Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Filizlenmiş Patatesi Tüketmemeniz İçin 8 Neden

Patatese eğer biraz yakından bakarsanız üstünde çok minik minik noktaların bulunduğunu görebilirsiniz. Bu noktalara aslında kök boğumları adını veriyoruz. Yer üstünde bulunan bitkilerde bu kök boğumlarından yeni yapraklar ile yeni dallar çıkar. Hatta dışarıdan satın aldığınız patatesi aydınlık bir yerde bir süre bekletirseniz zaman içerisinde bu minik noktalardan filizler çıkmaya başlar.

Çünkü evinizde ısı nedeniyle patatesin büyümesi hızlanacaktır, buna bir de güneş ışığı ilave olursa bu işlem çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ama patates filizlendiği zaman artık onu yememek gerekiyor. Çünkü patates güneş ışığına maruz kaldığı zaman bir yumru kök bitki çeşidi olduğu için içinde birtakım fizyolojik reaksiyonlar meydana geliyor. Bu fizyolojik reaksiyonlar da artık o yiyeceğin normal sağlıklı formunun dışına çıktığını ve bizim için zararlı olduğunu gösteriyor.

Bu fizyolojik reaksiyon geliştiğinde kimyasallar patates kabuklarının hemen alt tarafından yoğun bir şekilde gelişmeye başlarlar. Bu yüzden yeşil renge dönmüş ve kenarlarından filizlenmeye başlamış olan patateslerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Peki bu filizlenmiş patatesleri tüketirsek ne gibi olumsuz etkiler ortaya çıkar, detaylı bir şekilde inceleyelim isterseniz.

Önemli Not: Marketten ya da pazardan satın aldığınız patatesleri kuru ve güneş ışığı görmeyen yerlerde saklamanızı öneririz.

1. Gıda zehirlenmesine neden olur

Filizlenmiş patatesin vücudumuzda yaratabileceği en olumsuz etki gıda zehirlenmesine yol açma ihtimalidir. Çünkü güneş ışığının ve ortam ısısının etkisi ile patateslerde solanin üretimi hızlanmaya ve artmaya başlar. Bu solanin de eğer vücuda fazla miktarlarda alınırsa vücudumuzda gıda zehirlenmesine yol açabilir. Eğer gıda zehirlenmesi belirtileri çok şiddetli bir şekilde kendini gösterirse mutlaka hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz.

2. Mide bulantısı yaratır

Filizlenmiş patatesin vücudumuzda yaratabileceği hafif etkilerden bir tanesi de mide bulantısı olabilir. Ancak bu mide bulantısının geçmesi için de bir şeyler yapmanız gerekebilir. Çünkü mide bulantısı, tükettiğiniz yanlış gıda kaynaklıdır ve onun olumsuz etkilerinin bir an önce vücuttan atılması gerekir. Yani stres ya da benzeri şeyler kaynaklı bir mide bulantısı değildir bu.

3. İshale sebebiyet verir

Filizlenmiş patatesin tüketiminden dolayı vücudumuzda ishal de ortaya çıkabilir. Özellikle ishal gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda bu durum eğer çok şiddetliyse mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Eğer çok şiddetli değilse ishalin geçmesi için hafif gıdalar ve bol bol su içmelisiniz. Çünkü ishal olunduğunda vücut fazla miktarda su kaybeder ve bu suyun vücuda geri kazandırılması gerekir.

4. Kusmaya neden olur

Mide bulantısının biraz daha şiddetli olduğu durumlarda filizlenmiş patates tüketiminden dolayı kişilerde kusma gibi şikayetler de görülebilir.

5. Midede kramplar yaratır

Bacağımıza ya da ayağımıza kramp girdiğinde ne yapacağımızı biliyoruz ancak midemize giren kramplar bizi çok daha zorlu durumlara sokabiliyor. Özellikle filizlenmiş patatesi bol miktarda tükettiğinizde midenizde kramp oluşma tehlikesi de vardır. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekir.

6. Boğazda yanma oluşturur

Hiç hasta ya da grip olmasanız bile filizlenmiş patates tükettiğinizde boğazınızda bir yanma hissi de oluşabilir. Bu aslında vücudunuzun size verdiği bir çeşit alarmdır. O nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

7. Şiddetli baş ağrılarına sebebiyet verir

Bazı kişiler filizlenmiş patates tükettikleri zamanlarda vücutlarındaki hassasiyetten ya da vücudun savunma mekanizmasından dolayı şiddetli baş ağrıları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle o tip baş ağrıları ile karşılaşmamak için yanlış gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle baş ağrılarının dayanılmaz boyutlara ulaştığı durumlarda bir doktora ya da hastaneye görünmekte fayda olacaktır.

8. Bazı durumlarda baş dönmesi yaratabilir

Filizlenmiş patatesin yaratabileceği zehirlenme durumunun bir diğer belirtisi de bazen baş dönmesi olabilir. Baş dönmesi özellikle gün içinde bizi çok zor durumlara sokabilir. Hem çalışmamızı olumsuz etkileyebilir hem de trafikte araç kullanıyorsak olumsuz durumlara yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenme genel hayat kalitemiz ve tehlikelerden uzak kalmamız için de çok önemlidir. O yüzden filizlenmiş patatesin çürümüş görünmemesinden dolayı hala daha yenilebilir bir durumda olduğunu düşünmemelisiniz. Görüntüsüne aldanmamak gerekiyor. Her ne kadar bu belirtiler herkeste ortaya çıkmıyor olsa da bu belirtilerin yaşanma ihtimali de herkes için maalesef ki mevcut.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.