Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Farenjit Hastalığı

Farenjit Hastalığı, boğaz iltihabı olarak da bilinen bir hastalıktır. Ve toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olduğu için de hemen hemen çoğumuzun geçirdiği bir süreçtir. En önemli ve yaygın sıkıntısı ise yutkunmayı zorlaştırmasıdır.

Farenjit Hastalığı, her ne kadar boğaz iltihabı olarak da adlandırılsa halk arasında genellikle boğaz ağrısı diye de tanımlanır. Bu hastalık için en önemli süreç dinlenmedir. Çünkü farenjitin genellikle tedavisi kendi kendine geçmesi olarak bilinmektedir. Fakat farenjitin geçmediği zamanlarda olabilmektedir. Akut ve kronik farenjit olmak üzere iki tür farenjit olduğunu hesaba katarsak sadece dinlenmenin tek çözüm olmayacağı da bir bir gerçektir. Şimdi farenjitin ne olduğuna, türlerine, tedavisine ve belirtilerine hatta hastalığa yakalanmış kişiler için önemli tavsiyelere ayrıntılı olarak değinelim.

Farenjit Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

Farenjit kelime kökeni olarak Latince’dir. Farenks yani yutak ve itis yani iltihap kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Boğazda meydana gelen iltihaplanma sonucu meydana gelen ağrıya denmektedir. Akut ve Kronik olmak üzere 2 farklı farenjit hastalığı vardır.

Akut Farenjit Nedir?

Bu farenjit türünde belirleyici faktör hasta şikayetleridir. Genel olarak, boğazda ağrı, yutkunmada zorluk, boğaz içinde kuruluk hissi, yanma veya kaşıntı hissi, yer yer ateş ve öksürük gibi şikayetler en yaygın belirtileridir.

Ayrıca boyun bölgesinde beze, burunda tıkanıklık, burunda akıntı, başta ağrı, zaman zaman halsizlik, kırgınlık hissi ve ses kısıklığı gibi şikayetlerde ayrıca görülebilmektedir. Farenjitin bu türü hemen hemen herkeste görülebilir.

Kronik Farenjit Nedir?

Farenjitin bu türünde akut farenjitte olduğu gibi ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi hasta şikayetleri belirgin olarak görülmez. Kronik farenjitte boğaz ile ilgili şikayetler daha hafif olmakla birlikte genelde bu şikayetler ya hiç kaybolmaz ya da sık sık kendini gösterir. Yaygın olarak boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, boğazda yabancı cisim hissi, takılma ve hafif yutkunma zorluğu gibi bir takım şikayetler görülür.

Farenjite Zemin Oluşturan Durumlar

1.Virüs ve Bakteriler: Genelde üst solunum yolu enfeksiyonları ile beraber gelişen farenjit akut özellikli olmaktadır. Soğuk algınlığı ve grip bu süreçte en büyük tetikleyici hastalıktır. Her ne kadar hava yolu ile bu hastalığın virüslerini kapabilmeniz mümkün olsa da mikroplu bir yüzeye ağız veya burnunuzu temas ettirmeniz de farenjite yol açabilmektedir.

Ağırlıklı olarak pek çok kişi farenjite soğuk havalarda veya kış aylarında yakalanmaktadır. Aile içerisinde çok çabuk yayılabildiği gibi, toplu taşıma araçları ve kalabalık alanlarda da hızla yayılabilmektedir.

2.Boğaz Tahrişi: Boğazı tahriş edici etmenler de farenjitin vücuda yerleşmesine ve kronik farenjitin gelişmesine ortam hazırlamaktadır. Sigara-alkol tüketimi, kuru ve tozlu ve kirli hava, geniz akıntısı, aşırı sıcak veya soğuk yiyecek-içecekler özellikle bu ortamın oluşmasını hızlandıran tetikleyicilerdir.

3.Reflü: Bir başka kronik farenjite zemin hazırlayan durum ise reflüdür. Bilindiği üzre reflü de mide asitlerinin yemek borusuna kaçması boğazda ağrıya sebep olmaktadır. Bu da farenjit oluşumu için yeterli bir sebeptir.

4.Burun Tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı dış etmenlerden kaynaklı olabileceği gibi burnun iç yapısı ile de gelişebilmektedir. İster içten ister dıştan tıkanık bir burnunuz olsun her halükarda ağız yolu ile nefes alacağınız için bu da kronik farenjitin oluşması için geçerli olan bir sebep olabilmektedir.

5.Hastalıklar: Sürekli boğaz ağrısı çekenler, nezleden kurtulamayanlar, ağız ve burun hastalıklarını sıklıkla yaşayanlar ve sinüzit ile yaşayanlar kronik farenjit ile de yakın bir ilişki kurabilmektedir.

6.Alerjenler: Herkes için olmasa da ağaç ve çim polenleri gibi hava yolu ile taşınan bir çok alerjen madde boğazın tahriş olmasına zemin hazırlayabileceği için özellikle alerjiye yatkın kişiler dikkatli ve tedbirli davranmalıdır. Rahatsız olabileceğiniz mekanlardan uzak durmakta fayda var.

