Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Faranjit Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Özellikle kış aylarında hava sıcaklığının giderek düşmesi ve havaların soğumasıyla ile farenjit hastalığı insan vücudunda bulunan boğazda, küçük dilin arkasında ve bademciklerin bulunduğu alanın iltihaplanması durumuna verilen isimdir. Aynı zamanda farenjit hastalığı ağız ve burun boşluğunun arka tarafında yer alan yutağın iltihaplanması olarak bilinmektedir. Farenjit hastalığı, geniz akıntısı, tahriş olmuş ve bu sebeple kızarıklık oluşan boğaza sebep olmaktadır. Farenjit hastalığı boğazda bulunan bademciklerin ve diğer dokuların şişerek şiddetli bir ağrının ortaya çıkmasına neden olur. Farenjit hastalığı ortaya çıkaran sebeplerin başında, insan vücuduna çeşitli rahatsızlıklarla gire virüs ve bakteriler gelir. Özellikle gelişim çağında olan çocuklarda farenjit hastalığının ortaya çıkma nedeni yüzde doksan beş oranında virüs ve bakterilerdir. Yetişkinlerde ise bu oran çok fazla düşerek yüzde 3 ya da 5 oranında görülmektedir.

Farenjit hastalığının iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar, akut farenjit ve kronik farenjit türleridir.

 • Akut Farenjit : Farenjit hastalığının mikroplar sonucunda insan vücudunda yer alması türüne akut farenjit adı verilmektedir. Farenjit hastalığı türlerinden biri olan akut farenjit, kronik farenjite göre belirtileri daha belirgindir ve akut farenjit hastalığı teşhisini konması daha kolaydır. Akut farenjit hastalığında en sık görülen belirti boğaz ağrısı olarak bilinmektedir. Boğaz ağrısının ardından boğazda acıma, kızarıklık, kuruluk ve boğazın yanması gibi belirtiler de bulunmaktadır. Akut farenjitte aynı zamanda yüksek ateş ve ses kısılması gibi belirtileri de yer almaktadır. Akut farenjit hastalığının sık bir şekilde tekrarlanması durumunda kronik bronşite dönüşmesine neden olabilir.
 • Kronik Farenjit : Kronik farenjit hastalığında boğazda yine ağrı vardır ama bu boğaz ağrısının şiddeti daha az olarak hissedilir. Kronik farenjitte insanların boğazında bir cisim varmış gibi bir hisse sahip olabilir, boğazda kaşıntı ve gıcık şeklinde öksürük olmaktadır. Kronik farenjit hastalığında yenilen ve içilen her yiyecekte yutkunma zorluğu yaşanacaktır. Akut farenjitte olduğu gibi kronik farenjitte boğazda kızarıklık oluşmamaktadır. Kronik farenjit hastalığı, akut farenjit hastalığına göre daha az acılı ve daha az şiddetli geçirilmektedir. Burnun tıkanması, kemik eğriliği, burunda bulunan etlerin büyük olması, çok fazla sigara ve alkol tüketimi, alerjik reaksiyon gösteren yiyeceklerin tüketilmesi, düzenli ve sağlıklı beslenemem, iklim değişiklikleri gibi birçok sebepten dolayı farenjit hastalığının daha kolay ve çabuk insan vücuduna girmesine neden olur.

farenjit

Farenjit hastalığı daha çok insan vücudunda lokal ya da genel birtakım belirtiler göstermektedir. Farenjit hastalığının insan vücudunda lokal belirtileri şöyledir, boğazda şiddetli bir ağrı, yanma hissi ve batma, öksürük, herhangi bir şey yiyip, içerken yutkunmada zorluk ve acı hissi, boğazın bir kısmında şişlik ve kızarıklığın oluşması gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin hepsi farenjit hastalığının lokal belirtileridir. Farenjit hastalığının insan vücudunda göstermiş olduğu genel belirtiler ise, insan vücudunda boyunda bulunan lenf bezlerinin biraz şişmesi, ateşin olması ve ateşin yükselmesi, bir anda ortaya çıkan iştahsızlık, çok çabuk yorulma, genellikle kendini halsiz hissetme gibi birçok genel belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin hepsi farenjit hastalığının genel belirtileri olarak görülmektedir. Farenjit hastalığının en büyük ve en önemli tedavi şekli ise istirahat ve uzun süreli dinlenmedir. Farenjit hastalığına yakalandığınız zaman özellikle yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sizi ve midenizi yormayacak sıvı içecekler, meyve suları, çorbalar gibi sağlıklı ve düşük kalorili besinleri tercih etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı ve düşük kalorili besinlerin tüketmenizin yanı sıra, aynı zamanda vitamin ve nefes açıcı ilaçların alımı da farenjit hastalığını çabuk atlatmanızı sağlamaktadır. Eğer akut farenjit hastalığı tam olarak tedavi edilmezse ve hastalığa çabuk yakalanma faktörler devam ediyorsa bu durum kronik hale gelebilir. Eğer farenjit kronikleşirse birtakım etkenler ortaya çıkabilir. Bunlar, dolaşım sistemi hastalıkları, böbreklerde ortaya çıkan hastalıklar, sindirim sisteminde oluşan hastalıklar, endokrin türü hastalıklar gibi etkenleri bulunmaktadır. Kronik farenjit özellikle gençlerde daha sık bir şekilde görülmektedir. Farenjit hastalığı bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu sebeple farenjit hastalığı olan kişilerle yakın temas halinde olmamalısınız. Farenjit hastalığının ilerlemesi durumunda bronşite neden olmaktadır ve bu sebeple bronşite dönüşmesini önlemek için mutlaka bir doktor kontrolünde tedavi görmeniz gerekmektedir.

