Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Stres Atmaya Birebir: Evde Slime Yapımı

Son zamanlarda iyice popüler olmaya başlayan slime için çağımızın oyun hamurları desek hiç de yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Üstelik bu sevimli oyun hamurları ellere yapışmayan akıcı formülleri sayesinde yalnızca çocukların değil aynı zamanda annelerin ve babaların da bir hayli ilgisini çekiyor. Hatta bu slimeları oyun hamurları gibi gidip mağazalardan satın almanıza bile gerek yok. Hem çocuğunuz hem de kendiniz için ev ortamında pratik bir şekilde slime yapıp dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

Her ne kadar slime ülkemizde ve dünyada son yıllarda popüler bir hale gelmiş olsa da aslında geçmişi çok eskilere dayanıyor. Slime 1920’lerde bulunmuş bir ürün. Hatta Nobel ödüllü Hermann Staudinger, sentetik polimer ile alakalı bir çalışması sırasında yarı akışkan maddeler üzerinde araştırmalar yaparken Slime isimli maddeyi keşfediyor. Üstelik Slime oyuncak sektöründe aktif bir şekilde kullanılmadan önce de oldukça fazla deneysel çalışmadan geçiyor. Bunun yanı sıra duyunca şaşıracağınız bir bilgi daha verelim; o yıllarda keşfedilen Slime 1950’li yıllarda diş macunu ve sakız ile alakalı çalışmalarda bile kullanılıyor. Ama tabii bugün kullandığımız oyuncak Slime bu amaçlar için kullanılamaz. Çünkü içinde vücuda zararlı pek çok madde var ve tüketimi kesinlikle çok zararlı, kişiyi zehirleyebiliyor.

En basit tabiriyle Slime için boraks, su ve tutkaldan oluşan akışkan bir oyun hamuru diyebiliriz. İlgi çekici hali, çocukların ağızlarına alması için teşvik edici durabilir. Bu yüzden ebeveynlerin kullanım sırasında buna çok dikkat etmesi gerekiyor.

Slime ilk etapta sadece çocukların ilgisini çekebilecek bir oyuncak gibi görülse de aslında bu eğlenceli akışkan oyun hamuru pek çok ebeveynin de ilgi odağı. Slime yalnızca ev ortamında yapılmıyor. Bazı oyuncak mağazalarında da Slime bulabilirsiniz. Ancak farklı türlerde ve renklerde yapılma olanağı olduğu için ve yapım aşaması başlı başına çok keyifli olduğu için pek çok aile evde çocuklarıyla birlikte yapmayı tercih ediyor.

Çünkü slime hem yapım süreci hem de sonrasındaki farklı oyun alternatifleriyle ebeveynler ile çocuklar arasında keyifli bir etkinliğe zemin hazırlayabiliyor. Bazı ebeveynler slime yapımının evi dağıtacağını ya da kirleteceğini düşünebilirler. Ama Slime yapılırken yeteri kadar yoğrulursa hiçbir yere bulaşmayacak ve çevreyi kirletmeyecektir. Bu yüzden bu eğlenceli aktiviteden çocukları mahrum bırakmamak da önemli. Ama çocuğun tek başına Slime yapmasına izin verilmemeli. Slime hazırlanırken tüm süreç ebeveynlerin kontrolü altında olmalı. Çünkü her ne kadar bizler için kolay olsa da çocuklar için oldukça zahmetli ve tehlikeli de olabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekiyor. O zaman hazırsak artık ev ortamında pratik bir şekilde yapabileceğimiz slime tarifimize geçebiliriz.

Evde Slime Yapımı

Malzemeler

  • 1 su bardağı kadar ılık su
  • Oda sıcaklığında bekletilmiş 1 su bardağı kadar su
  • 1 çay kaşığının ucuyla alınacak kadar jellendirici boraks ya da borax
  • 1 su bardağı kadar kokusuz Polimer K-10 tutkal
  • 1 çay kaşığının ucuyla alınacak kadar istenen renkte gıda boyası
  • İstenen miktarda ve renkte sim

Hazırlanışı

1. Adım

İlk olarak kenarda hazır bekleyen 1 bardak kadar ılık suyu 1 çay kaşığının ucuyla alacağınız boraks ve gıda boyasıyla bir kabın içinde karıştırın. Bu karışımın iyice kıvam alana kadar kuvvetli bir şekilde karıştırılması gerekiyor.

