Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ferritin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Ferritin düşüklüğü doğrudan doğruya demir eksikliği ile alakalı bir durum olup, vücudumuzda yeteri kadar demir olmaması halinde kırmızı kan hücrelerinin içeriğini oluşturan hemoglobin daha az üretilmeye başlar. Hemoglobinin esas görevi tüm organ ve dokulara kan ile birlikte oksijen taşımasıdır. Organların gerektiği kadar oksijene ulaşamaması halinde çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Hafif ya da orta düzeyde bir demir eksikliğine sahipseniz herhangi bir belirti ile karşılaşmayabilirsiniz. Fakat ferritinin normal değerlerinin çok altında bir değere sahip olmanız halinde cildiniz solabilir, başınız dönebilir, çarpıntı ve halsizlik hissedebilirsiniz.

Demir eksikliğini gidermek isteyen vücut ferritin tarafından depolanan demiri kullanır ve bu şekilde de sorunu tamamen çözemeyeceği için demirin yerine yenisi gelemez. Depoda demir kalmaması sebebiyle de bu tür sorunların şiddeti artış gösterir. Demir eksikliğinin ileri seviyeye ulaşması halinde baş ve göğüs ağrısı ile bacak ağrısı gibi sorunlar görülür. Bu sorunlar kalp yetmezliğine kadar varabilir. Demir ve ferritin eksikliğinin bir başka belirtisi ise çamur, kül ve tebeşir gibi yenmeyen şeylerin çocuklar tarafından yenilmeye çalışmasıdır. Bu sendroma pika adı verilir. Gerekli tedavinin yapılmasının ardından ferritin seviyesi normale ulaşacaktır. Bunun için de mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Normal Ferritin Değerleri

Vücudumuzda demir depolama konusunda ana görev ferritine aittir. Kanda depolanmış olan ferritin miktarı aynı zamanda vücudumuzdaki demiri de gösterir. Bu durum kan testi ile kolay bir şekilde belirlenebilir. Ferritin seviyesinin tespit edilebilmesi için kan testi haricinde bir başka testin yapılmasına gerek olmaz. Normal ferritin değerleri kadınlarda 12 ve 150 ng/ml arasındayken; erkeklerde 12 ve 300 ng/ml arasındadır. Fakat normal aralıklarda olan ferritin seviyesi dahi örneğin 20-30 gibi düşük seviyelerde olduğu zamanlarda da sorunlara yol açabilir.

Demir eksikliği anemisi, yoğun adet kanaması, sindirim sisteminde görev alan organların ülser kanaması ve buna benzer uzun dönemli süren kanamalar ya da bağırsağın demir emmesine engel olan problemler ferritin düşüklüğüne yol açabilir. Ferritin yüksekliğine ise genellikle kan nakli, alkol ile alakalı karaciğer hastalıkları ve hemochromatosis isimli aşırı demir yükü hastalığına bağlı olarak rastlanır.

Ferritin Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Ferritin düşüklüğünün en önemli sebebi kan kaybı olur. Kanamalı yaralanmalar başta olmak üzere birçok farklı şekilde kan kaybı meydana gelebilir. Menopozun öncesinde yüksek kanama ile gerçekleşen adet döneminde aşırı miktarda kan kaybedilmesi sonucunda ferritin seviyesi azalır. Bunun haricinde hem kadınlarda hem de erkeklerde kontrol dışı meydana gelen kanamaların da ferritin düşüklüğüne yol açtığı bilinir. Bu sebepler kolon ve mide ülserleri, yemek borusu ülseri, gastrointestinal kanamalar, kronik enfeksiyonlar ve enflamatuar bağırsak hastalıkları şeklinde ortaya çıkar.

Ferritin eksikliğinin bir diğer sebebi ise vücuda alınan gıdalarda yer alan demirin yeteri kadar işlenememesi durumunda olur. Her ne kadar yeteri kadar demir içeren gıda tüketseniz de kimi zaman sindirim sisteminiz demiri ememediği için ferritin eksikliği ortaya çıkar. Hiçbir sağlık sorunu yaşamayan fakat buna rağmen ferritin düşüklüğü ile karşı karşıya olan kişilerin genellikle yeteri kadar demir içeren gıda tüketmemesi sebebiyle bu sorunu yaşadığı görülür. Bu tür durumlarda yapılması gereken şey yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, balık eti, kırmızı et, zenginleştirilmiş tahıl ve sakatat gibi demir açısından zengini içeriğe sahip olan gıdaları tüketmektir.

Ferritin Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Ferritin seviyesi düşük olan kişilerin ilk olarak bu duruma sebep olan etkeni tespit etmesi gerekir. Elbette bu bireysel olarak tespit edilebilecek bir durum değil, doktor incelemesi ile öğrenilebilecek bir durumdur. Normal değerlerden alt katmana yakın seviyede ferritin değeriniz varsa bu durumda demir içeren gıdaları tüketmeniz gerekir. Fakat bu şekilde beslenmek bir sonuç vermiyorsa bu durumda demir takviyesi kullanabilirsiniz. Elbette bu takviyenin ne kadar kullanılacağı, dozajının ne kadar olacağı ve buna benzer bilgiler için doktora başvurmalısınız. Ferritin eksikliği yaşayan bir çocuğun ne kadar takviye alacağına karar vermek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde aşırı demir alımı yüzünden çocukların zehirlenme ihtimali bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.