Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ferrum Fort İshal Yapar Mı?

Demir eksikliği, gıdaların günümüzde besin değeri kalmadığı için insanların sık sık maruz kaldığı bir durumdur. Bu rahatsızlığın giderilmesine çözüm olarak pek çok doğal beslenme yöntemi olsa da ciddi demir eksikliğinde sadece beslenmek bu sorunun üstesinden gelmek için yeterli kalmayabilir. Beslenmenin çözüm olarak yeterli kalmadığı noktada özel demir eksikliği vitaminine ihtiyaç duyulur. İlaç sektöründe sıklıkla demir eksikliğinde kullanılan ilaçlardan biri ferrum forttur. Ferrum fort, demir eksikliği durumunda düzenli olarak kullanılırsa sonuç verir. Ancak bazı yan etkileri de bulunur. Yazımızın devamında demir eksikliği ve demir eksikliğinde kullanılan ferrum fort ilacına ait tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliğinin pek çok nedeni vardır. Demir eksikliği ise kansızlığı oluşturur. Kansızlık da demir ve B12 vitaminleriyle ilişkilidir. Tedavi edilmediği süre boyunca kişide ciddi hasarların oluşmasına neden olur.

Demir eksikliği genelde B12 vitaminin eksikliğinde ortaya çıkar. Demir elementlerinin bağlanmasına yardımcı olan B12 vitamini, kişinin günlük olarak alması gereken vitaminlerdir.

Kişi, yetersiz beslenme alışkanlığı sonucunda alması gereken vitamin ve mineralleri alamadığı durumlarda demir eksikliği ve beraberinde de kansızlık ile karşılaşabilir.

Özellikle gebelik döneminde annenin her zamankinden daha fazla vitamine ve demire ihtiyacı vardır. Eğer anne sağlıklı bir beslenme programı uygulamazsa demir eksikliği görülür. Aynı zamanda bebekte de bu duruma rastlanır.

Her ne kadar demir elementini yeterince alıyor olsanız bile gün içinde çok fazla çay, kahve gibi içecekler tüketiyorsanız bu durum demir elementinin bağlanmasını engelleyerek kişide kansızlığı oluşturur. Bununla beraber işlenmiş gıdalar da kansızlığa sebep olabilir.

Kadınların hormonal dengesiyle de ilgili olan kansızlık problemi genelde fazla adet gören kişilerde görülür. Adet kanamalarının şiddetine tekabül edecek kadar beslenilmemesi durumunda kansızlık problemi ile daha sık karşılaşılır.

Mide ya da bağırsaklarda demir elementinin emilimi ve sindirimi söz konusudur. Burada gelişen herhangi bir olumsuz durum demir eksikliğine neden olabilir.

Demir Eksikliği Belirtileri

  • Demir eksikliği belirtilerinden en yaygın olanı cildin her zamankinden daha soluk ve sağlıksız görünmesidir.
  • Vücutta sıklıkla güçsüzlük, yorgunluk olduğu için kişi sürekli uyuma halindedir.
  • Ellerde ve ayaklarda kanın yetersiz olmasından kaynaklı uyuşmalar meydana gelir. Bu durumdan etkilenen vücutta bağ ağrıları oluşur.
  • Dudaklarda ve ellerde sıklıkla çatlaklar ve yaralar oluşması da demir eksikliği belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda ellerde, tırnakların da güçsüzleşmesiyle birlikte soyulmalar meydana gelir.

Ferrum Fortun Yan Etkileri

Demir eksikliğinin tedavisi için mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Demir değerlerine bakıldıktan sonra ilaç tedavisiyle bu sorunun üstesinden gelinebilir. Doktorların önerdiği en yaygın ilaçlardan biri olan ferrum fort her ne kadar kişinin demir eksikliği problemine yardımcı olsa da bazı yan etkileri beraberinde getirir.

Ferrum fortun en yaygın belirtileri arasında vücutta şişmeler meydana gelmesi yer alır. Tedavinin ilk günlerinde ellerde, ayaklarda şişmeler oluşur.

Özellikle yutulması zor olan bir ilaç olduğu için mide bulantısı kusma gibi reaksiyonlar görülebilir.

Midede bazı reaksiyonlar meydana gelir. Özellikle midede ekşimeler, yanmalar söz konusu olabilir. Ancak bu, nadir görülen yan etkilerden biridir.

Ferrum Fort İshal Yapar Mı?

Kullanan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri olan bu soru genelde kişiden kişiye değişir. Ferrum fort kullanan bir kişinin dışkısında yumuşama ve ishal söz konusu olabilir. Ferrum fort kullanımı sonucunda yaşanan ishal, diğer belirtilere nazaran daha geçicidir. Kabızlığa neden olan diğer demir haplarını kesseniz bile kabızlığınız bir süre devam edebiliyor ve kabızlık sonucu makatta yaşanan çatlak problemi neredeyse kalıcı bile oluyor diyebiliriz. Ancak her ne kadar ferrum fort ishal yapsa da ilacın kesilmesi durumunda bu yan etki de ortadan kalkıyor. Ferrum fort kullanırken ishal durumunuz hiç kesilmiyor ise bu durumu en kısa süre içerisinde doktorunuza bildirmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.