Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Makyaj Temizleyici Yapımı

Cildimizin kusursuz bir görünüm elde etmesi için en önemli araçlardan biri de makyajdır. Günümüzde makyaj kadınlar için vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda.

Cildin güzel görünmesi ve yaşlanmaması için makyaj yapmanın yanı sıra makyajın temizlenmesi de bir o kadar önemli. Cildimizi bozan en önemli faktörlerden birisi de makyajın iyi temizlenmemesinden kaynaklanan sorunlardır. Makyaj temizliği çok kısa bir işlem olsa da birçok kadına zor gelir. Hatta gece yatmadan önce makyaj temizliğini yapmadan uyuyan kadınların sayısı da oldukça fazladır. Makyaj temizlemeden uyumak o kadar zararlıdır ki makyaj temizlenmeden yatılan her gün cilt 1 ay yaşlanıyor demektir.
Ciltteki sivilce, siyah leke, cilt lekesi ve büyük gözenekler gibi sorunlar makyaj temizliği yapılmamasının sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenlerden dolayı makyaj temizliği doğru bir şekilde yapılmalı ve ciltte makyaj kalıntısı kalmamalıdır.

Doğal Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

Makyaj temizlemek için illa ki çok paralar harcamanız gerekmez. Evde kendi yöntemlerinizle doğal makyaj temizleyici yapabilirsiniz.

1. Doğal Yoğurt Tarifi ile Makyaj Temizleme

Bu yöntemin kullanımı oldukça basittir. Yüze bir kat yoğurt sürülür ve 10 dakika bekletilir. Bu işlemin ardından bir parça peçete veya pamuk ıslatılıp yüz temizlenir.

2. Ilık Süt ile Makyaj Temizleme

Birkaç yemek kaşığı süt bir tencere yardımıyla birkaç saniye ısıtılır. Daha sonra bir parça pamuk süte batırılıp hafif hafif bastırılarak yüze uygulanır. Makyajın daha yoğun olduğu bölgelere cilde zarar vermeyecek düzeyde daha çok bastırılıp makyaj temizlenir ve cilt iyice durulanır.

3. Zeytinyağı ile Makyaj Temizleme


Eğer cilt çok kuru ise bu yöntem en iyi seçenektir. Bir çay kaşığı zeytinyağı nazikçe masaj yapılarak yüzün her yerine yayılır. Bunun ardından pamuk ılık su ile ıslatılıp yüz temizlenir. Yüzde çok fazla yağ kalması gibi durumlarda nötr sabun ve ılık suyla yüz yıkanabilir. Zeytinyağı, yüzün en hassas bölgesi olan gözü tahriş etmediğinden dolayı kolaylık açısından tercih edilecek harika bir seçenektir.

4. Badem yağı ile Makyaj Temizleme


Bu yöntem yağlı bir cilde sahip olan kadınlar için çok uygundur. Cildi daha da yağlandırmak yerine fazla yağdan arındırır. Tıpkı zeytinyağında olduğu gibi bir miktar badem yağı yüze uygulanır ve ardından pamuk ıslatılır ve yüz temizlenir.

5. Papatya ve Zeytinyağı ile Makyaj Temizleme


Papatya kaynatılıp soğumaya bırakılır. Daha sonra soğumuş olan papatya suyuna pamuk batırılır ve birkaç damla zeytinyağı ilave edilerek cilde uygulanır. Bu karışım, özellikle hassas bölgelere bakım yapar ve gözaltındaki şişkinlikleri ve torbaları azaltır.

7. Jojoba Yağı ile Makyaj Temizleme


Görüldüğü gibi yağların mucizevi bir makyaj temizleme özellikleri vardır. Jojoba yağı da makyaj temizlemek için kullanılan yağlardan bir tanesidir. Bir yemek kaşığı jojoba yağı 2 yemek kaşığı su ile karıştırılır. Bir parça pamukla cilde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır.

8. Vazelin ile Makyaj Temizleme


Vazelinin içindeki yağlar kozmetik ürünleri çıkarmada son derece etkilidir. Bu sayede rimel ve göz kalemi gibi ürünler sorunsuz bir şekilde gözden arındırılmış olur. Bir parça pamuğa çok az bir miktarda vazelin sürülür ve makyajın çıkarılması istenen bölgeye nazik hareketlerle uygulanır. Vazelin içerdiği yağlardan dolayı çok yoğun ve yağlıdır. Bu sebeple makyaj temizlendikten sonra yüzün ılık veya sıcak su ile durulanması gerekir.

9. Kanola Yağı ile Makyaj Temizleme


Kanola yağı zeytinyağı ile karıştırılarak çok ağır makyajlar bile saniyeler içinde kaybolabilir. Bir kabın içine her iki yağdan 3-4 çay kaşığı koyulur. Daha sonra bu karışımın içerisine pamuk batırılır ve temizlenmek istenen bölgeye uygulanır. Bu işlem esnasında yağın makyajı nasıl emdiği rahatlıkla gözlenebilir. İşlem sonunda da yüz durulanır.

10. Çilek ile Makyaj Temizleme

Bu temizleyiciyi yapmak için 5 adet büyük çilek ve 3 yemek kaşığı yoğurt gereklidir. Çilekler ezilip yoğurtla karıştırılır. Daha sonra bu karışım daireler çizilerek yüze uygulanır ve birkaç dakika sonra durulanır.

11. Yoğurt ve Limon ile Makyaj Temizleme

Bu yöntem ise tüm cilt tiplerine uyum sağlar. Tek yapılması gereken bir yemek kaşığı yoğurdu bir yemek kaşığı limon suyuyla karıştırmak. Bu karışım yüze sürülüp birkaç dakika sonra da durulanır. Aynı zamanda cildin ölü derilerden arınmasını da sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.