Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Sarımsaklı Antibiyotik Krem Yapımı

Günlük hayatta çok sık tükettiğimiz besinlerden biri de sarımsaktır. Sağlığa olan faydaları herkes tarafından bilinmeyen bu besin, geçmiş yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Sarımsaklı Antibiyotik Krem Nasıl Hazırlanır?

Bu oldukça basit ve bir o kadar etkili olan krem, günlük hayatta herkesin hazırlayıp kullanabileceği şekildedir.

Malzemeler: 

 • Sızma Hindistan cevizi yağı
 • Natürel sızma zeytinyağı
 • Taze sarımsak

Hazırlanışı: 

Küçük bir tavanın içine bir miktar Hindistan cevizi yağı dökülüp kısık ateşteki ocağın üzerine koyulur. Zeytinyağı eklenip iyice karıştırılır. Yağlar iyice kızdığında ve karıştığında, azar azar sarımsak eklenip ocağın altı kapatılır. Karışım blendırdan geçirilir. Elde edilen karışım süzülür ve bir kavanoza koyulur. Bu işlemler sonucunda antibiyotik kreminizi elde etmiş olursunuz. Krem buzdolabında saklanır ve iki hafta dayanması için de ara ara karıştırılmalıdır.

Açıklama: 

Karışım ilk hazırlandığı anda süt rengine benzer bir renk oluşur. Daha sonra yavaş yavaş yumuşar ve kıvamını alır. Buzdolabına koyulduktan birkaç saat sonra daha yoğun ve sürülebilir bir hale dönüşür.

Hindistan cevizi yağı kullanılmasına rağmen sarımsağın kokusu kalacaktır. Sarımsağın kokusu kıyafetlere sineceği için bu kremi yalnızca evde kullanmaya çalışın. Kremi sürdüğünüzde yalnızca tedaviye uygun kıyafetler giyilmeli bu kıyafetler diğer çamaşırlar ile birlikte yıkanmamalıdır.

Sarımsağın Bileşenleri ve Yararları

Sarımsak tam anlamıyla bir vitamin deposudur diyebiliriz. Bileşiminde şekerler, A, B ve C vitaminleri, kükürtlü bir uçucu yağ ve içerisinde bol miktarda allil sülfür bulunuyor. Sarımsağın özel kokusu ve tadı ise içerisinde bulunan bu maddelerden ileri gelir.

Salgın hastalıklarla ilgili çeşitli araştırmalar yapan uzmanlar, sarımsağın salgın hastalıkların yayılmasını önleyen etkili faktörlerden biri olduğunu söylüyorlar. Yalnızca mikroplarla savaşan sarımsak, en önemli ölüm sebeplerinden biri olarak görülen kanser ve damar hastalıklarına karşı da insanı koruyan önemli bir savunma mekanizmasıdır.

Yapılan araştırmalar sonucu Bulgaristan, dünyada en fazla sarımsağın tüketildiği ülkedir. Bulgaristan’ da kanser ve damar sertliğinden ölenlerin sayısı, Avrupa’ ya nazaran 6-7 kat düşüktür. Ayrıca İsveç’ li çocuklar ise sarımsağın faydalarından birinin de çocuk felcini önlediğini bilerek günlük hayatlarında sarımsağı sık sık tercih ederler.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar geçmişten beri bu konu üzerinde çeşitli araştırmalar yapmış ve buldukları sonuçları aşağıdaki şekilde gözler önüne sermişlerdir.

 • En sık rastlanan ölüm sebeplerinden biri olan atardamar kireçlenmesine iyi gelir.
 • Vücutta oluşan yara ve çıban tedavisinde kullanılır.
 • Aniden ortaya çıkan krampları ortadan kaldırmada son derece etkili.
 • Vücudumuzun en önemli organlarından olan akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi oluşabilecek tehlikelere karşı korur.
 • Vücudumuzda olan bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürür.
 • Mide ve bağırsakları dezenfekte eder.
 • Metabolizmaya zarar verebilecek bakterileri yok eder.
 • İştah açma konusunda oldukça etkili.
 • Vücudumuzdaki mikroplarla savaşarak nezleyi yok eder.
 • Nefes borusu rahatsızlıklarına ve bronşite iyi gelir.
 • Tansiyon ve ateş düşürme konusunda kullanılır.
 • İdrar yollarında taş oluşumunu engeller.
 • Saç dökülmesi gibi sorunları en aza indirir.

Sarımsağın Yan Etkileri

Sarımsak birçok konuda vücudumuza iyi gelse de bazı yan etkileri de vardır. Bu yan etkiler mide rahatsızlığı, şişkinlik, ağız kokusu, cilt üzerinde batma ve kaşınmadır. Çok nadir bir şekilde rastlanan yan etkilerinden bazıları ise baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı, kas ağrıları ve baş dönmesidir.

Sarımsağın en önemli yan etkilerinden birisi kan inceltici olmasıdır. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi günlük hayatta çok fazla sarımsak yemek ameliyat öncesinde ya da sonrasında kanama riskini arttırabilir. Bu etkisinin dışında da sarımsak, kullandığımız ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Bu sebepler doğrultusunda ülser ya da tiroid sorunları olan kişiler sarımsak tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Sarımsak bazı reçeteli ilaçların da işlevini değiştirebilir. Bu ilaçlar günlük hayatımızda insanların sık sık kullandığı ilaçlardan bazılarıdır. Bazı tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlara etki edebilir. Sarımsak bu ilacı emerek vücuda etki eden ilaç miktarının azalmasına sebebiyet verir. Bu etkisi de takip edilmediği sürece çok ciddi hasarlara neden olabilir.

Sarımsak bir başka ilaçlardan olan doğum kontrol haplarını da etkileyerek bu ilacın etkisini daha az hale getirebilir.

Sarımsak kan inceltici ilaçlara da etki gösterebilir. Kanama riskini arttırarak, bu ilaçların daha fazla kan inceltmesine sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.