Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Günde En Fazla 7 Çay Kaşığı Şeker Tüketmenizi Gerektiren 7 Neden

Öncelikle elbette her gün 7 çay kaşığı kadar şeker tüketmeniz gerektiğinden bahsetmediğimizi belirtelim. Yalnızca günlük en fazla bu kadar tüketmeniz öneriliyor. Bunu da yalnızca çayınıza attığınız şeker olarak düşünmeyin. Gün içinde dolaylı olarak tükettiğiniz besinlerde bulunan tüm şekerler bu gruba dahil. O yüzden tükettiğiniz gıdalara genel olarak çok dikkatli etmelisiniz.

Şeker yapısal olarak insanların aslında ihtiyaç duyduğu bir besin fakat bu şeker ihtiyacımızı nasıl karşıladığımıza göre şekillenen bir durum. Doğal olarak yiyeceklerde bulunan, örneğin meyve ve sebzelerde yer alan şekere sağlık için ihtiyaç var. Özellikle bu yolla alınan şekerin beynin faaliyetleri üzerinde etkisi büyük. Fakat kimyasal şeker olarak da adlandırabileceğimiz toz şeker, küp şeker ya da çeşitli hazır gıdalarda yer alan şeker genellikle genetiği değiştirilmiş organizma olarak adlandırılan GDO’lu besin olarak kabul edilir. İnsan vücudu belirli bir miktarın üzerinde şekeri kaldıramaz ve belirli bir miktarın üstünde işlenmiş şeker insan vücuduna zarar vermeye başlar. Bu miktar günlük ortalama yedi çay kaşığı olarak belirlenir. Bunun için harekete geçmeli, aşırı şeker tüketiminiz varsa hemen alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Örneğin eğer çayı ya da kahveyi şekerli içiyorsanız hemen bırakarak başlayabilirsiniz. Günümüz gıda tüketim alışkanlıkları incelendiğinde her insan sadece işlenmiş şekerler yüzünden vücuduna hiç yoktan, boş yere yaklaşık 500 ekstra kalori alıyor.

1. Şeker kalp için zararlı

Aşırı şeker tüketimi kalp ve dolaşım sistemiyle alakalı hastalıklara yakalanma ihtimalini artırır. Yapılan araştırmalarda fazla şeker tüketiminin kalbin kan pompalama sistemini olumsuz etkilediğini ve kalpte rahatsızlık ihtimalini artırdığı sonucu elde edilmiş. Kalp krizinden sorumlu olarak genellikle kötü kolesterol ve bir çeşit yağ asidi olan trigliseridler sorumlu tutulur. İşlenmiş şeker de bu maddeleri artırır, dolayısıyla kalp sağlığı için oldukça zararlıdır.

2. Şeker vücutta aşırı yağlanmaya neden olur

Herhalde bu gerçeğin herkes farkındadır. Günümüz toplumunda görülen en önemli sağlık sorunlarından biri de kuşkusuz obezite. Obezitenin en temel nedeni ise yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlıkları. Özellikle çocukluk yaşlarından itibaren kemikleşen yanlış beslenme alışkanlıkları ve yanlış gıda tercihleri obezitenin toplumda kemikleşmiş bir rahatsızlık olarak kabul edilmesinin sebebi olarak sayılabilir. Şeker de obeziteye neden olan besinlerin başında gelir. Özellikle aşırı miktarda fruktoz içeren hazır içeceklerin sık tüketildiği toplumlarda obezite daha yaygın bir rahatsızlık olarak dikkat çeker. Aşırı fruktoz ve şeker alımı bel ve çevre bölgelerde yağlanma meydana getirir ve hem kalp hastalıklarına hem de diyabet hastalığına davetiye çıkarır. Ayrıca şeker tüketimi kontrol altına alınmadığı sürece beraberinde fazla kilo alımı getirecektir. Şeker ayrıca, sürekli yemek yeme hissi verir ve bu da bir kısır döngü gibi yeme isteğini tetikler.

3. Şeker leptin direncini artırır

Leptin direnci, beyine yeteri miktarda yemek yendiğini ve fazlasına ihtiyaç olmadığını ileten hormonun düzeyini belirtir. Aşırı şeker leptin direncini artırır ve kişi eskisi kadar yese de doymamaya başlar. Bu da obezite ve kilo alımını tetikler, dolayısıyla bir çok hastalığa da davetiye çıkarır.

4. Şeker bağışıklık sistemine zarar verir

Vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan, adeta vücudumuzun iç güvenlik mekanizmasını oluşturan bağışıklık sistemi insan vücudu için oldukça önemli. Fazla miktarda şeker alındığında bağışıklık sistemi çeşitli bakteri, virüs ve parazitlere karşı direnci kırılmış bir şekilde kalır. Bu sebepten ötürü günlük şeker tüketiminizi kısıtlı tutmanız bağışıklık sisteminiz için de oldukça yararlı bir adım olacak.

5. Şeker tıpkı alkol gibi karaciğere oldukça zararlı

Vücudun ihtiyacından fazla alınan fruktoz ve glikoz karaciğer organına aynı alkolün yaptığı gibi zehirleyici etki gösterir. Fazla şeker tüketiminde karaciğer hasar görecek, beraberinde aşırı kilo artışı ve gereksiz kalori alımı yapılmış olacak.

6. Şeker birçok kronik hastalığa davetiye çıkarabilir

İnsan vücuduna giren fazla miktarda şeker, kanda bulunan insülin oranını hızlı bir şekilde artırır. Normalde insülin hormonu, pankreas organının kan şekerini düzenlemek için salgıladığı bir hormon. Şeker tüketim miktarıyla doğru orantılı olarak pankreas daha fazla insülin salgılar. İnsülin miktarının sürekli yüksek seyretmesi bir çok kronik hastalığın öncüsü ve bu kronik hastalıklara adeta davetiye çıkarır. Kan şekerindeki yüksek insülin miktarı çeşitli kalp hastalıklarına, bazı kanser türlerine, çeşitli görme bozukluklarına ve bir çok rahatsızlığa uygun ortam hazırlar. Dolayısıyla şeker tüketim miktarınızı kontrol altında tutmak son derece önemli.

7. Şeker bağımlılık yapar

Şeker, tüm bu zararlı yönleri dışında aynı zamanda bağımlılık yapıcı bir etkiye sahip. Şeker tüketen kişiler şekeri azaltmakta ya da bırakmakta oldukça zorlanır, bunun nedeni de şekerin beyinde bağımlılık bölgelerini tetikleyen bir madde olması. Şekeri hayatınızdan tamamen çıkaramıyorsanız dahi günlük maksimum yedi çay kaşığında sınırlı tutmak bünyeniz için oldukça yararlı olacak.

Bu arada aklınızda olsun 1 adet küp şeker tepeleme olarak değil de silme olarak 1 çay kaşığı toz şekere denktir. Eğer çayınızda ya da kahvenizde küp şeker kullanıyorsanız hesabı bu şekilde yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.