Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evin Her Köşesinde Hijyen İçin Doğal Deterjanınızı Kendiniz Yapın!

Doğal ev yapımı her türlü ürünün daha sağlıklı olduğunu biliyorsunuz. Peki, ev yapımı çamaşır yumuşatıcısı ya da çok amaçlı deterjanlar gerçekten işe yarıyor mu, yeterince temizliyor mu? Bu soruların cevabı hazırlayacağınız karışımın içeriğine göre değişir. Örneğin; doğal deterjan yapımında sıkça kullanılan likit kastil sabunu bazı doğal yağlarla bir araya geldiğinde nötrleşir. Yani hijyen amacına ulaşamaz. Bu işin biraz kimyasal boyutuna indiğinizde her reçeteye güvenmemelisiniz.

Doğal temizleyici yapımında kullanılan maddelerin birbirleriyle olan reaksiyonları karışımın gerçekten işe yaraması noktasında oldukça önemlidir. Dilerseniz bu tarifte kullanacağımız hidrojen peroksitin (% 3) özelliklerine daha yakından bakalım: Ecza dolaplarının olmazsa olmazı, oksijenli su olarak da bilinen hidrojen peroksit bir sterilizatör olarak Uluslararası Çevre Koruma Ajansı’nın listesinde yer alır. Bakteri, küf ve mantarlar üzerinde etkili olan hidrojen peroksit mutfak ve banyodaki tüm yüzeyleri, aynaları, hatta paslanmaz çelik ürünleri bile dezenfekte etmek için güvenle kullanılabilir. % 3 oranında seyreltilmiş olması (% 97 su) bile ne denli güçlü bir etkisi olduğunu gösterir. Burada küçük bir hatırlatma yapalım. Hidrojen peroksit ışığa duyarlı olduğundan orijinal şişesinde saklanması daha sağlıklı olur. Bu nedenle karışımı hazırlayacağınız sprey şişenin de şeffaf olmayan, ışık geçirmez özellikte olmasına özen gösterin.

Ev yapımı deterjanlarda mutlaka yer alan esansiyel yağlar karışıma güzel bir koku katmasının yanı sıra antibakteriyel, mantar öldürücü, antiseptik ve mikrop öldürücü özellikleriyle bilinmektedir. Karışımın gücünü arttırmak istiyorsanız mutlaka lavanta yağı gibi güçlü bir uçucu yağ kullanın.

İşte, evin her köşesinde hijyen sağlayan hem etkili hem hesaplı, çok amaçlı deterjan tarifi:

Lavanta Kokulu Çok Amaçlı Deterjan

Lavanta Kokulu Çok Amaçlı Deterjan

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet ışık geçirmez sprey başlıklı şişe (dilerseniz karışım için doğrudan hidrojen peroksit şişesini kullanabilir, bu şişeye uygun bir sprey başlığı geçirebilirsiniz.
  • 470 ml hidrojen peroksit (% 3)
  • ½ tatlı kaşığı lavanta yağı
  • ½ tatlı kaşığı limon yağı
  • ½ çay kaşığından daha az miktarda nane yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri şişeye ekleyip sprey başlıklı kapağını kapayın ve iyice çalkalayın. İşte çok amaçlı doğal deterjanınız hazır. Bu karışımı tüm yüzeyleri temizlemek için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.