Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Koku Giderici Tuvalet Tableti Yapımı

Ev hanımlığı aslında en zor ve en uğraştırıcı iştir. Tüm evin bakımını yapmak, tüm işleri üstlenmek hiç de kolay değildir. Hele bir de çalışan bir kadınsanız işler iyice zorlaşmaktadır. Ayrıca kadınlar evin temizliği, bulaşığı, çamaşırı ile ilgilenirken aynı zamanda kullandıkları ürünlerin çocukları için zararlı olup olmadığını da teyit etmeleri gerekir.

Ev temizlikleri arasında düzenli bir şekilde sürekli yapılması gereken temizlik tuvalet temizliğidir. Çünkü insanlara bulaşabilecek en büyük hastalıklar tuvaletlerden geçmektedir. Özellikle de küçük çocuklar bu konuda daha hassas bir bünyeye sahiptirler. Bu nedenle küçük çocukları olan anneler tuvalet temizliğine her zaman gösterdiği özenden daha fazla özen göstermeleri gerekir.

Tuvalet temizliğinin yanı sıra tuvaletlerde oluşabilecek olan kötü kokuların da önüne geçilmesi önemlidir. Herkes temiz ve ferah bir banyoya sahip olmak ister. Bunun yapılan temizlik malzemeleri bazı zamanlarda ağır kokabilir. Bunun için marketlerde satılan tuvalet koku giderici tabletler satılır. Bu tabletler evlerinizde bulunan klozetlerin alt bölümüne yapıştırılır. Her sifonda temiz bir koku yayılmasını sağlar. Fakat ne yazık ki tuvaletinizin güzel kokmasını sağlarken kimyasal açıdan vücudunuza zarar da verebilirsiniz. Piyasada varlığını koruyan bu tuvalet koku giderici tabletlerin bazı zararları olabilir. Dolayısıyla bizler de hem tuvaletlerimizin güzel kokmasını hem de kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsak evde koku giderici tuvalet tabletleri hazırlayabiliriz.

Evde Koku Giderici Tuvalet Tableti Nasıl Yapılır?

Evde koku giderici tuvalet tableti yapmak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Birkaç malzemeyi temin ederek kolay bir şekilde kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Zaten marketlerde satılan koku giderici tuvalet tabletleri oldukça pahalıya satılmaktadır. Tasarrufun önemli olduğu bu zamanlarda daha az bir maliyetle kendiniz evde bu koku giderici tuvalet tabletini kolayca yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı çay çiçeği yağı,
  • 6 yemek kaşığı limon suyu,
  • bir buçuk yemek kaşığı beyaz sirke,
  • bir kâse karbonat,
  • bir buçuk yemek kaşığı oksijenli su.

Bu malzemeleri temin ettikten sonra bir de büyük bir kaba ihtiyacınızın olacaktır.

Hazırlanışı

İlk olarak karbonatı kabın içerisine boşaltın. Sonrasında limon suyunu içine ekleyin. Limon suyunda bulunan asitler karbonatla buluşunca kabın içerisinde bir tepkime oluşur.

Bu sırada bir çatal yardımı ile ikisini güzel bir şekilde karıştırmaya çalışın. Sonra beyaz sirkeyi de içine ilave edin. Bu karışım ortamı hızlıca dezenfekte edecek aynı zamanda tuvaletinizde olabilecek kötü kokuları yok edecektir.

Ardından da karışıma oksijenli suyu ekleyin. İşte bu noktada biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Oksijenli suyu karışımın içerisine birden boşaltmamak gerekir. Kabın içerisinde bulunan karışıma azar azar oksijenli suyu ekleyin. Ve yavaşça karışımı karıştırmaya devam edin.

Son olarak da karışıma çay çiçeği yağını ekleyin. Doğal dezenfekte için bu yağ da bir hayli önemlidir.

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra da küçük bir ölçü kaşığının içerisine malzemeleri sıkıştırın. Küçük tabletler oluşturarak kalıp kullanın. Bir gece boyunca bu tabletleri kurumaya bırakın.

Evde koku giderici tuvalet tableti yapımı işte bu kadar basit. Artık yapmanız gereken son şey bu yaptığınız tabletleri tuvaletinizin içerisine bırakmak ve sifonu çekmektir. Borularınız üzerine etkisini göstermeye başlayınca ferah ve hoş kokunun geldiğini fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.