Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Uzaktan (Online) Eğitim Ne Zaman?

18.03.2020

Türkiyede’de Korona virüsün baş göstermesinden dolayı M.E.B. Ziya Selçuk, Evde eğitim sistemine geçileceğini duyurdu. Uzaktan eğitim nedir, nasıl uygulanacak. Online eğitim sistemi ülkemizde çokta yabancı olan bir sistem değildir.

Uzaktan Öğrenim sistemi Açık öğretim fakültelerinde çoktandır uygulanmakta olan bir sistem.Eğitim ve Öğretime çok önem veren Türkiye’de ‘’Korona’’ sebebiyle olası hızlı yayılmayı önlemek için Kreşlerden ilk öğretime, orta öğretimden üniversitelere kadar tatile gidildi. Cumhur başkanı Erdoğanın başkanlığında yapılan toplantı sonrası,Milli Eğitim Bakanı açıklamada bulundu. Nisan ayındaki ara tatil öne alınarak 16 Mart Pazartesinden 30 Mart Pazartesine kadar korona virüsü tatili başladığını açıkladı.Bu süresin uzayıp uzamayacağı hakkında sorulan sorulara, şuan için kafa karışıklığına sebep verilmemesi yönünde cevap verdi.

Bakan Selçuk, açıklamalarında yer alan internet aracılığıyla evde eğitim hakkında bilgilerde verdi. Bakanın açıklamalarının sonra, örgün öğretime alışık öğrencilerin kafalarında bazı soru işaretleri olabilir. Yazımızı okuyarak yeni bilgilerden elde edebilirler.Konu hakkında bilgi ve destek için  444 0 632 telefon numarası (MEBİM) aracılığıylada bu süreçte yedi gün 24 saat hizmet alabilicekler.

Evde Eğitim Nedir ve Nasıl Olacak?

Öğrencilere sevindirici haberlerden biriside apar topar evde eğitime geçilmeyecek olması. Açıklamalardan anlaşıldığı üzere tatilin ilk haftası öğrenciler evlerinde istirahat edecek. Türkiyenin Korona için adığı önlemler, diğer Dünya ülkelerinin umursamaz davranışları karşısında taktire şayandır. Nevarki mevzu bahis salgın olunca tek bir ülkenin dikkatli davranması asla yeterli değildir. Görülen ilk vakadadan da bunu tecrübe etmiş bulunmaktayız. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde görülen salgının Ülkemizde de görülmesi sebebiyle olası aşırı salgını önlemek adına eğitim ve öğretime şuan için iki hafta ara verildi.Evde eğitim sistemine başvurulacağının açıklanmasının ardından akılda bazı soru işaretleri oluştu.

En başta belirtelimki internet üzerinden online eğitim verilecek olması hasebiyle ulaşımda sorun yaşanmaması için öğrencilere ücretsiz 3gb internet sağlanacaktır. İmkan dahilinde ortak yayın veya da TRT’ den başka televizyon kanallarından da kendi derslerine ulaşabilme imkanına da sahip olacaklar. Teknoloji çağında yaşayan günümüz öğrencileri eğitimlerini ‘’uzaktan eğitim’’ adı altında internetten veya televizyonlardan devam ettirmeleri hiçte zor olmayacaktır. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Elazığ depreminden sonrada eğitim-bilişim ağının hizmet verdiğini hatırlatırcasına konuşan Milli Eğitim Bakanı, tümüyle yenilenmiş olan bu ağın önümüzdeki süreçde de hizmet vereceğinin altını çizdi.

Uzaktan Eğitim Nedir,Nasıl Olacak?
Online olarak verilen uzaktan eğitim, mekan birliği olmaksızın teknoloji yardımıyla görüntülü olarak ders yapma biçimidir. Bunun için öğrencininde öğretmeninde sabah kalkıp okula veya üniversiteye gitme zahmeti yokturdur. Canlı yapılan derslere katılmak psikolojik bakımdan daha etkili olacağı gibi, ders esnasında kayıt altına alınan derslerin daha sonra video şeklinde yayınlanması neticesindede eş zamanlı olmama gibi bir özelliğide bulunuyor. Şuan için iletişim kanallarının televizyon ve internet üzerinden olacağı belirtildi.

Uzaktan öğretim biçimiyle Türkiyede ve Dünyada hersene birçok mezun verilmektedir. Okullarda ve üniversitelerdede başarılı olmak için istek ve irade potansiyelin olmasının istendiği gibi,evde eğitim konusundada tabiki bireylerin şevk ve isteklerinin istenilen seviyede olması gerekmektedir. Daha başka yapılması gereken şeylerde vardır. Örnek verecek olursak öğrencilerin, motivasyonlarını dağıtmayacak bir ortamda bulunması,online ders ile uzaktan eğitim esnasında;örgün öğretimde istenildiği gibi telefon,televizyon vs. şeylerle dikkatini dağıtmaması,ders esnasında diğer insanlarla konuşmaması çok verimli olacaktır. Akabinde kendi genel başarısının altına düşmemesi kesin bir sonuçtur. Hatta bazı öğrencilerde başarı oranının artması dahi muhtemeldir.
Online Ders Dönemi Başlıyor …..
Kimi öğrenciler acaba uzaktan ders nasıl olacak diye merak içerisinde olabilirler.Korona virüsün Türkiyede tesbiti sonrası, toplu mekanlarda alınacak önlemlerin, vürüsle mücadele noktasında çok önemli bir yer kapladığı aşikardır. Hükümet yetkililerininde gözünden kaçmayan bu durum gözleri eğitim kurumlarına dikti. Yapılan toplantılar sonrasında Açıklamalardan anlaşılana bakılırsa, Teknoloji bu işte büyük rol oynayacak. Şuan için Televizyon kanallarından ve belirli internet sitelerinden canlı ders ortamının oluşturulacağı anlaşılmakta. Uygulamalar üzerinden veyada daha farklı bir seçenek eklenirmi bilinmez. Daha yeni olan bu haberin çok daha teferruatlı açıklamaları önümüzdeki günlerde kamoyu ile muhakkak paylaşılacaktır.

İşte uzaktan eğitim nasıl olacak?sorusuna cevap videosu:


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Yunus dedi ki:

    Evde eğitime devam edilmesi çok iyi oldu. Korona salgınının eğitime engel olamaması iyi oldu. Uzaktan eğitim kötü değil. Eğitime ara verilmesinden iyidir.

  2. Evdesifa Ekibi dedi ki:

    Evde uzaktan eğitim online nasıl olacak acaba. Herkes aynı anda bilgisayar başında olmak zorundamı. İnşallah öğrenciler zorluk yaşamazlar. Tahminim evde eğitim uzun sürmez.

  3. Abdullah yunus dedi ki:

    Evde uzaktan eğitimin online olması iyi oldu. Öğrencilere 3 gb internet vereceklermiş bedava. Yeter heralde. Yetmezse takviye yaparlar heralde. Korona virüs çok sürmezse iyi olur.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.