2. Adım

Ayrı bir kabın içinde 1 su bardağı kadar kokusuz Polimer K-10 tutkal ile oda sıcaklığında beklemiş olan 1 bardak kadar suyu karıştırın. Bu malzemelerin de iyi bir şekilde karıştırılması gerekiyor. Özellikle malzemelerin miktarlarına ve belirtilen sıcaklıklara çok dikkat edin. Aksi takdirde Slime’ın kıvamı tutmayacağı için yeniden denemeniz ya da malzeme ilave etmeniz gerekebilir.

3. Adım

Farklı kaplarda hazırlanmış olan bu iki karışımı ayrı ve daha büyük bir kabın içine ilave edin, hepsini birarada karıştırmaya başlayın. Eğer bu yeni kabın içine karışımları yavaş bir biçimde koyarsanız ve bu sırada da karıştırma işlemini sürdürürseniz çok daha iyi sonuç alırsınız. Karıştırma işleminin slime kıvam alana kadar sürmesi gerekiyor.

4. Adım

En son kısım genellikle çocukların en çok sevdiği kısım. Burada karışımımıza dilediğimiz renklerde ve dilediğimiz miktarda sim ilave ediyoruz ve yeniden kuvvetli bir şekilde karıştırıyoruz. Elbette slime yaparken sim kullanmak zorunda değilsiniz. Bu tamamen sizin ve çocuklarınızın tercihine kalmış bir durum. Slime’ın olması gereken kıvama geldiğini, karıştırma işlemi yaptığınız kaba yapışmadığı zaman anlayabilirsiniz. Eğer siz Slime’ı karıştırırken artık kabınıza yapışmıyorsa kıvamı tutmuş demektir.

5. Adım

Bazen kullanılan malzemeler, hatalı miktarlar ya da sıcaklıklar nedeniyle Slime çok sert ya da az akışkan olabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız Slime’ın içine bir miktar daha su ilave edebilirsiniz. Suyu da yavaş ilave etmenizi öneririz. Bu süreçte Slime’ı iyi bir şekilde karıştırmaya devam ederseniz tam olarak kıvama geldiği anı kendiniz de tespit edebilirsiniz. Özellikle iyi bir biçimde yoğurmanız çok önemli.

Uyarı

Slime hazırlarken de Slime ile oynarken de ebeveynlerin bazı noktalara çok dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle Slime’ı bozulmadan bir buzdolabı poşetinin içinde ve buzdolabında 3 ya da 4 gün boyunca saklayabilirsiniz. Slime 3 yaşın üzerindeki çocuklar için uygun bir oyuncaktır. Bu yüzden 3 yaşın altında olan çocuklar için böyle bir etkinlik ve oyun hamuru hazırlamamalısınız. Slime hazırlanırken içine boraks ya da deterjan konuluyor. Bu yüzden aslında zehirli bir madde. O nedenle çocukların slime’ı yanlışlıkla da olsa yemesi onların zehirlenmelerine yol açabilir. Bu nedenle ebeveynlerin özellikle dikkatli olması ve çocukları Slime ile baş başa bırakmaması gerekiyor. Tüm hazırlama sürecinde ve oyun sürecinde kontrol ebeveynlerde olmalı. Eğer Slime kullanımından dolayı vücudunuzda herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden bir hastaneye ya da doktora başvurmalısınız. Slime hamuru zaman içerisinde kıvamını ve yoğunluğunu kaybedecektir. Slime’ın yoğunluğunun değiştiğini düşündüğünüzde onu yeniden kullanmamalı ve direkt olarak çöpe atmalısınız. Yoksa iyice gevşeyerek üstünüze, etrafa ve vücudunuza yapışmaya başlayabilir.

Eğer Slime yaparken boraks gibi bir madde kullanmak istemiyorsanız borakssız slime yapma tarifi de mevcut. Bu tarifte içinde kullanacağınız su, sıvı yapıştırıcı, gıda boyası ve çeşitli renklerde sim değişmiyor. Ancak boraks yerine şampuan ve toz deterjan da kullanabilirsiniz. Bazı ebeveynler ya evlerinde bulunmadığı için ya da boraks gibi bir maddeyi kullanmayı tercih etmedikleri için borakssız slime tariflerine de yönelebiliyorlar. Ancak slime yaparken kesinlikle içinde kullanılan hiçbir malzemeyi yoğun bir şekilde solumamak gerekiyor. Aynı zamanda eğer evinizde gıda boyası yoksa ya da gıda boyası olarak farklı renkler bulamıyorsanız onun yerine guaj boyalarını da tercih edebilirsiniz. Eğer özellikle tutturmak istediğiniz bir renk varsa farklı renkleri karıştırabilirsiniz. Ancak ortaya çıkacak rengi tam olarak kavrayabilmek için gıda boyasını ya da guaj boyayı azar azar ve yavaş bir şekilde karışıma ilave etmenizi öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.