Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

FİL HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere birçok kişinin tam olarak bilmediği ancak çok sık karşılaşılmakta olan fil hastalığı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde, fil hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazımızda sizlere ilk olarak fil hastalığının tanımını yapalım. Fil hastalığı Wuchereria bancrofti ve Brugia malayi isimlerindeki ipliksi solucanların sebep olduğu, sıklıkla tropikal bölgelerde görülen bir hastalık türüdür. Kimi zaman bu hastalık için halk arasında, lenf ödemi rahatsızlığı da denmektedir.

Bu hastalık ile birlikte, kollar, bacaklar, ya da genital brüt bölgesinde farkebilebilir bir genişleme meydana gelmektedir. Bu hastalık az gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda, Güney Amerika, Orta Afrika, Asya, Pasifik Adaları, Karayipler ve Antik Pers bölgelerinde karşımıza oldukça sık olarak çıkmaktadır.

Bu hastalık yüzyıllardır mevcut olan bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar dahilinde, dünyada 120 milyon insanın fil hastalığı ile mücadele ettiği varsayılmaktadır. Hastalık alanında yapılan araştırmalar ve engelleme çalışmalarına rağmen, günden güne yayılmaya devam etmektedir.

Bu durumda ise, fil hastalığına neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunları ise yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile ulaşabilirsiniz.

Fil Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Fil hastalığı her yaşta erkek veya kadın etkileyebilir. Fil hastalığına neden olan bazı durumlar ve hastalığa neden olan bazı tetikleyici rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunları ise kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 1. Lenf nodlarının cerrahi bir operasyon ile çıkarılması (genellikle kanserin yayılmasını önlemek için yapılmaktadır.)
 2. Bir protozoon hastalığı denilen layşmanyaz
 3. Tekrarlanan streptokok enfeksiyonu
 4. Kalıtsal bir doğum kusuru

Neden olarak ise, ilk olarak tanımlanan neden, parazit solucanların etkisidir.

 • Bir başka neden olarak ise, sivrisineklerdir. Bu kapsam içerisinde, fil hastalığının dişi sivrisinekler tarafından iletildiği saptanmıştır. Sivrisinek ısırıkları ile birlikte, o kana kurt larvalarını enjekte edebilmektedir. Bu süre boyunca, daha gelişmiş larvalarına ve en sonunda, yetişkin kurt olgunlaşır. Yuvarlak solucan türlerine bağlı olarak, bu gelişme birkaç ay sürebilir ya da bir yıldan fazlada sürebilir. 10 cm uzunluğunda, yaklaşık 2.5 cm’den 4’e kadar büyür. Bu da fil hastalığına neden olabilmektedir.
 • Wuchereria bancrofti, Brugia malayi ve Brugia Timori fil hastalığının oluşmasında yüzde 90 oranında bir paya sahiptir.
 • Fil rahatsızlığında, bakterilere cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir, özellikle Lenfogranüloma (LGV) ve donovanosis. LGV sonuçlanan bakteri, Chlamydia trachomatis serovar L1-L3, zarar genital lenfatik tıkanıklık sonuçlanarak lenfatik sistemi bozabilir. Bu da hastalığın bir başka nedeni olarak sayılmaktadır.

Fil Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Fil hastalığı belirtileri çoğunlukla hastalığın ilk aşamalarında kendini belli etmemektedir. Bu hastalık belirtileri genellikle 1 yılı aşkın zamanlardan sonra da karşınıza çıkabilmektedir. Parazitler kan damarlarınızda birikerek, sizlerin bazı belirtiler göstermenize neden olmaktadır. Bu belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Ateş

fever-healthmeup

Fil hastalığının en önemli belirtisi olarak ateş göze çarpmaktadır. Bu kapsamda bireylerde yüksek ateş görülmektedir.

2.Testislerde Ağrı

İkinci belirti olarak ise, testislerde oluşan şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar uzun süreli olabilmektedir. Ayrıca oluşan ağrının yanı sıra, testislerin yukarı bölgelerinde de benzer ağrıların oluşması muhtemeldir. Bu ağrıların belirtileri ile doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü oluşan testislerdeki bu ağrılar aynı zamanda büyümüş kasık lenf nodlarına neden olmaktadır. Bu da sizlerin yaşamış olduğu ağrıların daha şiddetli ve acılı olmasına neden olmaktadır.

3.Vücutta Şişkinlik

ayak-sagligi-mkle

Bir diğer önemli belirti ise, vücudunuzun bazı bölgelerinde oluşan devasa büyüklükteki şişliklerdir. Oluşan bu şişlikler, bacaklarınızı, göğüslerinizi ve genital bölgenizi etliyerek, günlük hayatınızı ve günlük aktivitelerinizi büyük oranda olumsuz yönde etkileyecektir.

