Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Doğal Sabun Yapılışı ve Malzemeleri

Seneler önce kimya öğretmenimiz evde sabun yapımı hakkında kendi yaptığına dair bilgiler verdiğinde çok şaşırmıştım.İnternet kullanımının yaygın olmadığı zamnalarda şehirde yaşayanlar,doğal ürünlerden bihaber yetiştik.Ozamanda herşeyin fabrikada işlenip yapıldığı gibi bir düşünce vardı kafalarımızda.Mesela süt denince aklımıza inekten daha çok fabrikalar,mandıralar gelmekteydi.Günümüzde şartlar değişti.İnsanlar daha çok bilinçlendi.Maddi durumu çok iyi olan insanların bile doğal ürünlere,gıdalara yoğunlaştığını görmekteyiz.Evde sabun tarifi yapılışı hakkında Google arama motorlarında insanlar tarafından bir çok arama girilmektedir.Bu konu hakkında istek ve arzulara cevap verme niteliğinde sizlere yardımcı olacağız.

Evde Sabun Malzemeleri ve Araç Gereçleri

Başta gereken malzemeleri ölçülü olarak yazacağız.Tarife uyaraktan sizde ev yapımı doğal sabun yapabilirsiniz.Burda dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husususa altını çizerek ifade etmek isterim.Yapım işlemi sırasında’’kostik’’ adında etkili bir made kullanacağımız için,ya açık alanda havadar biryerde yapılmalı veyada koruyucu maske ve eldiven kullanılması önem arzetmektedir.Tarifin gerekli kısmında tekrar vurgu yapılacaktır.

 • 15 gr. Kostik soda
 • 40 ml normal boru suyu
 • 120-125 gr zeytin yağı
 • Kokulu yapmak isteyenler için esans veya yaprak(örnek verecek olursak; lavanta kokulu sabun yapmak isteyen kişi yapım esnasında ya Lavanta yaprağı yada lavanta özü koyacaktır.Gül kokulu sabun yapmak isteyenlerde keza gül yaprağı veya gül esansı kullanacaktır.Örnekleri çoğaltabiliriz.Abes kaçmayacak şekilde istediğiniz esansı kullanabilirsiniz.
 • Sabuna şeklini vermek için kalıp. Bir tepsi içine döküp donma aşamasından sonra bıçak ile keserek kare kare çıkartabileceğiniz gibi,evde bulunan eşyelardan ( küçük krem kutusu vs.) da kendi kalıplarınızı üretebilirsiniz.
 • Elleri korumak için eldiven
 • Gözleri korumak için gözlük
 • Blender (karıştırıcı)
 • Tahta kaşık (daha uygundur.)

Ev Yapımı Bitkisel Sabun Yapılışı

Malzemelerimizi temin ettikten sonra koruyucu eşyaları kuşandıktan sonra kokulu,organik,kalıp,zeytinyağlı sabun yapımına başlıyoruz.Cam kase içerisine önce kostik daha sonra suyu koyup iyi bir şekilde karıştırıyoruz.Bu esnada duman çıkabilir.Kostiğin kullanımında çok dikkatli olmak gerekir.Karıştırırken sağa sola sıçramamasına,vücuda temas etmemesine özen gösterilmelidir.Bu karışım bir tarafta dursun(soğuyana kadar).Daha sonra bir tencere içerisine zeytin yağını koyup ısıtalım.Isınan yağın içerisine daha önceden karıştırdığımız su ve kostik karışımını boşaltalım.Blender(mikser) yardımı ile jöle kıvamına gelene kadar karıştıralım.Kıvamı alınca en son istediğiniz esansıda atıp biraz daha karıştıralım.Önceden bahsettiğimiz gibi ister direk şekil verilmek istenen küçük kaplara,veyada kuruma işleminden sonra kare şeklinde kesip şekillendirmek üzere tepsi tarzında bir kaba boşaltıyoruz.Kuruma işleminin daha erken olması için nem olmayan kuru biryere donmak üzere koyalım.Kullanıma hazır hale gelmesi hakkında pek bişey demek doğru olmayabilir.O, sizin bulunduğunuz iklime,içinde bulunduğunuz mevsime göre farklılık gösterebilir.En iyisi birkaç günde veya haftada bir kontrol etmektir.

Bir Diğer Tarifimizde şu şekilde;

Evde sabun yapmak eski zamanlardan bu yana uygulanan ve bilinen bir işlemdir. Her şeyin hazıra dönüşmesiyle birlikte, evde sabun yapmak çoğu insanın aklına gelmeyen bir iş olmuştur. Zaten ihtiyaç da ortadan kalkmıştır. Fakat çeşitli hobilerin çıkmasıyla ve insanların endüstüriyel ürünlerin içeriğini sağlıklı bulmamaları ile birlikte, kullanacağın ürünü kendin yap devri başlamıştır. Hele bir de üretmeyi seviyorsanız önünüzde hiçbir engel yok demektir. Hazırlanmış ürünlerin bize sunduğu sabunların neredeyse birçoğu içeriğinde çok ağır kimyasalları da beraberinde getirmektedir.

