Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Fazla Su İçmenin Zararları

Su yaşamımızda en önemli temel taşlardan bir tanesidir. Vücudumuzun %60’tan fazlası sudan oluşuyor. Yetişkin bir kadın vücudunda ortalama %60-70; yine yetişkin bir erkeğin vücudunda ise %65-75 oranında su buluyor. Vücudumuzda ise genel olarak kan hücrelerimizde %90, kaslarımızın içerisinde %70, kemiklerimizde %25 oranında su bulunur. Yağlarımızın enerji verebilmeleri için depoladıkları dokularda ise %10 ve 30 oranlarında su bulunuyor.

Bu oranlardan da anlaşılacağı gibi su, insan hayatında vazgeçilmez bir unsurdur. Bu yüzden günlük hayatta insan vücudunun ihtiyacı olan besinleri almasının yanında gerekli oranlarda su miktarını içmeleri gerektiğini unutmayıp, su içmeyi asla ihmal etmemelidir. Gerekli olan ihtiyaçtan az olarak alınan su ne kadar zararlı bir durum ise, gerekli olan su ihtiyacından fazla tüketilen suyun da vücudumuza zararı oldukça fazladır. En sağlıklı olan içecek olan suyu günlük olarak vücudumuzun istediği ölçüde ve tempomuza göre tüketmemiz vücudumuz için en sağlıklı olacak olan durumdur. Yazımızın devamında fazla su içmenin zararlarından bahsedeceğiz.

Suya toksin atılması, besin ögelerinden hücre taşınması, vücut ısımızın kontrol altında tutulması, tansiyon oranının dengelenmesi, eklem ve organların korunmaları, kulak, burun, boğaz için gereken nemli bir ortam oluşturmak için suya gündelik hayatta ihtiyaç duyarız. Gündelik olarak tüketeceğimiz su miktarı ise kişinin kilosuna, fiziksel aktiviteye, yaşanılan çevreye, terleme oranlarına, hastalıklara, basınç değerlerine göre değişiklik göstermektedir.

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

1. Vücutta Elektrolit Kaybına Neden Olur

Her şeyde olduğu gibi fazla su içmenin de fazlası zararlı olur. Fazla su içmenin zararlarının arasında vücuttaki elektrolit kaybı bulunur. Bu durum, hücre içinde ve dışında sıvılarda oluşmakta olan dengeyi bozup ciddi sağlık problemlerine yol açar.

2. Böbrekler Daha Fazla Çalışır

Vücudunuzun ihtiyacından fazla su tüketimi böbreklerin daha fazla çalışmasına sebep olur. Bu da insanlarda böbrek yorulmasına neden olur. Vücut her zaman gerektiği kadar su almalı. Fazla su böbreği yorar, az su ise böbreklerde tembellik yaratır.

3. Fazla Su Kanda Birikme Yapar

Böbreklerin belli bir oranda su taşıma ve bu suyu atabilme kapasitesi bulunur. Böbreklerin su atma kapasitesi üzerinde su almaları durumunda atılamayan su kanda birikir, kanda bulunan elektrolitlerin kan hücrelerinde değişikliğe neden olur böylece kan sodyum düzeyinde düşme görülür. Bu duruma tıp dilinde ‘Hipoatremi’ denir. Kan sodyum seviyesinde düşmeye bağlı olarak gelişme gösteren beyin ödemi, kusma, bulantı, bilinç değişikliği, halsizlik, koma hali ve hatta ölüm gibi sonuçları olabilir.

4. Insomnia’ya Sebep Olur

Gece saatlerinde içilmesi gerekenden çok daha fazla su içmek uyku kalitesini bozar. Uykuya geçtiğimiz sırada vücutta bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu durumda, gece tuvalete gitme ihtiyacının gecikmesini sağlayıp, sağlıklı uyku uyuyabilmenize yardımcı olur. Bu hormonun da etkisiyle beraber böbreklerde çalışma yavaşlar, uzun saatler boyunca rahat uykuda uyunabilir.

5. Aşırı Terlemeye Yol Açar

İnsanlar, bazen ihtiyaçları olmadığını düşündüğü zamanda da su içmek isteyebilir. Bu durum çoğu zaman kişinin suyu temizleyici ve zayıflatıcı özelliğinden faydalanmak için yapmış olduğu bir hareket olabiliyor. Fakat suyun fazlasının zararlı olduğunu bilmediğinden dolayı vücudu gereksiz bir şekilde yorabilir. Bu durumda da vücut böbreği gerekli olduğundan fazla yormaması için terleyip, fazla suyu vücudundan atar.

Günlük Olarak Ne Kadar Su Tüketmemiz Gerekir?

Ne kadar suyun size yeterli olabileceği düşüncesi oldukça önemlidir. Günlük hayatınızda ne kadar aktif ve hareketliyseniz o kadar çok suya ihtiyacınız olacaktır. Aynı zamanda havanın sıcak olmasıyla beraber de almanız gereken sıvı miktarı değişir. Su içmeniz susamanızla da alakalı bir durumdur. Eğer susamıyorsanız, sürekli olarak su içmenize gerek yoktur. Ayrıca idrar renginizi de takip ederek vücudunuzun suya ihtiyaç duyup duymadığını anlayabilirsiniz. İdrar renginiz eğer koyu ise bu çok fazla su içmeniz gerektiği anlamına gelir.

Birçok detoks, spor, diyet egzersiz programıyla ilgilenen kişi için günde en az 2 litre olmak üzere su içilmesi hatta bu içme oranının 4 litreye kadar da çıkarılması önerilen bir durumdur. Fakat, yetişkin bir erkek vücudu için günde 2 litrelik bir su, yetişkin bir kadın için ise günlük olarak 1,6 litre su içmesi, onlar için ideal su tüketimi olduğunu İngiliz Sağlık Kurumu’nca açıklanmıştır.

Burada belirtilen litrelerin içerisindeki sıvı miktarlarında diğer tüketilen içecekler de dahildir. Yani günlük hayatta çay, kola, kahve, süt, asitli içecekler gibi ürünleri tüketiyorsanız belirtilen oranlara bu içecekleri de ekleyebilirsiniz. Tüketilen hangi sıvı olursa olsun içeceğiniz ve vücudunuz için en sağlıklı olacak olan içecek kesinlikle sudur.

Hücrelerdeki yaşamsal faaliyetlerin ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi vücudun su dengesini korumasıyla mümkün olur. Su tüketiminde en doğru davranış su tüketimini bir kerede değil, gün içerisine yayıp içmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.