Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Faranjit

Üst solunum yolu hastalıklarından biri olan farenjit hastalığı boğazda, küçük dil arkasında ve bademcik kısmının yer alan bölgenin iltihaplanmasına denir. Farenjit hastalığının ortaya çıkmasının sebepleri arasında ilk sırada bakteri ya da virüsler gelir. Çocuklarda farenjit hastalığının çıkış sebebi yüzde doksan beş oranında virüslerdir. Yetişkin bireylerde ise yüzde üç ya da beş oranında bakteriler neden olmaktadır. Bakteri ve virüs kaynaklanan farenjitlere akut farenjit adı verilmektedir.

Farenjit Hastlığı Neden Olur?

Üst solunum yolu hastalıkları arasında yer alan farenjit hastalığı, ağızda ve burnun arkasında bulunan farinks bölgesinin iltihaplanma sonucunda oluşan bir hastalıktır. İnsan vücudunda yer alan boğaza yerleşen mikroplar burada uygun bir alan bularak çoğalmaya başlar. Eğer farenjit hastalığının belirtileri uzun bir süre devam ederek, hastalığın iyileşme süreci uzarsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu durum farenjit hastalığının kronikleşmiş olduğunun bir göstergesi olmaktadır. Eğer bu hastalığın belirtileri şiddetli bir şekilde hastayı etkiliyorsa akut farenjit hastalığı ortaya çıkmaktadır. Akut farenjit hastalığının ortaya çıkış sebebi ise bakteri ve aynı zamanda virüslerdir.

Üst solunum hastalıkları arasında yer alan farenjit hastalığı, genel olarak daha sık bir şekilde gençlerde görülmektedir. Farenjit hastalığına yakalanan bireylerin sabah kalktıkları zaman boğazınızda ağrı ve acı olmaktadır. Atrofik farenjitte ise farenks mukozası incelmiştir. Aynı zamanda pembe olan doğal görüntüsünü kaybetmiştir. Farenjit hastalığında hastanın boğazında kuruluk olarak, bu durum boğaz ağrısına neden olmaktadır.

Farenjit Hastalığının Belirtileri

Faranjit hastalığına neden olan virüs ve bakteriler genel olarak havaların soğuması ile daha yoğun bir şekilde çoğalma gösterdi. Havaların soğuması bakteri ve virüslerin çoğalmasına zemin hazırlamaktadır. Yazın sıcaklığın çok fazla olduğu zamanda yaşamaları mümkün olmamaktadır. Bu nedenle daha çok sıcaklığın çok düşük olduğu kış ya da sonbahar mevsimlerinde hastalık daha sık bir şekilde görülmektedir. İnsan vücudunun hassas alanlarından biri olan boğaz kısmında iltihaplanma ve buna bağlı olarak boğazda kuruluk ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin hafiflemesi için boğazın nemlendirilmesi ve ılık içeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Hastalığın uzun sürmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Evde yapacağınız doğal tedavi yöntemleri ve iyice dinlenme ile hastalık kısa bir süre içerisinde geçmektedir.

Üst solunum yolu hastalıklarından biri olan farenjit hastalığına neden olan birtakım sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler, burun tıkanıklığı, kemik eğrilikleri, alkol, sigara, beslenme bozukluğu, iklim değişikliği gibidir. Farenjit hastalığına neden olan bu sebepler, hastalığa daha kolay yakalanmanıza neden olmaktadır. Farenjit hastalığı insan vücudunda birtakım belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler ise, boğazda ağrının olması, yanma, batma, acı hissi, öksürük yutma zorluğu ve aynı zamanda yutkunmada zorluk, boğazda şişlik, kızarıklık gibidir. Bu belirtiler ise lokal belirtilerdir. İnsan vücudunda kendini gösteren birtakım genel belirtiler bulunmaktadır. Bu genel belirtiler ise, ateşin yükselmesi, boyunda yer alan lenf bezlerinin şişmesi, halsizlik, yorgunluk, ve iştahsızlık gibidir.

