Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Fındık küçük ve sert kabuklu bir meyve ve tohumdur. Fındığın besin değeri oldukça yüksektir ve faydaları ise çok çeşitlidir. Fındık, ılıman iklimlerde yetişir. Türkiye, Azerbaycan, Yunanistan, İtalya, Kıbrıs, İspanya’nın güney tarafında ve  Gürcistan bölgelerinde üretilmektedir. Fındık genellikle yenilebilen bir meyvedir. Fındık besin ve enerji kaynağı olmasının yanında, büyük miktarda kalori içermektedir. Özellikle doymamış ve mono doymamış yağları içerir yani yağ oranı oldukça yüksektir. Ayrıca, linoelik asitler, vitaminler, proteinler, karbonhidratlar ve özellikle amino asitler bakımından zengindir. Fındık, vitamin E, vitamin B6, vitamin B2, folik asit ve lif kaynağıdır. Ayrıca, magnezyum, bakır, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir.

Fındık, kavrulmamış çiğ hali ile tüketildiğinde daha faydalıdır çünkü, içeriğindeki yağın %15 inden fazlası kavrulma işlemi sırasında zarar görmektedir. Kavrulmamış fındıklar, kavrulmuş fındıklara oranla iki kat fazla antioksidan içerir. Fındık, yiyeceklerin içinde, kavrulmuş olarak, çiğ olarak, aperatif olarak ya da yağı süzülerek kullanılabilmektedir. Fındık yağı ise, aşçılıkta ve kozmetikte kullanılmaktadır.

Fındığın Sağlığa Faydaları

Fındık, içermiş olduğu, omega 3 yağ asitleri, arginin, lif, vitamin E, vitamin B2 ve B6, amino asit ve folik asitler nedeni ile birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Fındık, kalp hastalıkları özellikle kalp krizi riskini önlediği gibi, astım, bağırsak hastalıklarını, metabolizma faaliyetlerindeki aksamaları da önlemektedir. Ayrıca fındık, rejim yemeği olarak çok idealdir. Çünkü fındık çok küçük bir besin maddesi olmasının yanında, oldukça zengin besin değerlerine sahip bir meyvedir. Günlük, yeterli miktarda alınan fındık, metabolizmayı çalıştırdığı ve bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için, kilo vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca, fındık, astım riskini de azaltıcı yönde fayda sunmaktadır.

1.Kalp ve Damar

Doctor holding heart

Fındık, içermiş olduğu vitamin E ve arginin sayesinde, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azaltıcı yönde fayda sağlamaktadır. Fındığın yapısında bulunan vitamin E, antioksidan miktarı ile doğru orantılı olarak, koroner arter hastalıklara iyi gelmektedir. Yine fındığın yapısında yer alan arginin, kan damarlarının faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

2. Eklem İltihapları ve Diğer İltihaplar

Arthritis-2

Kabuklu bir meyve olan fındığın yapısında yer alan omega 3 yağ asitleri, eklem iltihaplarının ya da iltihap tabanlı diğer türlerdeki rahatsızlıkların iyileşme sürecine katkıda bulunmaktadır.

3. Bağırsak Sağlığı ve Kilo Verme

GTY_ibs_kab_150428_16x9_992

Lezzetli bir meyve olan fındık, yapısında bol miktarda lif barındırmaktadır. Fındığın içerisinde yer alan lif, bağırsak ve bağırsak sağlığı açısından, oldukça faydalı bir rol üstlenmektedir. Ayrıca, fındığın yapısında yer alan lifler, bağırsak hareketlerini aktif hale getirdiği ve kolaylaştırdığı için de kabız rahatsızlığı tedavisinde oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

4. DNA Onarıcı

DNA

Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde çok daha sağlıklı olan fındık, yapısında yer alan vitamin E nedeni ile, DNA hasarlarını düzeltmede yardımcı olmaktadır.

5. Sinir Sistemi

Neuron_electricity1

Sinir sistemimizin sağlıklı bir şekilde işlev gösterebilmesi için amino asitlere ihtiyacı vardır. Fındık, amino asit ve  B6 vitamini bakımından zengindir. Bundan dolayı, vitamin B6 bakımından zengin olan fındık, miyelin oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Ayrıca, sinir kılıfının izole edilmesini desteklemektedir. Fındık, sinirler arasındaki elektriksel çekim hızını olumlu yönde etkilemektedir. Son olarak, fındığın yapısında bulunan vitamin B6, seratonin, melatonin ve epinefrin gibi hormonların salgılanmasında rol oynamaktadır.

6. Kemik ve Eklem Sağlığı

skeleton-family-1800x2880

Vücudumuzda bulunan magnezyumun 3’te 2’si, iskelet sisteminin yapılandırılması ve güçlendirilmesinde kullanılmaktadır. Magnezyum, kemik yapıcı minerallerin başında gelmektedir. Fındık ise, magnezyum minerali bakımından oldukça zengindir. Fındık, kemiklerin güçlenmesine ve büyümesine yardımcıdır. Özellikle kadınlarda, menopoz sonrasında yaşanan kemik erimesine ve osteoporoz rahatsızlığına karşı koruyucudur.

