Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Hazırlayabileceğiniz 9 Doğal Şampuan Tarifi

Kadın – erkek fark etmeksizin herkes daha güzel bir bedene sahip olmak, görünüşüyle insanlarda hoş bir intiba bırakmak ister. Daha hoş görünmenin en büyük kriterlerinden biri de temiz ve bakımlı saçlara sahip olmaktan geçiyor. Doğal görünümlü, hoş kokan saçlar istiyorsunuz ve bakım ürünlerine çok fazla harcama yapmak istemiyor musunuz? Doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz şampuan tariflerini bu yazıda derledik. Saçınızı yağlanmadan, matlıktan, yağlardan kurtaracak olan doğal yollarla yapacağınız şampuanları incelemeye ne dersiniz?

1. Karbonat ve elma sirkeli karışım

Şampuan elde etmek için kullanacağımız bu karışımda elma sirkesine ve karbonata ihtiyaç duyacağız. İlk olarak bir yemek kaşığı karbonatı suya dökün ve katı bir kıvam alıncaya kadar suyu karıştırmaya devam edin. Daha sonra elde ettiğiniz katı sayılabilecek karışımı ense kökü diye tabir ettiğimiz bölgeden uçlara doğru masaj yaparak sürün ve tüm saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızın karışımı emdiğinden emin olduktan sonra (yaklaşık 3 dk sonra) ılık su ile saçlarınızı durulayın.

Bu karışımın bir de ikinci adımı mevcut ve ikinci adımda elma sirkesi kullanıyoruz. Besleyici özelliği olan elma sirkesini saçınıza yirmi damla, yani yaklaşık olarak üç yemek kaşığı, döküp tekrar saçınıza masaj yapmanız gerekiyor. Saçınız sirkeyi emdikten sonra saçlarınız duruluyorsunuz.

2. Salatalık ve limonlu karışım

Gün içerisinde bol bol karşımıza çıkan, her yemeğin yanında görmeye alışık olduğumuz limon ve salatalığın mucizelerinden saçlarımız için de faydalanabiliriz. Şampuan ihtiyacımız kadar salatalık ve limonu alıp bir kenara koyuyoruz. Daha sonra limonumuzun kabuklarını soyuyor ve salatalığı bir güzel yıkıyoruz. İki malzeme çeşidini de bir çırpma kabının içine alıyoruz ve şampuan kıvamı alıncaya kadar bu malzemeleri çırpıyoruz.

Hem bütçeniz hem de saçlarınız için oldukça faydalı olan bu şampuan hem saçınızın güzel kokmasını hem de pırıl pırıl görünmesini sağlar.

3. Mısır nişastası ve karbonatlı karışım

Saçların iyileşmesinde önemli rol oynayan maddelerden bir tanesi de mısır nişastasıdır. Hem bize maliyeti düşük olan hem de hızlı ve kalıcı etkilere sahip olan bu karışımı denerseniz pişman olmayacağınızı rahatlıklar belirtebiliriz.

Bu karışımda da bir miktar suyun içerisine bir yemek kaşığı karbonatı döküyoruz ve karbonatlı su katı bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. İstediğimiz kıvam elde edilince hemen üstüne mısır nişastasını ekliyoruz ve tekrar karıştırıyoruz. Elde edilen bu karışımı saçımıza sürüp bir süre saçımızda beklettikten sonra saçlarımızı duruluyoruz.

4. Papatya şampuanı

Saçınızın hem güzel bir kokuya sahip olmasını hem de daha parıltılı görünmesini papatya şampuanı hazırlayarak, çok fazla masraf yapmadan sağlayabilirsiniz. Bu karışımda bir miktar gliserine ihtiyacınız olacağını en başta hatırlatalım.

İlk olarak papatya yapraklarını güzelce kaynatıyorsunuz ve yeterli sıcaklığa eriştikten sonra papatya yapraklarını ılıması için bırakıyorsunuz. Bu noktada özellikle dikkat emeniz gereken bir şey var ki, o da papatya yapraklarının tamamen soğuk bir hal almamasıdır.

