Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Fissüre İyi Gelen Yiyecekler

Makat ve çevresinde meydana gelen yaralara ve çatlaklara verilen isim olan fissür rahatsızlığı hem hastalık sürecinde hem de tedavi sürecinde kişilere büyük sıkıntılar yaşatan bir hastalıktır. O nedenle özellikle makata fazla zorlama yapmayan gıdaların tüketilmesi de büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi ve beslenme alışkanlıkları arasına konulması herhangi bir şekilde fissür hastalığına yakalanma riskini de bir hayli azaltabilmektedir. Genellikle fissür hastalığının en acı verici yanı dışkının vücuttan atılırkenki sürecinde bölgede meydana gelen şiddetli acı, ağrı, yanma ve kanamadır. Bunu engellemenin de en önemli yolu bu tip gıdaları tüketmektir.

Fissüre İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zeytinyağı

Screenshot_8

Diğer tüm yağlara karşılık tercih edilmesi özellikle tavsiye edilen zeytinyağı insan vücudunda meydana gelen birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Zeytinyağının iyi geldiği rahatsızlıklardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki fissürdür. Çünkü zeytinyağı insan vücudundan atılan dışkının bağırsak sistemi içinden çok daha kolay bir şekilde olanak sağlamaktadır. Zaten bu yönüyle de fissür konusunda şifa veren özel bir besin konumundadır. Ayrıca zeytinyağı, içeriğinde bulunan antienflamatuar sayesinde iltihap giderici bir özelliğe de sahiptir. Bu da fissür yani makat çatlağı dolayısı ile oluşan ağrıların büyük oranda azaltılabilmesine yardımcı olmaktadır. Eğer zeytinyağını tüketmek dışında fissür için başka yollar ile de kullanmak ister ise kişi, bal ve bal mumu ile karıştırarak ilgili bölgeye sürebilir. Bu sayede makatta bulunan ağrılar, o bölgedeki kanamalar ve kaşınmalar ciddi oranda azalabilecektir. Dolayısıyla hem fissür hastalığının tedavisi için hem de fissür hastalığına yakalanma ihtimalini azaltmak için zeytinyağı ilk olarak başvurulması gereken bir yiyecektir.

2- Hindistan Cevizi Yağı

Screenshot_4

Son dönemde pek çok hastalığa iyi geldiği ortaya çıktığı için daha sık tercih edilen yağlardan olan Hindistan cevizi yağı fissür hastalığının tedavisinde de bir hayli etkili olmaktadır. Hindistan cevizi yağı sayesinde fissür adı verilen makat çatlaklarının iyileştirilmesi mümkündür. Çünkü Hindistan cevizi yağı cilde çok rahat bir şekilde nüfuz edebilir ve ilgili böyleyi hızlı bir biçimde iyileştirebilir. Hindistan cevizi yağı günde birkaç kez makata uygulanabilmektedir. Bununla birlikte fissüre neden olan kabızlık ve çeşitli sindirim sorunlarını çözmek için Hindistan cevizi yağı yemeklerin içerisinde de kullanılabilmektedir. Hatta zeytinyağı ve diğer bitkisel yağların konulduğu her yiyecek için bu yağın kullanılması da mümkündür. Benzer şekilde Hindistan cevizi yağının hamileler için de çok faydalı olduğu ve diğer yağlara oranla kullanılmasının daha sağlıklı olduğu söylenmektedir.

3- Elma Sirkesi

Screenshot_8

Tüketilen yiyeceğin sindirimi ve dışkı olarak vücuttan atılması sürecinde yaşanan ıkınma hali ile kabızlık gibi sorunlar fissür hastalığının daha da ağırlaşmasına neden olabilmektedir. Bu karşılık uzmanlar elma sirkesinin çok faydalı bir doğal şifa kaynağı olduğunu belirtmektedirler. Çünkü elma sirkesi özellikle kabızlık problemini ortadan kaldırma konusunda çok etkili olan bir besindir. Elma sirkesi aynı zamanda sindirim sisteminin çok daha sağlıklı çalışmasına ve bağırsak hareketlerinin çok daha düzenli olmasına da katkı sağlamaktadır. Bu nedenle hem fissür hastalığına yakalanmamak hem de fissür hastalığının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için elma sirkesi tüketilmelidir. Elma sirkesinin tüketim şekilleri arasında en etkili olanı ise bir bardak su içine bir yemek kaşığı kadar ilave edilip bal ile de karıştırdıktan sonra içilmesidir. Bu karışım eğer kişide elma sirkesi ve bala karşı başka bir hassasiyet bulunmuyor ise günde iki kez tüketilebilir.

4- Keten Tohumu

Screenshot_4

Keten tohumunun içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri ile lif bulunmaktadır. Bu nedenle kabızlık probleminin neticesinde ortaya çıkan fissür hastalığına keten tohumu iyi gelmektedir. Çünkü keten tohumunun içindeki bu maddeler bağırsakların daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlamanın yanı sıra sindirime de yardımcı olmaktadır. Keten tohumunun pek çok farklı şekilde tüketim yöntemi mevcuttur. Bunlardan bir tanesi salataların içine ilave ederek tüketilmesidir. Bir diğer yöntem ise suyun içerisine keten tohumunu ilave ederek geceleri içmektir. Bu şekilde bir süre düzenli olarak keten tohumu tüketiminin neticesinde kabızlık ve ıkınma problemi gibi şikayetler ortadan kalkacaktır.

5- Bol Lifli Yiyecekler

Screenshot_8

Bilindiği üzere bol lifli yiyecekler hem sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı oluyor hem de bağırsakları düzenliyor. Aynı şekilde bağırsakların düzenli çalışmaması ve sindirimin yeterince yapılamaması halinde fissür hastalığı daha da ağırlaşabiliyor. Bu nedenle düzenli olarak yüksek lif içeren gıdaları tüketmek vücuttan atılacak olan dışkının bağırsaklardan geçiş sürecini kolaylaştırarak bölgeye gereğinden fazla ve acı verici baskı uygulanmasını engelliyor. Sonucunda da makat çatlağı gibi problemler makatta oluşmuyor. O yüzden fissür hastalığı bulunan kişilerin iyileşmesi için ve bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için lif açısından zengin yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi büyük bir önem teşkil etmektedir. Lif açısından zengin olan yiyecekler arasında kuru erik, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, ıspanak ve çeşitli baklagiller bulunuyor. Bu yiyecekleri tüketmenin yanı sıra elbette bol su içmenin de büyük faydası oluyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.