Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Felce İyi Gelen Yiyecekler

Sinirlerin zarar görmesi neticesinde kasların ve sinirleri bozulması ile ortaya çıkan hareket azalması ve hareketsizlik olarak kendini gösteren bir hastalık olan felç, bu problem ile karşı karşıya kalan kişilerde büyük sorunlara yok açmaktadır. Kişinin vücudunun bir bölümünü ya da tamamını hareket ettiremediği bu hastalık bilinç kaybı ve duyu eksiklikleri ile de devam edebilmektedir. Felcin nedenleri arasında yüksek kolesterol, yükse tansiyon, yorgunluk, stres ve şeker hastalığı gibi nedenler bulunmaktadır. Felç hastalığının tedavi sürecine takviye olması açısından ve felç hastalığına yakalanma riskini azaltabilmek amacı ile bazı sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesinde yarar vardır. Ancak her koşulda bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Felce İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Balık Yağı

Screenshot_8

Pek çok farklı rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanan ve özellikle belirli bir yaştan sonra tüketilmesi tavsiye edilen gıdalardan olan balık yağı felç rahatsızlığına da iyi gelen bir besin olarak bilinmektedir. Özellikle uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde haftada bir ya da iki kez balık tüketmenin felç riskini yaklaşık %25 oranında azalttığı ortaya konabilmektedir. Ancak balık yağı konusunda felcin oluşmasını önlemek ve felç riskini azaltmak hususunda önemli bir nokta bulunmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar neticesinde yine ortaya konmuştur ki gereğinden fazla balık tüketimi sonucunda, ki bu oran günde 46 gramdan fazla olarak belirtilmektedir, felç riski biraz daha fazla artabilmektedir. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olunmalı ve balık ile balık yağı gibi gıdaların tüketimi konusunda aşırıya kaçılmamalıdır. Gerektiği durumlarda bir doktora başvurulmasında da büyük bir önem bulunmaktadır. Yine yanlış bir bilgi olarak kanı inceltmek için aspirin kullanan kişilerin üstüne bir de balık yağı tüketmesi felç konusunda daha fazla bir koruma sağlamamaktadır.

2- Elma

Screenshot_4

Hem çok sık tüketilen hem de çok fazla sevilen meyvelerden olan elma da felce iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Özellikle bu noktada uzmanlar beyaz meyvelere bir hayli dikkat çekmektedirler. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre beyaz renkli sebze ve meyvelerin ağırlıklı olarak tüketilmesi halinde bu meyve ve sebzeleri daha az tüketenlere oranda büyük bir fark bulunmaktadır. Beyaz renkli sebzeleri ve meyveleri daha yoğun olarak tüketen kişilerin felce yakalanma riski yaklaşık %50 oranında azalmaktadır. Benzer şekilde normalde tüketilen bu meyve ve sebzelerin tüketim oranlarının bir miktar arttırılması sonucunda da felç riski yine dolaylı olarak azalmaktadır. Bu konuda en fazla tüketilen ve en etkili olan meyve ise elmadır. Elmayı armut izlemektedir. Muz da bu iki meyve gibi felce yakalanma riskini azaltan yiyecekler arasında bulunmaktadır. Elma aynı zamanda içeriğinde bol miktarda lif içermektedir. Yine elmada bulunan flovonol quercetin bileşiği de insan sağlığı için çok faydalı bileşikler arasında yer almaktadır ve olumlu pek çok etkisi bulunmaktadır. Uzmanlar, her gün yenilen bir elma ya da bir armutun kalp sağlığı ve damar sağlığı için de gözle görülür faydalar ortaya koyduğunu belirtmektedirler. Yine de her gıdanın aşırı tüketiminden kaçınmak ve meyvelerde bulunan şeker miktarını da düşünerek vücutta başka rahatsızlıklara mahal vermemek için dikkatli olmak gerekmektedir. Mümkünse bir doktora başvurarak bu meyveleri tüketmek çok yararlı olacaktır.

3- Çikolata

Screenshot_8

Mutluluk hormonu salgılatan ve her yaştan insanın çok sevdiği yiyeceklerden olan çikolata da bitter çikolata tüketilmesi kaydı ile felç riski konusunda insan sağlığına çok fazla yardımcı olabilmektedir. Özellikle uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma az miktarda bitter çikolatanın düzenli olarak tüketilmesi neticesinde felç riskinin azalabileceğini ortaya koymuşlardır. Doğal bitter çikolatanın içerisinde bol miktarda flavonoid maddesi bulunmaktadır. Uzmanlar bu maddenin felç riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedirler. Çünkü güçlü bir antioksidan olan flavonoid, kalp hastalıkları ve damar hastalıklarına karşı insan vücudunu ciddi ölçüde koruyabilmektedir. Benzer şekilde pıhtılaşmayı da önleyen flavonoidlerin iltihap giderici özellikleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda doğal bitter çikolatanın kötü kolesterol ile savaştığı ve tansiyonun düşürülmesine yardımcı olduğu da ortaya konmaktadır. Ancak bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi elbette çikolatanın katkı maddeleri bulunmayan ve tamamen doğal olan bitter çikolata olmasıdır. Çünkü diğer maddeler çikolatanın sahip olduğu faydalı özellikleri içeriğinde bulundurmamaktadır. Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise çikolatanın tüketiminde hiçbir koşulda aşırıya kaçılmaması gerektiğidir. Fazla tüketilen çikolata vücutta başka bir takım ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilmektedir. Özellikle şeker hastalarının ve obezite gibi problemler ile karşı karşıya olan kişilerin bu konuda çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

4- Zencefil

Screenshot_9

Pek çok farklı hastalık konusunda doğal şifa kaynağı olan zencefil felç riskini azaltmak ve felci önlemek konusunda da bir hayli etkili olmaktadır. Bu nedenle zencefil tüketimine özen göstermek gerekmektedir. Özellikle tüketim şekli olarak zencefil tozunun kaynar suda bekletildikten sonra her gün düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bir diğer önerilen tüketim şekli ise zencefilin Şam fıstığı ve havlıcan ile birlikte öğütüldükten sonra bal ile macun yapılarak tüketilmesidir.

5- Limon

Screenshot_4

Limon zaten hali hazırda içeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurması nedeni ile insan sağlığı için çok yararlıdır. Özellikle limonun felce iyi geldiğini de belirtilmektedir. Tüketim şekli olarak ise limonun doğrandıktan sonra kaynatılması ve bal ile karıştırılarak içilmesi tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.