Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Sivrisinek Kovucu Yapımı

Yaz aylarında havaların çok sıcak olmasıyla birlikte sinekler ortaya çıkar. Sıcak havaların en kötü tarafı sesiyle rahatsız eden sivrisinekler, özellikle uyurken daha çok rahatsız ederler. Hem çıkardığı vızıltı sesi hem de ısırarak, derinin kaşınmasına neden olması sebebiyle hiç sevilmeyen bu hayvanlar oldukça büyük bir dert haline gelir. Kimi insanlara göre sivrisinekler belli kan gruplarına daha çok giderken, kimi insanlara göre de insan vücudunda yer alan kirli kanı temizlediği için bu faydalı bir şey olarak görülür. Bunlardan kurtulmak için ise kullanabileceğiniz bazı ev yapımı sivrisinek kovucuları vardır.

Evde Sivrisinek Kovucu Nasıl Yapılır?

Günün herhangi bir saatinde sizi bulan sivrisinekler, sesiyle ve ısırma sonrası bıraktığı kaşıntıyla çok fazla rahatsızlık verir. Bu nedenle sivrisineklerden tamamen kurtulmak için evde yapabileceğiniz bazı yöntem ve tarifler mevcuttur.

1. Sarımsaklı Sivrisinek Kovucu

Sarımsağın içeriğinde yer alan yoğun kokusundan herkes gibi sivrisinekler de rahatsız olur. Bu nedenle özellikle sivrisineklere karşı sarımsak kullanılır. Sarımsaklı sivrisinek kovucu hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler, 1 litre su, 30 diş sarımsak ve püskürtmeli bir şişe. İlk olarak suyu kaynatın ve içerisine sarımsakları ilave edin. Bir süre demlenmesi için bekleyin. Ilık bir kıvama gelince sivrisinek tehlikesine açık olan kısımlara, yani ayak, kol ve bacaklarınıza sürebilirsiniz.

2. Okaliptüslü Sivrisinek Kovucu

Evde hazırlayabileceğiniz, doğal sivrisinek kovuculardan biri okaliptüslü sivrisinek kovucudur. Bu karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 250 gram okaliptüs yaprağı ve 1 litre su. İlk olarak suyu ve okaliptüs yaprağını bir arada 45 dakika boyunca kaynatın. Bu karışım soğumadan evinizde bulunan nemli bölgelere, kapı ya da pencere kenarlarına doğru biraz dökün. Okaliptüslü sivrisinek kovucu ile sivrisinekler evinize girmeyecek. Okaliptüslü farklı bir tarif hazırlamak isterseniz bu sefer okaliptüs yağından faydalanabilirsiniz. Okaliptüs yağının yoğun bir kokusu olduğu için sivrisinekleri uzaklaştırmada çok etkili olur. Okaliptüs yağını ellerinize, kollarınıza, bacaklarınıza ve cildinize sürün ve bunu 6 saatte bir mutlaka tekrarlayın. Okaliptüs yağının etkisini daha çok arttırmak isterseniz, kekik, fesleğen ya da limon yağı ile karıştırıp, cildinize uygulayabilirsiniz.

3. Papatyalı Sivrisinek Kovucu

Sivrisinekleri vücudunuzdan ve evinizden yok etmek için papatyalı sivrisinek kovucu kullanabilirsiniz. Bu karışımı elde etmek için gerekli olan malzemeler ise, 1 litre su ve 250 gram papatya çiçeği. Suyun içerisine papatya çiçeğini ilave edin, bir süre kaynatın. Demlendikten sonra ılık bir karışım haline gelince cildinize ve açıkta olan kollarınıza ve bacaklarınıza sürebilirsiniz. Bu işlemi her iki saatte bir mutlaka tekrarlayın.

4. Bademli Sivrisinek Kovucu

Sivrisinekleri uzak tutmak için bademli sivrisinek kovucu kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler ise 100 ml badem yağı, 20 damla ıtır çiçeği yağı ve 20 damla fesleğen yağı. Üç yağ çeşidini karıştırın ve püskürtmeli bir şişenin içerisine koyun. Cildinize, ayaklarınıza ve kollarınıza güvenle uygulayabilirsiniz.

5. Lavantalı Sivrisinek Kovucu

Sivrisinekleri kendinizden ve evinizden uzaklaştırmak için lavantalı sivrisinek kovucu yapabilir ve güvenle kullanabilirsiniz. Piyasa satılan sivrisinek kovucular kimyasal bazı maddeler içerdiği için cildinize uygulayamazsınız. Bu nedenle evde hem cildinize hem de evinize uygulayabileceğiniz bir ürün hazırlamalısınız. Bunlardan biri de lavantalı sivrisinek kovucudur. Lavantalı sivrisinek kovucu için ihtiyacınız olan malzemeler ise, 100 ml lavanta yağı ve nemlendirici herhangi bir krem. İki malzemeyi karıştırın ve cildinize, bacaklarınıza, kollarınıza uygulayın. Böylece hem kendinizi çok ferah hissedecek hem de sivrisineklerden kurtulmuş olacaksınız.

6. Bitkisel Yağlarla Sivrisinek Kovucu

Sivrisinekleri uzaklaştırmak için bazı yağların karışımından bir koruyucu elde edebilirsiniz. Bitkisel yağlarla hazırlayacağınız karışımın hem maliyeti düşük olacak hem de doğal ürünlerle kendinizi korumuş olacaksınız. Bunun için 25 damla tarçın, okaliptüs, limon, sitronella ve hint yağını iyice karıştırın. Cildinize, bacaklarınıza ve kollarınıza güvenle uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.