Faranjit Hastalığının Tedavisi

Üst solunum yolları hastalıkları arasında yer alan farenjitin ortaya çıkma sebebi bakteri ve virüsler olması sebebi ile ilaç olarak antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antibiyotik ilaçların yanı sıra hastalık belirtilerinde olan ateş ve öksürük için de, ayrıca ilaç kullanımı gerekmektedir. farenjit hastalığına sahip olan bir kişide alerjik reaksiyon riski bulunuyorsa, bu durum için de tedavi uygulanmaktadır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde ve belirli bir miktarda kullanılması sonucunda farenjit hastalığı kısa bir süre içerisinde geçmektedir. Evde yapacağınız doğal yöntemlerle hastalığın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Mesela, her gün iki ya da üç bardak adaçayı içebilirsiniz. Adaçayı farenjit hastalığının iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Boğazın ağrımasına neden olan çok sıcak ve çok soğuk içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Boğaz ağrısı için ılık içecekleri tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Bol sıvı tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. baharatlı, acı ve ekşi gibi yiyeceklerden özellikle uzak durmanız gerekmektedir. Sigara içiyorsanız, en azından hastalık süresi boyunca içmemeniz çok daha doğru olacaktır. Asitli içeceklerden olan kola, gazoz, maden suyu gibi içecekleri içmemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde kafein içerikli olan kahveden de uzak durmalısınız.

Beslenmenizde hastalık süresi boyunca mutlaka C vitamini tüketmeye özen gösterin. Çünkü C vitamini hastalıkla birlikte kaybetmiş olduğunuz enerjiyi tekrar kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde vitamin ve mineral oranı yüksek olan besinleri de çok sık bir şekilde tüketmelisiniz. Bulunduğunuz ortamda havanın daima nemli olabilmesi açısından buhar makinesi kullanabilirsiniz. Eğer buhar makineniz yoksa derin bir kabın içerisine sıcak su koyarak, ısıtıcınızın önüne yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde de buhar sağlamanız ve odayı nemlendirmeniz mümkündür.

Farenjit hastalığının tedavisindeki en büyük faktör uzun süreli dinlenme, istirahattır. Hastalığın uzun süre geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer akut farenjit hastalığı tedavi edilmezse hastalık kronik bir hale gelebilir olmaktadır. Kronik farenjit ve farenjit hastalığının tedavisinde mutlaka ilaç kullanılmalıdır. Hastalığın eksik tedavi edilmesi durumunda, hastalığın iyileşme süreci uzamaktadır.

Evde doğal yöntemlerle farenjit hastalığının iyileşmesini daha kısa bir sürede sağlayabilirsiniz.

Faranjit İçin Kullanılan Doğal Yöntemler

1. Bal

Eski zamanlardan beri, birçok hastalığın tedavisinde güvenle kullanılan balın doğal bir antibiyotik olma özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda balın çok güçlü bir oranda mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle boğaz ağrınız varsa, bal tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Çünkü bal boğaz ağrısını hafifleterek, bir süre sonra ağrının geçmesini sağlamaktadır.

2. Zencefil

Üst solunum yolu hastalıkları arasında en sık görülen farenjit hastalığının tedavisinde güvenle zencefil kullanabilirsiniz. Aynı bal gibi zencefilinde mikrop kırıcı bir özelliği bulunmaktadır. aynı zamanda zencefil üst solunum yollarını da büyük bir oranda açmaktadır. Çok etkili bir antioksidan özelliğine sahip olan zencefili hem salatada hem de yapacağınız bitki çaylarında kullanabilirsiniz.

3. Zerdeçal

Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde özellikle zerdeçal kullanılmaktadır. Zerdeçalın boğaz ve solunum yollarını mikroplardan temizlemesi gibi bir özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda zerdeçal göğüs ağrılarına da çok iyi gelmektedir. bir su bardağı süte, yarım çay kaşığı ölçüsünde zerdeçal koyun ve iyice kaynatın. Süt biraz soğuduktan sonra, yani ılık bir kıvama geldikten sonra içerisinde bir kaşık bal ekleyin ve için. Bu karışımı günde birkaç kere güvenle içebilirsiniz.

4. Fesleğen

Fesleğenin içeriğinde yüksek bir oranda magnezyum bulunmasından dolayı insan vücudunun kan akışını daha çok hızlandırmaktadır. Aynı zamanda fesleğen güçlü bir antioksidan olma özelliğine de sahiptir. Farenjit hastalığının tedavisinde kullanılan fesleğen boğaz ve üst solunum yollarını rahatlatmaktadır. Fesleğeni suda kaynatarak tüketebilirsiniz ya da çiğneyebilirsiniz.

5. Nane

Üst solunum yolu hastalıklarından biri olan farenjit hastalığının tedavisinde nane de kullanılmaktadır. Nane farenjit nedeni ile tahriş olan boğazın hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda nane, solunum yollarını açar ve farenjit hastalığından dolayı oluşan tahrişin kısa bir süre içerisinde hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

6. Limon

Faranjit hastalığının tedavisinde kullanılan ve aynı zamanda C vitamini oranı çok yüksek olan limon hastalığın belirtilerini yatıştırmada çok etkili bir besindir. Limon suyu ile gargaraya yaparak, boğazı ağrısını hafifletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.