Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Karamel Yapımı

Karamel herkesin severek yediği değişik tada sahip olan bir sostur. Genel olarak tatlıların, pastaların üzerine değişik bir tat vermesi amacıyla koyulur. Bazen görsel olarak pastaları ya da tatlıları süslemek için de kullanılır. Piyasada çok sayıda bulunan gofretlerin, çikolataların, dondurmaların ve bisküvilerin içerisine daha farklı bir tat elde etmek amacıyla karamel kullanılır. Bazen, çikolata sosu bulamadığınız zaman meyvelerin üzerine dökerek farklı bir tat elde edebilirsiniz. Karamel sosunun kullanım alanı çok geniştir. Her türlü hamur işi sunumunuzda süslemek için ya da farklı bir tat katması için kullanabilirsiniz. Genelde dışarıda yediğiniz pastaların, tatlıların ve dondurmaların üzerine dökülen karamel sosu, ayrıca bir paket içerisinde de satılır. Karamel sosunu evde kendi malzemelerinizle de yapabilirsiniz. Karamel sosunun yapımında dikkat edilmesi gereken nokta kıvamını iyi ayarlamaktır.

Evde Karamel Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 su bardağı şeker
 • 5 yemek kaşığı un
 • 5-6 damla limon suyu
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 paket krema
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 5 yemek kaşığı su

Yapılışı

 1. İlk olarak bir tencerenin içerisine şeker, limon suyu ve suyu koyun. Tüm malzemeleri kısık bir ateşte kaynayıncaya ve macun kıvamına gelinceye kadar yavaş yavaş karıştırın.
 2. Tencereyi arada bir sallayarak, karışımın tüm yüzeye ulaşmasını sağlayın. Karışım biraz katılaşmaya başlayınca kaşığı çıkarın ve kaşıkla karıştırmaya devam etmeyin.
 3. Şeker eridikçe daha koyu, yani sütlü kahve gibi bir renge sahip olacak ve katılaşmaya başlayacak. Bu aşamada tereyağını karışıma ilave edin.
 4. Tereyağı karışımın içerisinde iyice eridikten sonra, kremayı da ilave edin ve hızlı bir şekilde tekrar kaşık yardımıyla karıştırın.
 5. Tereyağı ve krema, karışımın içerisinde eridikten sonra ocaktan alabilirsiniz.
 6. Karışımın içerisine vanilyayı ilave edin ve 2 dakika daha karıştırmaya devam edin.
 7. İçerisinde herhangi bir topaklanma varsa el blenderı ile karıştırabilirsiniz. Karışımı blenderdan geçirdiğiniz zaman rengi açılacak ve daha yumuşak bir kıvam elde edeceksiniz.
 8. Son olarak karameli sıcak bir kıvama sahipken, bir kavanoza boşaltın ve soğumasını bekleyin.
 9. Soğuduktan sonra, kavanozun kapağını kapatıp buzdolabında saklamaya başlayabilirsiniz.

Karamel Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Evde karamel yapımı aslıda kolay olsa da karamel yapmak isteyenleri asıl korkutan nokta karamelin kıvamını tutturmaktır. Çünkü karamelin normal hazır hale geliş süresini çok az kaçırdığınızda karamel yanar, vaktinden önce ocaktan alırsanız bu sefer de olması gerektiği gibi macun kıvamına gelmez. Karamel yapımında en çok dikkat etmeniz gereken nokta karamelin hazır hale gelme süresidir. Bu süreyi çok iyi ayarlamanız gerekir.
 • Karamelin içerisinde yer alan malzemelerden olan krema yerine süt kaymağı koyabilirsiniz. Hatta süt kaymağı biraz sütlü kıvamda da olabilir, bu karamel yapımında herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak kaymağın üzerinin kurumamış, kaymağın katılaşmamış olması gerekir. Eğer kaymak katılaşırsa, karamelin istenilen kıvama gelmesi daha çok zorlaşır.
 • Karamel yapımında yer alan malzemelerden biri tereyağıdır. Tereyağı yerine margarin de kullanabilirsiniz. Ancak tereyağının ve margarinin ısınma süresi farklıdır. Bu nedenle karamel yapımında hangi aşamada koymanız gerektiğini ve ne kadar sürede eridiğini iyi hesaplamanız gerekir.
 • Karamel sosunun en önemli ve ana malzemesi olan şekerin kıvamını iyi ayarlamanız gerekir. Çünkü şeker iyi bir hesaplama yapmadığınız zaman hemen yanar ve tarife tekrar baştan başlamanız gerekir. Şekerin tam erimediği zaman da diğer malzemeyi ilave ederseniz, kıvamını tutturamadığınız anlamına gelir. Şekeri kısık ateşte eridiği zaman, rengi kahverengi olmaya başladığı ve katılaşmaya başladığı anda tereyağını ilave edin. Bu aşamada süre çok önemlidir.
 • Karameli yaptıktan sonra buzdolabında istediğiniz kadar saklayabilirsiniz, içerisinde yer alan malzemeler buzdolabında olduğu sürece bozulmayacaktır. Karamel buzdolabında donuyor, karamelin katılaştığı zaman gördüğünüzde panik yapmayın. Çünkü karameliniz bozulmadı, sadece biraz katılaştı ve dondu. Oda sıcaklığına getirdiğinizde eski akışkan ve macun kıvamına geri gelecektir. Karameli dışarıda da saklayabilirsiniz ancak karamelin uzun süre dayanmasını engellemiş olursunuz.
 • Karameli pastaların, kurabiyelerin ya da dondurmaların üzerine tat vermesi, daha şık bir sunum hazırlamak için koymak istediğiniz zaman mutlaka benmari usulü eritin. Cam bir kasenin içerisine kullanacağınız kadar karameli alın ve içerisinde kaynamakta olan su tencerisinin üzerine güvenli bir şekilde koyun. Karamelin içerisine su kaçmamasına özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.