Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ferritin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Ferritin Nedir?

Ferritin, karaciğer başta olmak üzere, kemik iliği, dalak ve bağırsaklar olmak üzere vücuttaki tüm dokularda bulunan ve gerektiğinde kullanılacak zamana kadar demirin depolanmasını sağlayan, başlıca depo proteindir.

Ferritin Eksikliğinde Neler Olur?

1. Demir Eksikliği Anemisi

anemi

Ferritin eksikliği görülen durumlarda genellikle konulan teşhis, demir eksiği anemisidir. Bu da ferritin eksikliği ile demir eksikliğinin belirtilerinin aynı olduğu görüşünü ortaya çıkartır. Yapılan ölçüm ve tahlillerde ferritin düşüklüğüne bağlı demir eksiği normal değerlerin oldukça altındaysa demir eksikliği anemisi teşhisi konulur.

2. Sinir Sistemi Hastalıkları

kronik-yorgunluk-standart-2

Kişide halsizlik ve yorgunluk, baş dönmesi ve nefes alıp vermede güçlük, kronik yorgunluk gibi belirtiler ferritin eksikliğinin önemli belirtilerindendir.

3. İştahsızlık

010320141506281358519

Ferritin eksikliği kişide yemek yeme isteğinin azalması olarak kendini gösterir.

4. Kas ağrıları

doms-660x330

İleri bir safhada bulunan demir eksikliğinde hastada göğüs ve bacak ağrısı gibi kas ağrısı şikayetleri vardır.

5. Toprak Yeme İsteği

anemi-cocuk-kum-71

Anormal bir durum olarak da ferritin ve demir eksikliği bulunan kişilerde özellikle çocuklarda çamur, tebeşir, toprak gibi maddelere karşı aşırı şekilde bir yeme isteği olmasıdır. Tıp dilindeki bu rahatsızlığın adı “Pika”dır. Ferritin ve demir seviyeleri normale döndüğünde bu durum yani pika hastalığı ortadan kalkar.

Ferritin Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Ferritin eksikliği doğrudan demir eksikliği ile alakalıdır. Yeterli demir olmadığında kan üretimi azalıp dokulara oksijen taşınması azalır. Oksijenin gitmediği dokularda ise hastalıklar baş göstermeye başlar.

Ferritin yetersizliği çeşitli sebeplere bağlı olan kan kayıplarından oluşur. Kazalar ya da düşmeler sonucu oluşan yara ve iç kanamalar, kadınlardaki adet kanamaları, kronik enfeksiyonlar, böbreklerde ve mesanede bulunan kanser oluşumları, uzun süreli kan sulandırıcı ve antibiyotik kullanımı da ferritin eksikliğine sebebiyet veren, kan kaybına bağlı nedenlerdendir.

Ferritin eksikliğine sebep olan nedenlerden bir diğeri de, vücudun ihtiyacı olan gıdalar yoluyla alınması gereken demirin sindirim sistemi tarafından yeterince işlenememesidir. Beslenme bozuklukları, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar sistemdeki ferritin eksikliğine sebeb olur.

Ferritin eksikliğine bir başka sebepte vücuda yeterince demir alınmasına karşın, demirin ferritin ile etkileşimini kesen, bağırsak hastalıklarıdır, çünkü ferritin ince bağırsağın epilemsi dokusu içindedir. Bazı ilaçların içindeki kimyasallardan dolayı da, ilaç kullanımından ferritin eksikliği görülebilir.

Demir Metabolizmasındaki Bozukluklar

Demir metabolizmasındaki bozukluklar, demir eksikliğinden ya da demirin aşırı birikiminden meydana gelir.

Demir eksikliği: Dünyada en yaygın olarak görülen ve rastlanan, besin eksikliğidir. En başta çocuklarda görülen bu eksiklik,gençlerde ve yaşlılarda da kısaca her yaşta görülür. Çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni, sütte bulunan demir içeriğinin yeterli demir ihtiyacını karşılayamamasından meydana gelir. Kadınlarda ise düzensiz beslenmemin yanı sıra sık tekrarlayan gebelik sebep olarak gösterilir. Vücuttaki demir eksikliği sonucu, hipokrom mikrositer anemi gelişir. Bu hastalıkta kan azalmış, plazmanın total demir bağlama kapasitesi artmış, ferritin düzeyleri azalmıştır.

Demir fazlalığı: Demir fazlalığı organlarda aşırı bir hasara yol açmamasına karşın, aşırı demir birikimi hemosideroz, organ hasarı ile birlikte demir birikimide hemokromatoz  olarak bilinen hastalığa neden olur. Hemokromatoz yanlış tedavi sonucu vücuda fazla demir verilmesi sonucu ortaya çıkan nedenlerdendir. Bundan başka  kronik alkolizm, talasemiler, bağırsaklarda aşırı demir emilimi sonucunda dokularda aşırı biriken demirin neden olduğu kalıtsal bir hastalıktır.

Ferritin Testi Nasıl Yapılır?

Ferritin testi özellikle demir eksikliğinin ne kadar olduğunu anlayabilmek ve teşhis edebilmek için yapılan kan testidir. Hastadan alınan kan örneği laboratuvara gönderilerek sonuç alınır.

Bazı durumlarda Ferritin değerleri ile normal olarak vücutta bulunan ferritin değeri farklı olabilir, bunu nedeni testler yapılmadan önceki zamanlarda fazla miktarda tüketilen et, sürekli kullanılan doğum kontrol ilaçları, kişinin sürekli kullandığı tiroid ilaçları, yapılan kan nakilleri ve vücuttaki taramalar, enfeksiyona bağlı hastalık durumları ferritin test sonuçlarının farklı çıkmasının nedenlerindendir.

Ferritin Eksikliğinin Tedavisi

Ferritin 2

Yapılan test ve ölçümler sonucunda, başka hastalıklardan kaynaklanmayan demir eksikliği tedavisinde doktor demir takviye ilaçları önerebilir. Ferritin eksikliğinde ise uygulanan tedavi yöntemleri ferritin seviyesinin ne kadar az olduğuna göre değişir. Ölçüm sonucunda ferritin seviyesi alt seviyede ise, demir bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi önemlidir. Ferritin seviyesinin alt seviyenin de altına indiği durumlarda, hem demir bakımından zengin olan gıda tüketimi, hemde demir takviyesi kullanılması gerekmektedir.

Çocuklardaki ferritin eksikliği tedavisinde kullanılacak demir takviyesi mutlaka bir doktor kontrolünde olmalıdır. Çünkü, gereğinden fazla alınacak demir takviyesi çocuklarda zehirlenmeye sebep olur.

Eğer doktor demir takviyesi tedavisi uygulayacaksa, ilaç aç karnına içilmelidir ve mümkünse C vitamini ile birlikte alınmalıdır.

Ferritin eksikliği tedavisi bir süreç gerektirir. Bunun nedeni, vücutta bulunan ve stoklanan demir normal seviyesine gelmesine kadar devam eder. Bu da 2-3 aylık bir dönemi kapsar. Ancak tedaviye başlanmasından bir hafta sonra tedavinin olumlu sonuçları alınmaya başlanılır

Ferritin ve Demir Hangi Gıdalarda Bulunur?

Demir vitaminini  en fazla bulunduğu gıda türleri:

Et, karaciğer, sakatat, yumurta sarısı, deniz ürünleri gibi hayvansal gıdalarda, ıspanak ve nohut gibi taneli baklagillerde, ceviz ve pekmez gibi bitkisel besinlerde bol miktarda bulunur.

Buna karşın süt içeriğinde pek çok besin olmasına karşın demir bakımından oldukça fakirdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.