4.İdrar

What-Your-Stool-Says-About-Your-Health

Fil hastalığı belirtilerinden birisi ise idrarınızda meydana gelen değişikliklerdir. Bu durumda, idrarınız normalinden daha açık renkte olmaktadır.

5.Şişmiş Karaciğer

Parazitlerin kan damarlarında birikerek, hatta kimi zaman sıvı birikmelerine neden olması nedeniyle, karaciğerlerinizde bazı sorunlar oluşabilir. Bu durumda karaciğerinizde şişkinlikler meydana gelecektir. Bu da fil hastalığının en çok zarar verdiği organlarımızın başında gelmektedir.

6.Şişmiş Dalak

Fil hastalığının etkilemiş olduğu bir diğer organımız ise dalağımızdır. Bu konuda fil rahatsızlığı dalağımızın şişmesine neden olarak, kişilerin acılı ve ağrılı bir döneme girmesine neden olurlar.

Fil Hastalığının Tanısı

Fil tanısı tam bir klinik değerlendirme, karakteristik belirtilerle tespit edilmektedir. Bu kapsamda ise, kişinin kanının mikroskopik bir şekilde incelenmektedir.

Yetişkin solucanlar tespiti diğerlerine nazaran biraz daha zordur. Bu konuda daha çok testler yapılmaktadır ancak biyopsiler rahatsızlık bilgisini net çıkaramadığı için pek tercih edilmemektedir. Yapılacak olan testler ve laboratuvar incelemelerinden sonra lenf hasarı tespit edilmektedir.

Fil Hastalığı Tedavisi

Fil hastalığı, tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Yapılacak olan standart tedaviler ve araştırma sonucu olan tedaviler ile birlikte hastalığı yenmek mümkündür.

 • Standart Tedaviler

Fil hastalığı tedavisi genellikle altta yatan durumlara ve nedenlere göre tedavi gerektirmektedir. Lenfatik görülen fil hastalığında, diethylcarbamazine ile tedavi edilmesi mümkündür. Bunlara ek olarak ise, LGV doksisiklin ile tedavi edilir. Ayrıca kimi zaman, Donovanosis azitromisin ile de tedavi edilebilmektedir. Oluşan komplikasyonlar ve yan etkiler ise, tedavinin ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar. Bireysel ilacı devam edildiği takdirde bu yan etkiler genellikle azalır.

 • Halen Araştırılması Devam Eden Tedaviler

Yapılan uluslararası sağlık kurum araştırmalarına göre, fil hastalığının tam nedenine göre tedavi biçimi bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar solucanlar üzerinde yoğunlaşarak tedavinin daha kolay olduğunu araştırmaktadırlar. Aynı zamanda uzmanlar, oluşabilecek olan komplikasyonları da önlemeye çalışmaktadır. Yan etkileri ise, ateş, titreme, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kusma, kaşıntı, ve eklem ağrılarıdır.

 • Ameliyat

Fil hastalığında, hastalığın çok ilerlemediği sürece ameliyat pekte tercih edilen bir tedavi biçimi olmamaktadır. Ameliyat ile ancak olası ciddi sorunlarda müdahale yapılmaktadır. Bunlara ek olarak ameliyat, aşırı yağ ve fibröz doku kaldırma, kabarmış alanı boşaltma ve ölü kurtları kaldırarak fil hastalığı azaltmak için yapılabilmektedir.

Korunma

Fil hastalığından korunma adına ise sizinde yapacak olduğunuz bazı durumlar mevcuttur. Bunları yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile edinebilirsiniz.

 1. Bu hastalığın kontrolü için iki ana yöntemin etkili olduğu gösterilmiştir. Bunlar, önleyici ilaçlar almak ve belirli bir alanda taşıyıcı böceklerin sayısını azaltmaktır.
 2. Böcek ve böcek kovucu ile sivrisinek ısırıklarından kaçınmak, koruyucu giysi ve yatak kumaşı kullanmanız sivrisinek ısırıklarından korunmanıza yardımcı olmaktadır.
 3. İkamet ettiğiniz evin yakınlarına sivrisinek temizliği yapılmasını talep etmelisiniz.
 4. Risk altında bulunan ülkelere gitmeden öncesi, mevcut önleyici tedbirler hakkında bilgi edinmek ve seyahatiniz için bir doktora danışmak akıllıca olacaktır.

Tüm bu bilgiler kapsamında fil sağlık sorunu hakkında, doktor yardımı ile bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.