Bunun yanında birçok kişi evde sabun yapmak hakkında çok da fazla bilgiye sahip değildir. En çok bilinen, sabunun içine yağ konmasıdır. Bunun yanında sabunun içinde hangi bileşenler vardır, tam olarak neler konmalıdır bilgisi çok kişi tarafından bilinmez. Aslına bakıldığında evde sabun yapmak zor bir işlem değildir. Doğru malzemeler doğru bir şekilde oranlandığında sağlıklı, mükemmel bir ev sabunu elde edilmiş olur. Hatta günümüzde ev sabununun yanında çeşitli kokulu sabunlar, değişik şekil ve renkte süs sabunları da evde yapılmaktadır. Bu sabunlar hobi olarak yapıldığı gibi, ticari açıdan da yapılmaktadır.

Evde sabun yaparken kullanacağımız 2 temel bileşene ihtiyacımız vardır. Bunlardan ilki asidik, diğeri bazik olan ürünlerdir. Öncelikle sabunu oluşturacak temel olan baz ürünü kimyasal olarak tedarik ederiz. Bu aşamada iki kimyasala ihtiyacımız var. Bunlar sodyum hidroksit ve potasyum hidroksittir. Bu maddeler sağlık açısında zararlı ve tehlikelidir. Bu nedenle her yerde bulunması zor olabilir. Bu bileşenleri bazı temizlik malzemesi satıcılarında, marketlerden ya da eczanelerden temin edebiliriz.

Bunun yanında sabun için hepimizin bildiği yağa ihtiyaç vardır. Çünkü bazik unsurların karşısında reaksiyona girebilmesi için, asidik unsurlar gerekir. Bu noktada en etkili ürün yağdır. Yağın içinde oldukça fazla palmitik asit ve oleik asit bulunur. Yağ asidi ile sodyum hidroksidin reaksiyona girmesi sonucu sodyum oleat ve gliserol oluşur. Gliserol, cilt yumuşatma özelliğinden dolayı zaten birçok kozmetik ürünün içinde de kulanılmaktadır. Eğer doğal el ya da vücut için kullanmak üzere bir sabun yapılacaksa zeytinyağ esas olan malzemedir. Çünkü zeytinyağının fabrikasyondan uzak ve yapısı sabun yapımına yatkınlığı vardır.

Buraya kadar anlaşılacağı üzere sabun yapmak için asidik ve bazik malzemelere ihtiyaç vardır. Sabunlaşma reaksiyonu sonucunda vitaminler ve diğer bileşiklerin bir kısmı sabunun içinde kalır. Sadece bunlar katılarak yapılan sabundan koku olmayacağı için eksiklik kalacaktır. Doğal koku ve fayda sağlayacağı düşünülen portakal ya da limon sabun yapımında tercih edilebilir. Bunun yanında cilde parlaklık, yumuşaklık sağlayacak bazı bitkisel ürünler de sabun yapımına dahil edilebilir. Bu defne yağı, badem yağı gibi bitkisel ürünler olabilir.

Malzemeler:

 • 300 ml saf zeytin yağı,
 • 2 çorba kaşığı sodyum hidroksit,
 • 5 ml portakal yağı,
 • 5 ml defne yaprağı,
 • 5 ml badem yağı

Hazırlanışı:

Bu bileşenler bir sabunun temelini oluşturabilir. Bu malzemeleri azaltmak ya da fazlalaştırmak mümkündür. Öncelikle sodyum hidroksiti bir cam kapta 50 ml su ile karıştırırız. Daha sonra bu karışıma zeytinyağı ve diğer portakal, defne ve badem yağları eklenir. Karışımı pelte kıvamına gelinceye dek karıştırılır. Sonrasında en az 2 adet 500 ml olacak şekilde cam kap,abuna kalıp şekli verebileceğimiz cam veya ısıya dayanıklılık gösterecek plastik kaba ihtiyaç vardır.Karışımımız istenen kıvama geldiğinde kalıba alınır. Buzdolabında en az 2 gün bekletilir. Sonrasında ev yapımı sabunumuz kullanıma hazır hale gelmiştir.

Sabun Yapımı Videosu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Özel dedi ki:

  Evde sabun yapımı oldukca mantıklı. Nedense kimse artık böyle şeyleri bilmiyor. Daha doğrusu aklımıza bile gelmiyor alışmışız fabrikasyon ürünleri marketten almaya

 2. Evdesifa Ekibi dedi ki:

  Zamanında insanlara yutturdular zeytin yağı zararlı diye. Memleketimizin dört bir tarafında bu faydalı zeytinyağı varken bize ziehir olan vita yağını yedirdiler. Artık herkes değil yemeyi Zeytin yağlı sabun bili yapıyor.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.