7. Cilt Sağlığı ve Güzelliği

FREE-Simple-Skin-Health-Check-header

Bir fincan fındık, sizin günlük almanız gereken vitamin E miktarınızın %86’sını karşılamaktadır. Fındığın yapısında bulunan vitamin E, cildi zararlı etkilerden ve ultraviyole radyasyondan korumaktadır. Ayrıca fındık, cilt kanseri ve erken yaşlanma gibi etkileri de önleyici yönde fayda sağlamaktadır.

8. Kas ve Kas Sağlığı

We-Can-Do-It-Rosie-the-Riveter-Wallpaper-2-702x336

Fındık, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindir. İçerdiği bu mineraller sayesinde fındık, kasların ihtiyacı olan gevşeme ve rahatlama faaliyetlerini yerine getirir. Fındık, kas kramplarını, kas spazmlarını, kas ağrılarını, kas yorgunluklarını ve kas gerginliklerini iyileştirici etki sağlamaktadır.

9. Kanser

Cancer-cell

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, vitamin E, kanseri önleyici ve durdurucu bir etki yapmaktadır. Fındık ise vitamin E bakımından oldukça zengindir. Fındık, kansere karşı koruyucudur ve mitokondri organelinde üretilen ve kansere karşı savaşan hücrelerin çoğalmasında etkilidir.

10. Kardiovasküler Faydalar

cardiovascular-technologist-and-technician-job-description

Fındık, doymamış yağ oranı yüksek bir meyvedir. Diğer yandan, fındığın yapısında, oleik asit bulunmaktadır ve bu asit, kötü huylu kolestrolü, iyi huylu kolestrol haline getirmektedir. Ayrıca fındık, kırmızı kan hücreleri için gereklidir.

11. Kan Şekeri ve Diyabet

shutterstock_110115209

Fındık, yapısında bulunan lifler sayesinde, kan şekerinin seviyesini ayarlayıcı özelliktedir. Ayrıca, bu yönü ile fındık, diyabet riskini azaltıcı yönde fayda sağlamaktadır.

Fazla Fındık Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Fındık, birçok kişi tarafından güvenilir bir gıda olarak görülmekte ve bu doğrultuda da tüketilmektedir. Fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta, bazılarımızın bünyesinin fındığa karşı alerjisi olabileceği düşüncesidir. Üstelik, fındığın sebep olduğu birtakım alerjiler çok ciddi boyutlarda ve hatta hayatı tehdit edecek boyutta olabilmektedir. Bazı insanlarda, solunum işlevlerini etkileyecek boyutta olabilecek, fındık alerjisine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fındık, kendi meyve ağacından türeyen polenler nedeni ile alerjik durumlara sebebiyet verebilir.

30-100 mg fındık proteini tüketildikten sonra, alerjik reaksiyonlar gelişecektir.

Yapılan araştırmalara göre, kavrulmuş olan fındık, çiğ olan fındığa göre daha az alerjen özellik göstermiştir. Çünkü, kavrulan fındığın içindeki, alerjiye sebep olan maddeler, kızartma işlemi sırasında zarar görmüş ve etkisini kaybetmiştir.

Fındık, her gün belli bir miktar tüketildiğinde, özellikle diyet yapanlar için, kilo kaybı adına büyük yardımcıdır. Fakat, gereğinden fazla fındık tüketimi, tam tersi etki yapacak ve kilo artışına sebep olacaktır. Çünkü, fındık yapısında çok fazla yağ asitlerini barındırmaktadır. Bu nedenle günlük tüketim miktarı aşılmamalıdır.

Besin Değerleri

İçermiş Olduğu Yapı Maddesi:                                                Toplam Miktarı:

Enerji                                                                                                      2,629 kJ – 628 kcal

Yağ                                                                                                           61 gr

Doymuş Yağ                                                                                           4 gr

Mono – Doymamış Yağ                                                                         46 gr

Poli – Doymamış Yağ                                                                             8 gr

Karbonhidrat                                                                                           17 gr

Protein                                                                                                       15 gr

Diyet Lifi                                                                                                   10 gr

Potasyum                                                                                                   680 mg – %14

Fosfor                                                                                                           290 mg – %41

Folat                                                                                                             113 μg – %28

Kalsiyum                                                                                                      114 μg – %11

Demir                                                                                                           4.7 mg – %38

Niasin – Vitamin B3                                                                                     1.8 mg – %12

Riboflavin – Vitamin B2                                                                               0.11 mg – %7

Tiamin – Vitamin B1                                                                                      0.6 mg – %46

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.