Bildiğiniz üzere, sağlığınızı korumak için ev temizliğine özen göstermek önemli bir konudur. Temizlik yalnızca yerleri süpürmek ve toz almakla sınırlı kalmıyor. Bu anlamda evin bakteri toplayan köşelerine ve mikrop tutan eşyalarına ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Peki, bu eşyaların her gün yiyeceklerimizi hazırladığımız kesme tahtası, uyuduğumuz yastık ya da saçlarımızı taradığımız fırça olduğunu biliyor muydunuz? Bu eşyalar her ne sıklıkta temizlenirse temizlensin potansiyel bakteri taşıyıcılardır.

Hastalıklara davetiye çıkaran bakterilerin yoğunlaştığı ev gereçlerini, sağlığınızı korumak için bu gereçlerin değiştirilmesi gereken sıklıkları ve ev temizliği ile ilgili detayları sizler için bir araya getirdik. İşte tehlike saçan bakteri yuvası ev gereçleri.

1.Tahta Kaşıklar

1. Tahta kaşıklar

Ahşap gereçler, plastik ve metalle kıyaslandığında çok daha gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ahşap gereçler mikrop ve bakterilerin taşınması açısından en tehlikeli gruptadır. Özellikle mutfakta yaygın olarak bulunan E. coli bakterisi, tahta kaşık ya da doğrama tahtası gibi ahşap eşyalarla temas eden besinler yoluyla zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu sebeple tahta kaşıkları bulaşık makinesine koymak yerine yıkamadan önce yarım saat kaynar suda bekletin ve sonra deterjanla tekrar yıkayın. Ahşap gereçlerin renginde değişme, yapısında çatlaklar ya da yumuşama varsa hemen yenisiyle değiştirmelisiniz. Genellikle 5 yıl içinde tahta karıştırıcı ve kaşıklar bakteri üretmeye başlar. Bu nedenle mutfak gereçlerinizi iyi gözlemlemelisiniz.

2.Diş Fırçası

2. Diş fırçası

Araştırmalar hijyen olmayan diş fırçalarının kalp hastalıkları, felç, artrit ve kronik enfeksiyonlar gibi bir dizi ciddi sağlık problemlerine neden olabildiğini ortaya koymuştur. Manchester Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma diş fırçasının 10 milyondan fazla mikrop, Staphylococci, streptococcus, E. coli gibi yüksek oranlarda ölümcül bakteri ve mantar barındırdığını kanıtlamıştır. Bu nedenle her 3 ayda bir diş fırçanızı yenilemelisiniz.

3.Banyo Havluları

3. Banyo havluları

Banyoda kullandığınız havlular haftada 1 kez en az 90°C ‘de yıkanmalıdır. Havlularda barınan ve deriden temasla vücudunuza geçen Staphylococcus aureus bakterisini yok etmenin tek yolu budur. Vücuda küçük kesiklerden ve yaralardan giren bu bakteri kuru havluda bile yaşayabilir. Zarar görmediği sürece yüksek sıcaklıklarda yıkayarak banyo havlularınızı dezenfekte edebilir ve yıllarca kullanabilirsiniz.

4.Yastık-Yorgan

4. Yastık-yorgan

Yepyeni bir yastığın bile 3 sene içinde üstünde topladığı toz ve akarlar nedeniyle ağırlığı tam 2 katına çıkar. Yastıkta biriken bu kalıntılar saman nezlesi, egzama ve astıma yol açar. Bununla birlikte toz ve akarlar burun tıkanıklığı ve sinüziti tetikler. Bu nedenle kullandığınız yastıkları her 5 ayda bir en az 60°C ‘de, minimum 20 dakika yıkamalısınız. Eğer astım ya da alerjiniz varsa köpükten yapılmış hipoalerjenik yastıklardan kullanmanız daha sağlıklıdır. Yorgan da en az yastıklar kadar bakteri barındırır. Farklı yorganlardan alınan örneklerde 20.000’den fazla bakteri, mantar sporu, toz ve akar tespit edilmiştir. Yorganlarınızı her 6 ayda bir yıkamalısınız. Hastalıklardan korunmak için yastıklarınızı her 2 yılda bir, yatağınızı ve yorganınızı her 5 yılda bir yenisiyle değiştirmelisiniz.

5.Saç Fırçaları

5. Saç fırçaları

Her bir saç folikülü 50.000 mikrop ve bakteri tutabilir. Saç bakım ürünleri, şekillendiriciler, saçın doğal yağı saç fırçası ya da tarak üzerinde birikerek bu mikropların sayısını daha fazla arttırır. İmpetigo gibi bulaşıcı enfeksiyonlar başkasına ait saç fırçasını kullanmakla ya da zamanla kendi saç fırçanızda üretilerek yüz, boyun ve ellerde kabarcıklara, yaralara yol açabilir. Bu nedenle kullandığınız saç fırçası ve tarakları her hafta sıcak suda bekletmeli ve şampuanla ya da daha iyisi elma sirkesiyle yıkamalısınız. Fırçanıza zarar gelmediği takdirde 5 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

6.Plastik Kesme Tahtaları

6. Plastik kesme tahtaları

Ortalama olarak plastik kesme tahtaları tuvaletlerden 50 kat daha fazla bakteri barındırır. Bunun nedeni ise tuvaletlerin düzenli olarak temizlenmesi, fakat aynı özenin plastik doğrama tahtalarına gösterilmemesidir. Hijyen sağlamak için öncelikle et ve sebze doğradığınız kesme tahtalarını ayırmalısınız. Böylece çiğ ette bulunan E. coli gibi bakterilerin sebzelere taşınmasını önlemiş olursunuz. Temizlemek için kesme tahtasına dezenfektan sprey sıkarak sıcak suda bekletmelisiniz. Eğer tahtada belirgin kesikler oluşmaya başladıysa hemen yenisiyle değiştirin. Plastik kesme tahtaları 3 yıldan uzun süre kullanılmamalıdır.

7.Spor Ayakkabı

7. Spor ayakkabı

Spor ayakkabılarda zamanla oluşan küf ve mantar enfeksiyonları özellikle sıcak havalarda, gardırop ya da merdiven boşluğu gibi karanlık ortamlarda artış gösterir. Yapılan araştırmalar eski spor ayakkabıların tuvaletlerden 100 kat daha fazla küf barındırdığını göstermiştir. Bu nedenle spor ayakkabılarınızı ayda 1 kez soğuk su ve deterjanla yıkamalı, doğal şekilde kurumaya bırakmalısınız. Spor ayakkabılarınızı her yıl değiştirmekte fayda var.

8.Mutfak Süngerleri ve Bezleri

8. Mutfak süngerleri ve bezleri

Bulaşık süngerinin sıcak, gözenekli ve nemli yapısı bakterilerin çoğalması için en elverişli ortamdır. Uygun şartlar altında 1 adet bakteri 8 saat içinde 4 milyona ulaşabilir. Bulaşık süngerinde tuvaletten 200 kat daha fazla E. coli ve Salmonella bakterisi yaşar. Bakteri ve mikroplar yüzeyler arasında kolayca geçiş yaptığından bulaşık süngeri, tezgah ve lavabo temizliği için kullandığınız bezleri ayrı tutun. Bakterilerin yok edilmesi için 90 °C sıcaklık gerekir. Bu anlamda bulaşık makineleri işinizi kolaylaştırır. Kullandığınız bulaşık süngeri ve mutfak bezlerini her ay yenisiyle değiştirin.