Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Filtre Kahve Yapmanın Püf Noktaları

Kahve, dünyada en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Türkiye’de en fazla Türk kahvesi tüketilirken, dünya genelinde ise yoğunlukla filtre kahve tercih edilir. Kahve çekirdeklerinin temelde aynı olmasına karşın farklı boyutlarda öğütülüp, değişik yöntemlerle hazırlanmasıyla farklı kahve çeşitleri ortaya çıkmıştır. Birçok kişinin severek içtiği filtre kahveler özenle yapıldıklarında ve bazı noktalara önem verildiği takdirde hoş lezzetiyle içenleri mest eder. Her içecek türünde olduğu gibi filtre kahve yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu yazımızda kaliteli ve ünlü markaların filtre kahvesini aratmayacak lezzetli kahveler yapmak için dikkat edilecek bu püf noktalardan bahsedeceğiz.

Filtre Kahve Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Filtre kahve hazırlamada temel nokta kahveyi bir süre sıcak su ile demlemektir. Günümüzde kahve yapabilmek için farklı türlerde birçok kahve yapma makinesi bulunur ve bu araçlardan en çok tercih edilenleri de kahve makineleri ile kahve presi ismindeki pistonu olan demliklerdir. Filtre kahve yapımında kullanılan bu pistonlu kahve demliklerine french press de denilir.

1. Doğru Kahve Türünün Alınması

Filtre kahveyi damak tadımıza uygun lezzetli şekilde yapabilmek için kahve makinesi ya da french presse uygun dövülmüş kahve çekirdeklerine ihtiyaç duyulur. Pek çok yerde bulunan dövülmüş kahve çekirdeğini alırken isteğe göre çeşitli aromalara göre almak mümkündür. Ayrıca alınacak olan kahvenin sertliği kahveyi yapacak olan kişilerin zevkine bağlı tercih edilir.

2. Kahvenin Uygun Bir Şekilde Öğütülmüş Olması

Filtre kahve yapmanın püf noktası, kahvenin orta kalınlıkta olup çok fazla inceltilmeden öğütülmesinde yer alır. Kahvenin kalın çekirdekler bırakarak iyi öğütülmemesi istenilen lezzetin alınmasına engel olur. Aksine çok ince taneler şekline dönüştürerek öğütmek de suyun kahvenin içinde doğru şekilde ilerlemesinin önünü keser. Böylelikle kahvenin ideal olan demlenme oranını düşürür.

  • Kalın: Kahve presinde pişirilecek ise 6 saniye öğütmek yeterlidir.
  • Orta: Düz zeminli filtre kahve makinesinde pişirilecek ise 8-10 saniye öğütmek yeterlidir.
  • Ekstra ince: Koni biçiminde filtresi olan kahve makineleri ve espresso makineleri için de 15 saniye öğütmek yeterlidir.

Kahveyi evde kendimiz öğüterek ya da aktardan hazır öğütülmüş şekilde almanın yanı sıra pek çok marketten ground coffee ismiyle de temin etmek mümkündür.

Kahve Makinesi İle Filtre Kahvenin Püf Noktaları

Filtre kahve aslında en basit demleme yöntemlerinden biridir; ancak bu demleme yönteminde su ve kahve oranını çok iyi tutturmak gerekir.

Filtre kahve yapmanın püf noktasında öncelikle kahve makinesinin haznesine yeterli ölçüde su doldurmak yer alır. Daha sonrasında ise kahvenin konulacağı bölümün filtreye sahip olması halinde bu alana doğrudan kahve koyulur. Kahvenin konulacağı bölümün filtreye sahip olmaması halinde ise aynı alanın kenar kısımlarında boşluk kalmayacak bir şekilde yerleştirme işlemi yapılır.

Filtre kahvede iyi bir lezzet yakalamak isteyen kişilerin bir fincan (Türk kahvesi fincanı değil) kahve başına yaklaşık olarak 6 ila 8 gr arasında kuru kahve koyması istedikleri aromayı yakalamalarını sağlar. Bu ölçüyü 1 tatlı kaşığı ya da varsa 1 kahve ölçeği kuru kahve olarak belirtmek mümkündür.

Ama daha farklı damak tatlarını denemek isteyenler koyulan kuru kahvenin miktarını arttırıp azaltarak deneyebilir. Kahvenin kaliteli olmasında dikkat edilecek bir diğer püf nokta da filtre seçerken makinenin ölçülerinin göz önüne alınarak beyazlatılmamış olan kağıttan yapılan filtrelerin kullanılmasıdır.

Kahve Presi (French Press) İle Filtre Kahvenin Püf Noktaları

Bizi mest edecek lezzetli filtre kahve yapmanın püf noktaları arasında kahve presi kullanımı da yer alır. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken nokta; öğütülme işlemine girecek olan kahvenin makinede yapılana göre bir miktar daha kalın olmasının altında yatar. Kahve presinin içine kahve makinesindeki ölçüye uygun olarak kahve koyulur ve üzerine sıcak su ilave edilir. Burada önemli olan püf nokta; sıcak suyun kaynadığı an değil kaynadıktan 1-2 dakika sonra kahvenin üstüne eklemektir. Aynı zamanda kahve ile suyun metal kaşıkla değil de tahta ya da plastik kaşık kullanılarak karıştırılması önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.