Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Fibrinojen Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Hastalıkların teşhisini doğru olarak koyabilmek ve uygun tedaviyi seçebilmek için kan tahlilleri doktorlara çok önemli bilgiler verir. Birkaç damla kanla ve tamamen ağrısız bir şekilde yaptıracağımız bir kan tahlili, kısa zamanda ve kolayca tedavi edilebilecek bir hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayabilir. Genellikle hastalık şikayetlerimiz olduğunda doktora gideriz ve kan tahlili yaptırmamız gerekir. Hemen hepimiz tahlil sonuçlarını elimize aldığımızda kendi kan değerlerimizi normal değerlerle karşılaştırarak neler olduğunu anlamaya çalışırız. Aslında bu çabamız boşunadır. Çünkü herhangi bir değerin tek başına düşük ya da yüksek olması çoğu zaman bir şey ifade etmez. Doktorların bildiği ama bizim bilmediğimiz pek çok etkileşim vardır gördüğümüz değerler arasında. Bunların tamamını öğrenebilmek için en az 6 yılık bir tıp eğitimi almak gerekir.

Fakat en azından vücudumuzu tanımamız, sistemlerin nasıl çalıştığını ve sağlıklı çalışabilmesi için nelere ihtiyacı olduğunu bilmemiz gerekir. Fibrinojen yüksekliğinin ne anlama geldiğini anlamak için de genel hatlarıyla kanın yapısını bilmeliyiz.

Kanın Yapısı

Kan iki bölümden oluşur. İçinde serum ve plazma proteinlerinin bulunduğu “plazma” denen sıvı bölüm ile içinde alyuvar, akyuvar ve kan pulcuklarının bulunduğu “kan hücreleri” yani katı bölüm. Kan plazmasındaki serum; su, inorganik tuzlar, hormonlar, glikoz, çözünmüş gazlar ve metabolik atıkları barındırır.

Kanın Yapısı

Fibrinojen Nedir?

Kan plazmasında albüminle birlikte bulunan proteinlerden fibrinojen, kanın pıhtılaşmasını sağlayan plazma proteinidir. Karaciğer tarafından sentezlenen fibrinojen, dolaşım sisteminde fibrin ipliklerine dönüşür ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan mekanizmada görev alır. Fibrinojen büyük bir oranda kan plazmasında, daha küçük oranlarda da lenflerde ve vücuttaki iltihaplı sıvılarda bulunur. Kanın pıhtılaşmasıyla birlikte yaraların iyileşmesinde de etkindir. Fibrinojen olmasaydı, damarların delinmesiyle dışarı akmaya başlayan kan durmaz ve en küçük bir kanama bile insanın ölümüne sebep olabilirdi.

Fibrinojen Yüksekliği (Hiperfibrinojen) Ne Anlama Gelir?

Sağlıklı bir insanda, her 1 litre kan plazmasında yaklaşık 5 gr. fibrinojen bulunur. Kan tahlillerinin değerlemesini yapan makineler için 400 mg/dl şeklindeki değer normal kabul edilir. Bunun üzerindeki fibrinojen değeri yüksek (hiperfibrinojen), 400mg/dl altındaki değer düşük (hipofibrinojen) olarak değerlendirilir ve sebepleri araştırılır. Bunun için gerekirse daha ileri tetkikler istenebilir.

Kanama halinde bir tıkaç vazifesi görerek aşırı kan kaybını önleyen fibrinojen, gereğinden yüksek oranda bulunması halinde de damarları tıkayan bir unsur olarak karşımıza çıkar. Kan tahlillerinde fibrinojen değerlerinin yüksek çıkması bazı hastalıklara işaret ediyor olabilir. Aynı zamanda yüksek miktardaki fibrinojen zamanla başka hastalıklara da sebep olabilir. Yani yüksek fibrinojen hem hastalık belirtisi hem de hastalık sebebi olabilir.

Fibrinojen Hangi Durumlarda Yükselir?

1. Gebelik

Hamilelikte fibrinojen doğal olarak artış gösterir. Daha önce damar tıkanıklığı geçirmiş olan kadınların fibrinojen seviyelerinin bu dönemde daha dikkatli takip edilmesi gerekir.

2. İltihaplı Hastalıklar

Fibrinojen, vücudun savunma mekanizmasının bir elemanı olarak iltihapla mücadelede de görev alır. Kandaki yüksek fibrinojen böyle bir hastalığı işaret ediyor olabilir.

3. Eklem Romatizması

Eklemleri tutan romatizmal hastalıklarda da fibrinojen yükselir.

4. Sigara

Sigara kullanımının fibrinojen düzeyini artırdığını biliyoruz. Bu da başka pek çok faktörle birlikte, kalp damarlarındaki tıkanıklıkları sebepleri arasında yer alır.

5. Ailevi Akdeniz Ateşi

Özellikle nöbetler sırasında ölçülen kan değerlerinde fibrinojenin yüksek olduğu görülür.

6. Sindirim Sistemi Tümörleri

Özellikle yemek borusu (özafagus) kanserlerinde kandaki fibrinojen değerleri yüksek ölçülür.

7. Sistemik Lupus Eritamatozus

Tam olarak sebebi bilinmeyen, bağışıklık sistemiyle alakalı, aynı anda bir çok organı ve bağlı oldukları sistemleri etkileyen, bağ dokusu hastalığıdır.

fibrinojen

Yüksek Fibrinojenin Sebep Olabileceği Hastalıklar

Yukarıda sıraladığımız hastalıkların belirtileri arasında yer alan yüksek fibrinojen, zamanla kanın içinde ve damarlarda birikerek ikincil hastalıklara sebep olabilir. Bunların başlıcaları;

  • Damar tıkanıklığı,
  • Kalp krizi,
  • Felç,
  • Fibrinoid nekroz (doku kaybı),
  • İnsülin direncidir.

Herhangi bir sebeple yaptırdığınız tahlillerinizin sonucunu kendiniz değerlendirmeye çalışırsanız çok önemli bir hastalığınız olduğunu düşünerek endişeye kapılabilir ya da değerlerinizin normal olduğunu düşünerek hafife alabilirsiniz. Bu değerlendirmeyi, şikayetlerinizi dinleyerek bu tahlilleri sizden istemiş olan doktorun değerlendirmesi daha sağlıklı olacaktır. Sonuç kağıdında yazan her bir değer, şikayetleriniz, cinsiyetiniz, yaşınız, yaşam biçiminiz, kilonuz, beslenme alışkanlıklarınız hatta yaşadığınız coğrafyayla birlikte değerlendirildiğinde bir anlam ifade eder. Herhangi bir şikayetiniz olmadan, düzenli aralıklarla yaptıracağınız kan tahlilleri ise olası pek çok hastalığa erken müdahale şansı doğurur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.