Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Kepek İlacı Yapımı

İnsanların her biri dış görünüşüne oldukça önem vermektedir. Dış görünüş itibari ile ilk göze çarpan yerimiz ise saçlarımızdır. Saçlar insan vücudunda önemli bir görünüme sahiptir. Saç bakımının iyi yapılması sonucunda herkes sağlıklı ve dolgun saçlara sahip olabilir. Ancak saç bakımının yapılması sanıldığı kadar kolay değildir.

Günlük bakım rutinlerinin yanında saçlarınıza da gereken ilgiyi gösterdiğiniz takdirde güzel görünümlere sahip olabilirsiniz. Tüm gün içerisinde çeşitli hava değişimlerine uğrayan saçlarımız çok fazla zarar görür. Sürekli yıkanarak, dokunulan saçlar yıpranır. Vücudumuzda yaşanan bazı sağlık problemleri de saçlarımıza yansır ve bunun sonucunda saçlar bazı tepkiler verir. Bu tepkileri incelme, kopma ve dökülme şeklinde sıralamak mümkün. Saç rahatsızlıklarından en çok şikâyet edileni ise kepek problemidir. En sağlıklı saçlar bile mutlaka bütün yaşamı boyunca kepek sorunu ile karşılaşmıştır. Çünkü kepek çeşitli nedenlerden dolayı saç derisinde görülebilir. Stres, uykusuzluk, yoğun iş temposu ve hormonal değişikliklerin hepsi kepek oluşumuna sebep olabilmektedir. Kepek sorununu çözmeye yaradığını belirten pek çok şampuan vardır. Bunun yanında kepek ilaçları da çeşitli markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Bu ürünler kimyasal olduğu için fayda sağladığı kadar zarar da vermektedir. Bunun yerine evde kepek ilacı yapabilirsiniz. Yazımızın devamında vereceğimiz doğal kepek ilacı ile doğal yollar ile saç derinizi kepekten arındırabilirsiniz.

Evde Yapılabilen Kepek İlacı Tarifleri

1. Limonlu Bakım

İlk olarak kepekten kurtulmak için limon bazlı bakımı uygulayabilirsiniz. Bu bakım için öncelikle bir litre suyu kaynatın. Sonrasında bu suya üç limonun kabuğunu koyun ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bu suyu doğrudan kafanıza, saç derinize uygulayın. Etkili bir sonuç alabilmek için ise haftada 2 kere bu bakımı uygulayabilirsiniz.

2. Çemen Otu

Çemen otunun saç derisini temizleyici etkisinden dolayı saç için oldukça etkili bir bitki olmaktadır. Çemen otu tohumunu alarak bir gece boyunca suda ıslatın. Hemen hemen bir fincan bunun için yeterlidir. Beklemeniz gereken 20 dakikanın sonunda bu karışımın hamurumsu bir kıvam aldığını göreceksiniz. Sonrasında bu hamur şeklindeki çemen otu hamurunu saçlarınıza sürünüz. Sıklıkla bu işlemi saçlarınıza uygulayın. Bu kepek ilacı yapımı sayesinde o kötü görünümlü kepekten kurtulabilirsiniz.

3. Pancar ve Tarçınla Yapılan Kepek İlacı

Kolayca temin edebileceğiniz pancar ve tarçın ile de kepeğe karşı etkili bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Bu iki ürünü bir kabın içerisine koyun. İçerisine biraz su ekleyin. Ardından bu kabın içerisinde bulunan malzemeleri blendırdan geçirin. İyi bir şekilde bu malzemeleri karıştırın. Sonrasında karışım yumuşak bir hamur kıvamını alacaktır. Bu karışımı bir kenarda bekletin. Saçınıza, saç derinize bu karışımı iyi bir şekilde yedirin. Bu işlemi gece yapınız. Çünkü bu şekilde bir gece beklemeniz gerekir. Sabah uyandığınızda ise normal şekilde duşa alın. Bu işlemi haftada en az üç kez olmak üzere saç diplerinize uygulayınız. Kepeklerden kısa sürede kurtulduğunuzu sizler de fark edeceksinizdir.

4. Fesleğen Bakımı

Fesleğen yüzyıllardır dünyada bilinen en kıymetli bitkilerden biridir. Uzun yıllar zaten fesleğen bitkisi tıbbi bir ilaç olarak kullanılmaktaydı. Kepeğe karşı evde yapılabilen ilaç yöntemiyle de hala başarılı sonuçlar vermektedir. Bu kepek önleyici bakımı yapmak için birkaç fesleğen yaprağına ihtiyaç duyacaksınız. Edinecek olduğunuz birkaç fesleğen yapraklarını bir kâsenin içerisinde macun şeklinde öğütün. Bektaşi üzümü denen tozu da kâsenin içerisine boşaltın. İyice kapta yer alan malzemeleri birbirleriyle karıştırın. Sonrasında saç derinize masaj uygulayarak bu karışımı saç diplerinize yediriniz. Kepek oluşumu saç diplerinde başladığı için bu evde hazırladığınız kepek ilacını da saç derinize güzelce sürün. Bu şekilde yarım saat boyunca kafanızda karşımı bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayınız. Sonucunda da kepekler derinizden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.