Daha sonra evinizde olan ve hoşunuza giden bir sabunu arzu ederseniz ince ince doğrayarak ya da rende yardımıyla küçük parçalara ayırarak ılık suyun içerisine atıyorsunuz. Sabunun suda çözülmesini bekledikten sonra da üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ve gliserin döküp karıştırmaya başlıyorsunuz. Hatırlatmakta fayda var; doğal zeytinyağı daha iyi sonuç verecektir. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı soğumaya bırakın ve daha sonra şampuanınız kullanıma hazır hale gelecek.

5. Kastilya yağlı karışım

Yaz aylarının en tercih edilen aktivitelerinden birisi de yüzmektir. Birçoğumuz yoğun iş temposundan ve gündemden gelen stresi üzerimizden atmak için ya da kendimizi dinlendirip spor yapmış olmak için yüzmeye gideriz. Ama burada kötü bir sonuçla karşılaşma ihtimalimiz var. Klora ve tuzlu suya pek alışık olmayan ve bunlara karşı pek dayanıklı olmayan saçlarımız kuruyup dökülebilir. İşte bu sorunu önlemek için şimdi anlatacağımız şampuanı hazırlayabilirsiniz.

İhtiyacımız olan malzemeler: kastilya yağı, susam, badem yağı ya da yılan yağı.

İlk olarak kastilya yağını kaynar suya döküyorsunuz ve soğumasını bekliyorsunuz. Daha sonra susam ve yılan ya da badem yağını bu karışımın içerisin atıyorsunuz ve karıştırdıktan sonra soğumasını bekliyorsunuz. Elde ettiğiniz karışımı cam kavanozda saklamanız daha iyi olacaktır.

6. Afrika siyah sabunlu karışım

Pek duyulmayan bir sabun çeşidi olsa da Afrika siyah sabunu oldukça mucizevi faydalara sahip olan bir sabundur. İlk olarak bu sabunu ufak parçalara ayırın ve daha sonra üç çay kaşığı saf bal, üç çay kaşığı üzüm yağı ve bir kap dolusu sıcak su hazırlayın. Bütün malzemeleri sıcak suya dökün ve karıştırmaya başlayın. Mümkünse karıştırdığınız kap cam olsun. Karışımı elde ettikten sonra soğumaya bırakın.

7. Argan yağı ve Aloe Vera karışımı

Son dönemin faydaları açısından en çok konuşulan ürünlerinden olan argan yağı ile aloe veradan elde edeceğiniz bir karışım ile saçlarınızı ve saç derinizi daha mükemmel hale getirebilirsiniz. İki malzemeden aynı miktarda alıp bunları bir güzel karıştırın ve saç diplerine masaj yaparak saçlarınıza uygulayın.

8. Limon, yumurta ve mısır nişastalı karışım

Neredeyse her gün mutfakta karşılaştığımız ve saçlarımız için kullanacağımız pek aklımıza gelmeyen şeylerden üçü de yumurta, limon ve mısır nişastası. Fakat bu üçünü kullanarak saçlarımızın görünümünü oldukça iyi hale getirebiliriz. Bir tane soyulmuş ve mikserden geçirilmiş limonla iki tane yumurtayı güzelce çırparak birbirine karıştırıyoruz ve karıştırmaya devam ettiğimiz esnada bunların üzerine yarım çay kaşığı miktarınca mısır nişastası ilave ediyoruz. Ilık haldeki karışıma isterseniz papatya yağı ya da lavanta yağı da takviye edip kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.

9. Avokado ve karbonatlı karışım

Yağlı saçlar yüzünden şikayeti olanlar için bu karışım hayli yararlı olacaktır. Avokado ve karbonat yardımıyla gayet iyi bir doğal şampuan elde edebilirsiniz. İlk olarak avokadoyu güzelce eziyorsunuz, mümkünse mikserden geçirip püre haline de getirebilirsiniz. Daha sonra üzerine bir su bardağının dörtte biri miktarınca ılık saf suyu ekliyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz. Karıştırırken bir yandan da karbonat ilavesi yaparak karışımı şampuan kıvamına getirene kadar karıştırmayı sürdürüyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.