Farenjit Hastalığı Belirtileri

Farenjit hastalığının akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrıldığını belirttik. Her bir hastalık türünün belirtileri üzerine de konuştuk. Ama genel ve toparlayıcı bir şekilde belirtecek olursak farenjitin temel belirtileri şunlardır;

 • Boğaz içinde ani başlayan bir yanma hissi,
 • Yutkunma ile artan boğaz bölgesinde ağrı,
 • Ses kısıklığı ve yer yer ateş hissi,
 • Halsizlik ile kendini gösteren yer yer öksürük,
 • Kas ve eklem çevresinde ağrı ve halsizlik,
 • Boğazda kendini uçuk şeklinde gösteren kabarcıklar,
 • Beyaz veya gri renkte kendini gösteren iltihaplı dokular,
 • Boyun bölgesinde şişlik ve ağız içinde koku,
 • Zaman zaman akan burun sıvısı,
 • Toz ve bakterilere karşı duyulan aşırı hassasiyet.

Farenjit Tanısı Nasıl Konulur?

İster akut olsun ister kronik, farenjitin her iki türü için de kesin tanı hasta şikayetleri ve doktor muayenesi ile konmaktadır. Herhangi bir tetkik ve tahlil gibi yöntemlere başvurmaya gerek yoktur. Eğer doktor uygun görürse veya farklı bir durumdan şüphelenirse çeşitli kan testleri veya film çekimi yapılabilmektedir.

Farenjit’e Yakalanmamak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Eğer dışarı çıkmak istiyor ama havanın da kirli olduğunu görüyorsanız bu planınızı tekrardan gözden geçirmenizi öneririz.

 1. Boğaz ağrısı çeken veya solunum yolu hastalığı geçiren diğer insanlar ile yakın temas kurmamaya dikkat edin.
 2. Sigaranın aşırı içildiği ve dumanın rahatsız edici boyutlara ulaştığı mekanlarda bulunmamaya dikkat edin.
 3. Hava kuruluğunun zararını hissetmeme adına evinize hava nemlendirici bir cihaz almanızı tavsiye ederiz.
 4. Yiyecek-içecek tüketimi sırasında diğer insanlar ile aynı kaptan yemek yememeye dikkat edin.
 5. Ellerinizi sık sık yıkayarak kişisel temizliğinize özen gösterin.
 6. Rahat ve sağlıklı bir uyku almaya dikkat edip, yorgun düşmemeye gayret edin.
 7. Gece yatmadan önce ağız gargarası ile ağız temizliğinizi yaparak dişlerinizi de detaylı bir fırçalamadan geçirin.
 8. Sigara-alkol tüketimi ve kafeinli içecekleri sıklıkla tüketmemeye dikkat ederek asitli içecekleri de içmemenizi öneririz.
 9. C vitamini bol tüketmek farenjit için doğal bir koruyucu kalkan oluşturacaktır.

Farenjit Hastalığı Tedavisi

Farenjit hastalığı eğer hafif aşamada ise dinlenerek 1 hafta 10 gün gibi bir süre de geçebileceği gibi genel olarak antibiyotik kullanımı ileri düzey farenjit için önerilmektedir. Antibiyotik kullanımı virüsler için olmasa bile zararlı bakterileri ortadan kaldırmak için gerekli bir yöntemdir. Çünkü bu sayede hastalığın hızlıca ortadan kalkması mümkün olmaktadır. Nolursa olsun antibiyotik kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin farklı bir ateş düşürücü ilaç veya ağrı kesici ya da bu tür ilaçlara alerjisi olanlar için öksürük kesiciler de kullanılabilmektedir. Genizdeki akıntı için ise ayrı bir ilaç alınabilir.

Kronik farenjitin tedavisi, akut farenjitin tedavisine göre daha uzun sürer. Bu durumda hem doktor hem de hasta dikkatli ve doğru kararlar almalıdır. Çünkü öncelikle yapılması gereken farenjitin neden kronik olduğu ve tam olarak hangi sebepten oluştuğudur. Pastil kullanımının herhangi bir yararı olmayan kronik farenjit hastalığında önemli olan hastalığın çıkış aşamasıdır.

Farenjit Tedavisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Akut Farenjit Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

 • Eğer akut bir farenjit geçiriyorsanız sıcak ve şifalı bir çay size son derece iyi gelecektir.
 • Eğer akut farenjite sebep olanın virüsler olduğu biliniyor veya düşünülüyorsa antibiyotik kullanımı gereksiz olacağından her zaman antibiyotik bir çözüm olarak görülmemelidir.
 • Eğer antibiyotik ile hastalığı geçirecekseniz de penisilin türevleri, sefalosporin veya makrolidler gibi ilaçları tercih ediniz.
 • Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları kullanılabilir.

Kronik Farenjit Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Kronik faranjitin tedavi süreci oldukça uzun sürebilmektedir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi farenjitin kronik olmasının sebebi iyice araştırılmalıdır ve ona göre bir süreç başlatılmalıdır. Sonuçta varsa kullanılan ilaçlar, genetik bir rahatsızlık veya alerjen durum dahi tek başına farenjitin çıkış noktası olabilir.

 • Adaçayı, okaliptüs, altırı, hatmi, mirra ve papatya çayı çeşitleri kesin çözüm getirmese de boğazı rahatlatıcı özeliklere sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.