Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evinizde Kolaylıkla Yapabileceğiniz 7 Egzersiz

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte daha iyi bir görünüşe ve daha fit bir vücuda sahip olma konusundaki arzular ve endişeler de artış göstermeye başladı. Her sene olduğu gibi, bu yıl da deniz sezonu gelmeden önce özellikle kadınlar evde kolay yollarla uygulayabilecekleri egzersizler sayesinde formlarını korumak, kalori yakıp kilo vermeye çalışmak istiyorlar. Sistemli ve düzenli bir çalışma ile, yoğun iş temposunda bile ayak uydurabileceğiniz kolay egzersizleri sizler için bu yazıda sıraladık.

Egzersizlere başlamadan önce kollarındaki sarkıklardan şikayetçi olanların çeyrek litrelik pet şişelere su ya da kum doldurarak egzersiz hazırlıklarına başlaması tavsiye ediliyor. Bacakların omuz genişliğinde açılmasının ardından kollarınızı bedene paralel şekilde açın ve ilk olarak yukarı, daha sonra yana ve aşağıya olmak üzere beşer defadan toplam da üç set halinde egzersizi tamamlayın.

Zayıf yapılı kollarda ise gerginleştirme hareketleri yapmak için ilk önce yine bacakları omuz genişliğinde açın ve daha sonra dizleri hafif kırarak, avuç içlerinin dışa dönük olduğu bir vaziyette kollarla dairesel figürler çizin ve her bir daireyi bir sayı kabul edip toplamda on sayıdan oluşan üçer set yapın.

Egzersiz öncesi uygulayabileceğiniz ufak detayları anlattıktan sonra şimdi evde yapabileceğiniz kolay egzersizleri anlatalım.

1. Makas egzersizi

Makas hareketi iki temel adımdan oluşur. İlk olarak sırt üstü vaziyette yere uzanın ve daha sonra bacaklarınızı havada düz bir pozisyona getirin. Aynı anda ellerinizin kalça hizasında ve yere paralel bir şekilde durmasını sağlayın.

Bu aşamaların ardından nefes verip crunch pozisyonuna girin ve sağ bacağınızı yere doğru indirdiğiniz esnada sol bacağınızı geriye gelecek şekilde aynı anda hareket ettirin. Oldukça yararlı bir karın çalışması olan makas egzersizini gün içerisinde otuz defa yaparak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

2. Yüzme egzersizi

Bu egzersizde ise ilk olarak yüz üstü pozisyonda yere yatıyorsunuz ve leğen kemiklerinizin yere iyice bastırılmış bir şekilde olmasını sağlayarak kalçanızı sıkı bir hale getiriyorsunuz. Kalçanızın sımsıkı olduğunu hissettikten sonra sağ elinizi ileri, sol kolunuzu da alnınızın hemen altına yerleştirin. Sağ el yardımıyla sol bacağı yavaş bir şekilde havaya kaldırın ve bunun hemen sonrasında sol eliniz ile sağ bacağınıza aynı işlemi uygulayın. Bu işlemleri yaparken nefes veriyor olmanız lazım.

Tüm bunların sonrasında iki bacağı ve kolu yavaş bir şekilde çapraz hareketlerle yüzermişçesine hareket ettirmeniz gerekiyor.

3. İp atlama egzersizi

Evde yapabileceğiniz en kolay egzersizlerden biri de ip atlamadır. Komşularınızı rahatsız etmeyecek bir zaman diliminde yapmanız sizin için daha iyi olabilir. İp atlama egzersizi sayesinde basenlerinizi inceltebilir ve kalça ile bacaklarınızın daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli ip atladığınız durumda vücudunuzun yağ yakma hızı artar ve siz zıpladıkça baldırlarınız daha güzel bir şekle bürünür. Bu egzersize yeni başlıyorsanız ilk olarak orta tempoda yaklaşık on dakika boyunca ip atlamanızı öneriyoruz. Bu uygulamaya alıştıktan sonra temponuzu ve sürenizi yavaş yavaş artırabilirsiniz.

4. Bacaklar midede egzersizi

Basen bölgesindeki birçok sorunu çözecek bir diğer egzersiz ise bacakların mideye çekilmesi esasına dayanıyor. İlk olarak bacaklarınızı mideye doğru çekin ve bunu yaparken kalçanızın hafif düzeyde havada olmasını sağlayın. Gün içerisinde bu hareketi 3’erli setler halinde 10’ar kez yapıp büyük faydalar elde edebilirsiniz.

5. Yarım mekik egzersizi

İlk olarak sert bir zemine uzanıyorsunuz. Mümkünse altınıza bir pet sermeniz daha iyi olacaktır. Bacakları ve kalçayı sıklaştırmak, yağları yakmak için uygulayacağınız bu hareket için ellerinizi vücudunuzun yanlarına uzatın ve dizlerinizi hafif bir şekilde kırın.

Daha sonra öne doğru nefes verir halde yavaş bir şekilde kalkarak ellerinizi aynı anda ayaklarınıza doğru uzatmalısınız. Bunun ardından başınız ve boynunuzu fazla zorlamadan bir önceki pozisyona nefes alarak geri getiriyorsunuz ve uygulama bitiyor. Yarım mekik isimli bu hareketi günde 20 defa yaparak işe koyulun ve zaman ilerledikçe ve kendinizi daha dayanıklı hissettikçe 5’er 5’er hareketleri artırın.

6. Yüz üstü egzersizi

Back extension olarak da bilinen temel prensipte yüz üstü yatış pozisyonuna dayanan bu egzersizde yüzü koyun yere uzandıktan sonra leğen kemiklerinizi zemine iyice bastırıp kalçanızın sıkı hale gelmesini sağlayın.

Elleriniz üst üste olsun ve alnın altında yer ile kafanın arasında bir katman halinde olsun. Bu pozisyonu aldıktan sonra da nefes vererek vücudunuz geriye doğru kaldırın. Bu işlemi yaparken bacaklarınızı da havaya kaldırın ve yavaş yavaş başlangıç aşamasına geri dönün.

7. Esneme egzersizi

Sağa sola esneyerek kemikleri kuvvetlendirebilir, kasları açıp yan kasların daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sağa sola esneme egzersizi sayesinde vücudunuzun sağlıklı ölçülerde kalması ya da sağlıklı ölçülere gelmesi kolaylaşır.

Sağa sola esneme egzersizini uygularken iki tarafa da mümkün olduğunca esnemeniz gerekiyor. Gün içerisinde on kez yaparsanız üç ay sonunda faydalarını görmeye başlarsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.