Farenjitin Belirtileri Nelerdir?

Farenjit hastalığının birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle bakteriyel sebepler daha çok ön plandadır. Yaşadığımız kirli hava şartları, sigara içilen ortamlarda bulunmak, tozlu ortamlarda çok bulunmak zorunda kalmak, aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinler tüketmek gibi sebeplerden dolayı farenjit hastalığı ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda boğazın çok sık temizlenmesi ve diş, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda farenjit hastalığının ortaya çıkmasında çok önemli bir yeri vardır.

Faranjit Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 1. Farenjit hastalığına yakalanmış olan bireyler öncelikle, uyumadan önce ağız gargarası ile temizleme, dişleri diş fırçası ve diş ipiyle temizleyerek, bakteri oluşmasını engellemek.
 2. Gece uyumadan önce ısınma aracınız kalorifer ise odanızı mutlaka nemlendirmeniz gerekmektedir, Odayı nemlendirmek için buhar makinelerinden yararlanabilirsiniz ya da kalorifer peteklerine su koyulması için yapılmış olan su askılarından takabilirsiniz. Sabaha kadar ısı sağlamak için yüksek oranda çalıştırılan kalorifer uzun süre açık kaldığında odanın nemini bitirmektedir. Eğer birtakım yöntemlerle odanın nemini sağlayabilirsiniz. Bu durum odanın daima nemli kalmasını sağlar.
 3. Sigara ve alkolden uzak durmanız gerekmektedir. sigara ve alkol tüketimi günlük hayatta birçok hastalığı beraberinde getirmektedir ama farenjit hastalığında ise bu tüketimleri sonlandırmak gerekmektedir.

26-06-2015-023027alkol-ve-sigara

 1. Koyu çay ve asitli içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü farenjit hastalığında boğaz ağrısı şiddetli bir şekilde yaşanıyorken asitli içecek tükettiğinizde ağrı daha da şiddetlenecektir ve uzun süre geçmeyecektir. Bu durumda farenjit hastalığının tedavi sürecine müdahale edilerek, hastalığın geçmesini ertelemektedir.
 2. Aşırı sıcak içecekler tüketmeyin. Farenjit hastalığında boğaz ağrısı yoğun bir şekilde hissedildiği için hastalık süresince çok aşırı sıcak içecekleri tüketmemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda çok soğuk içecekler boğazın ağrımasını şiddetlendirecek, arttıracaktır. Aynı durum çok baharatlı ve çok acı olan yiyeceklerin hastalık süresince tüketilmemesi gerekmektedir.
 3. Tozlu ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle hastalık süresince tozlu ortamlarda bulunulması ve kirli havalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Çünkü farenjit hastalığının atlatılma sürecine kadar bol oksijenli ortamlarda bulunulması gerekmektedir. Hastalığın daha çabuk geçmesi kısa sürede sonlanması için bol oksijenli ortamlarda bulunmak çok faydalı olacaktır ve hastalığa çok iyi gelmektedir.
 4. Farenjit hastalığına yakalananlar için en önemli önerilerden biri de bol bol sıvı tüketilmesidir. Farenjit hastalığına yakalananlar için bol miktarda su, içerisinde bol miktarda vitamin bulunan meyve suları, bitki çayları hastalığınızı rahatlatan başka bir öneridir.
 5. Eğer herhangi bir besine ya da bitkiye alerjiniz varsa onu tespit ederek farenjit hastalığı boyunca alerjiniz olan besinden uzak durmanız gerekmektedir. Alerjiniz olan besinlerden uzak durmadığınız zaman, hem farenjit hastalığının meydana getirdiği ağrı ya da acıyı şiddetli bir şekilde hissedersiniz hem de alerjiniz olan besinin getirdiği ağrı ya da burun akması şeklinde belirtilerini yaşamak zorunda kalabilirsiniz.
 6. Farenjit hastalığına yakalanmış olan bireyler için önemli olan bir diğer durum ise, nefesinizi ağızdan değil daha çok burnunuzdan alıp vermeye dikkat ediniz. Farenjit hastalığı olanlar için önemli tavsiyelerden birisidir.
 7. Farenjit hastalığı ve farenjit hastalığına benzer belirtileri olan hastalıklar için de en önemli eylem dinlenmedir. Bu tür hastalıkların ayakta, dinlenmeden geçirilmesi zordur ve dinlenmeden geçeceği düşünülen hastalıklar iyileşme sürecini uzatmaktadır. Bu nedenle ilk başta kendinizi iyi ve enerjik hissedinceye kadar dinlenmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.