılmalıdır.

Evde Hamile Olduğunu Anlama Yöntemleri Nelerdir?

idrarda gebelik testi

Eczanelerde satılan gebelik testleri ise kan testlerine göre daha geç yanıt verirler. Bunun asıl nedeni ise HCG değerlerinin ilk olarak kanda ardından da idrarda yükselmesidir. Adet gecikmesinden 10-15 gün sonra yapılması daha sağlıklı sonuç verecektir. Ancak günümüzdeki gebelik testlerinin duyarlılığı yüksektir. Bu nedenle çoğunlukla adet gününe 5 gün kala yapıldığında dahi gebelik olup olmadığını ortaya koyabilirler.

Piyasada farklı markalara ait gebelik testleri mevcuttur. Satın alırken son kullanma tarihinin geçmemesine ve kutunun hasar görüp görmediğine mutlaka dikkat edilmelidir. Ev tipi gebelik testleri için adet gecikmesi beklenirse daha doğru sonuç elde edebilirsiniz. O nedenle en az 3 günlük adet gecikmesi sonrası idrar testine başvurmalısınız. Örneğin; adet gecikmesinden bir gün geçtiyse HCG değerleri kanda henüz yükselmediği için testiniz negatif görünebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.