Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ferç Kaşıntısı

Ferç kaşıntısı, aslında tam olarak çıkış noktası belirlenemeyen, günümüzde birçok kadının yaşayabildiği, özellikle genital bölgeyi etkileyen ve cinsel organda etkisini devam ettiren kaşıntılı bir rahatsızlık türüdür.

Ferç kaşıntısına sebep olan asıl etmen tam olarak belirlenemediği için genel bir kanı olarak iç çamaşırından kaynaklı olduğu ve kadınların kullandıkları iç çamaşırı türüne göre kendisini gösterdiği tahmin edilmektedir. Şimdi gelin ayrıntılı olarak ferç kaşıntısının ne olduğu, neden kaynaklı olabileceği, çeşitli belirtileri tedavi yöntemlerinin yanı sıra bitkisel çözüm önerilerinden bahsedelim.

Ferç Kaşıntısı Nedir ve Neden Olur?

Ferç kaşıntısı kadınların cinsel organlarında meydana gelen bir kaşınmadır. Özellikle vajina bölgesinin dış kısmında yoğunlaşan ve kendini hissettiren bu kaşıntının sebebi ve kaynağı tam olarak şudur denilemese de çoğu uzman ve doktor tarafından döl yatağından gelen akıntılardan kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Tıbbi anlamda böyle bir akıntı olmaması halinde devam eden ve geçmeyen kaşıntının kaynağı olarak ise kullanılan iç çamaşırı kumaşı türü olduğu varsayılmaktadır. İç çamaşırı etmeni dışında ise bir diğer güçlü kanı ise genital bölge temizliğinde kullanılan sabun veya kimyasal ürünlerin varlığı şeklinde düşünülmektedir.

Ferç kaşıntısına yönelik bitkisel tedavi yöntemleri de yine bugün birçok kadın tarafından tercih edilen bir uygulama biçimidir. Bu bitkisel önerilerimize geçmeden önce sizlere ferç kaşıntısının belirtileri ve tıbbi tedavi yöntemlerinden biraz daha bahsedelim.

Ferç Kaşıntısı Belirtileri

Ferç kaşıntısı kendisini sürekli bir kaşıntı veya yer yer şiddetli ve geçmeyen kaşıntı şeklinde gösterir. Bu kaşıntı bazı hassa tenlerde öyle boyutlara ulaşabilir ki kadınlar genital bölgesini tahriş edecek boyuta gelebilmektedir.

Bu süreçte önemli olan ise çabucak iç çamaşırların değiştirilmesi, teninize uygun ve kaşıntı yaratmayacak kumaş türlerinin kullanımına dikkat edilmesi (özellikle pamuklu iç çamaşırları önerilmektedir), kişisel hijyeninizde kullandığınız sabun ve kimyasalların dikkatlice kullanılması veya alternatifleri ile değiştirilmesidir.

Bir diğer önemli husus ise cinsel birleşim sonrası cinsel bölge temizliğine dikkat etmenizdir. Sadece su ile kimyasal temas olmadan temizlenen genital bölge, yabancı kimyasalların o bölgede varlığını öldürecektir. Bu da ferç oluşumunu engelleyebileceği gibi kaşıntıları ve çeşitli belirtileri de ortaya çıkarmayacaktır.

Ferç Kaşıntısı Tedavisi

Ferç Hastalığının tedavi yöntemleri için öncelikle en yakın sağlık tesisine giderek alanında uzman bir doktora görünmeniz ve uygun tedavi yöntemlerini birlikte karar vermeniz gerekmektedir. Doktorunuz sizin için en uygun ilaç veya alternatif uygulama yöntemlerini reçete ettikten sonra hala ferç kaşıntı şikayetiniz varsa ve geçmiyorsa işte bu durumda yapmanız gereken küçük önerilerimizi dikkate almanızı dileriz.

Ferç tedavisine yönelik bitkisel tedavi yöntemlerine geçmeden önce size bir hususta daha uyarı niteliğinde bilgi vermek isteriz. Kaşıntınız geçene kadar cinsel birleşimden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü ferç kaşıntınız varken partnerinizle cinsel birleşim yaşamanız bu rahatsızlığın partnerinize geçmesine zemin hazırlayacağı için siz tedavi olup iyileşseniz bile daha sonra partnerinize aktardığınız ferç kaşıntısı rahatsızlığı tekrar size geçerek hastalık nüksedebilir.

Şimdi gelelim alternatif tedavi yöntemlerinden olan bitkisel önerilerimize;

Çözüm 1

Gerekli malzemeler:

 • 50 gr kadar taze ceviz yaprağı
 • 50 gr civarı taze söğüt yaprağı
 • 50 gr bodur olması gereken mahmut otu
 • 50 gr kadar taze okaliptus yaprağı

Hazırlanışı:

Yukarıda isimleri ve gramajları belirtilen evde kolayca hazırlanabilen tarifimizde yer alan taze yaprak ve otlar bir güzel karıştırılır. İyice harmanlanan bu yeşillikler 2-3 su bardağı kadar kaynatılan suya karışımın 2 yemek kaşığı kadarı ilave edilerek 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır.

Uygulanışı:

Günlük olarak tükettiğiniz çay ve su gibi sıvıların yerine içebileceğiniz bu bitkisel karışımı aç veya tok fark etmez istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Çözüm 2

Malzemeler:

 • 100 gr kadar süzme bal
 • 50 gr civarı zeytin yağı

Hazırlanışı:

Yukarıda belirttiğimiz doğal şifa deposu olan ve son derece kolay hazırlanabilen besinler iyice karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Burada önemli olan kullanılacak olan balın daha akışkan olması gerektiği için yukarıda da belirttiğimiz gibi süzme özellikte olmasıdır.

Uygulanışı:

Macun kıvamına getirdiğimiz bu doğal karışım kaşıntılı olan bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez masaj yapılarak uygulanır. Burada önemli olan bir husus varsa o da uygulama yapmadan önce ilgili bölgenin temiz olduğundan emin olmanızdır.

Çözüm 3

Malzemeler:

 • Baldırı kara otu
 • Civan perçemi çiçeği
 • Ayrık otu
 • Kırk kilit otu
 • Mersin yaprağı

Hazırlanışı:

Yukarıda ismini verdiğimiz ve kolayca hazırlanabilen bu tarifte yer alan birbirinden şifalı otları eşit miktarda olacak şekilde iyice karıştırıyoruz. Hazırlanan karışıma 2-3 bardağı kaynar suya eklerken 2 yemek kaşığı kadar ölçütte olmasına dikkat ederek daha sonrasında 10 dakika kadar demlemeye bırakıyoruz.

Uygulanışı:

Evinizde kolay ve hızlıca hazırladığınız bu tarifi aç karnına sabah, öğle ve akşam olacak şekilde 3 öğün olarak 1 veya 2 bardak kadar içmeniz gerekmektedir.

NOT: Ferç kaşıntısına yönelik önerdiğimiz bu alternatif tedavi yöntemlerini uygularken adet döneminizde olmadığınızdan emin olun. Çünkü adet döneminde takviye edeceğiniz bu 3 yöntem kanamanızın artmasına zemin hazırlayabilecektir. Şimdiden sağlıklı günler dileriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.