Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

FISTIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Aslında, gerçekte bir baklagil türü olan fıstık, tıpkı badem ve ceviz gibi yer altında yetişen bir bitki türüdür. Yenilebilir bir baklagil olan fıstığın içindeki meyvesi bir koza tarafından çevrelenmiştir. Fıstık, kumlu ve bereketli topraklarda ve ılık iklim şartlarında yetişir. Genellikle asidik topraklarda yetişmeye yatkın olan fıstık, yaklaşık olarak 5.9-7 pH değerlerindeki toprakları sevmektedir.

Fıstık çok iyi bir protein kaynağıdır. Fıstık, iki ya da üç fıstık çekirdeği (özü) içerir ve kabuğu ise kahverengi olmakla birlikte damarlı yapıdadır. Oval şekilli içi ya da çekirdeği, iki tane beyazımsı renkli lobdan oluşmaktadır. Bu beyazımsı renkli meyve kısmı ise kahverengi-kırmızımsı renkli ince bir kabuk tarafından korunmaktadır.

Fıstığın çıkış noktası yani esas vatanı Güney Amerika bölgesidir ve binlerce yıldır bu bölgede mevcuttur. Fıstık, Azteklerde, yerli Hintlilerde, Güney Amerika’da ve Meksika’da önemli bir gıda olarak kullanılmaktadır. Günümüzde fıstık üretiminde birinci sırayı Çin, ikinci sırayı ise, Hindistan almaktadır. Hindistanı, İngiltere, Nijerya ve Birmanya takip etmektedir.

Binlerce fıstık çeşidi yetişmektedir. Fakat en yaygın olan fıstık çeşitleri; İspanya, Runner, Virjinya ve Valencia türü fıstıklardır. Bu fıstık türlerinin her birinin tadı, yağ içeriği, büyüklüğü, şekli ve hastalık direnci birbirinden farklıdır. Satışa sunulan bir çok fıstık Virjinya cinsi fıstıkdır. İspanya cinsi fıstık ise, daha çok fıstık aromalı şekerlemelerde, tuzlu fıstık şeklinde ve fıstık ezmesi yapımında kullanılırken, Runner cinsi fıstık ise, genellikle fıstık ezmesi yapımında kullanılmaktadır. Valencia türü fıstık ise , oldukça dikkat çeken bir kabuğa sahiptir ve büyüklük olarak diğer fıstıklardan daha iridir.

Besin değeri olarak fıstık; karbonhidrat, yağ ve protein bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Vitamin B3, folat (vitamin B9), vitamin E ve vitamin B1 gibi vitaminleri içerirken, bakır, manganez, molibden ve fosfor gibi mineralleri de yapısında bulundurmaktadır. Fıstık, biotin (vitamin B kompleksi) bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Çok lezzetli bir gıda olan fıstık; kaynatılarak, kavrulmuş şekilde çerez olarak tüketilirken aynı zamanda, unu, yağı ve ezmesi de yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Fıstığın Faydaları Nelerdir?

Çok lezzetli ve sağlıklı bir çerez olan fıstığı belli bir dozda olmak şartı ile istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Çünkü fıstığın faydaları oldukça fazladır. Kolestrolü dengeleyen fıstık, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Büyümeyi destekleyen fıstık, mide kanseri riskini azaltır, safrakesesi taşı tehlikesi ile savaşır. Bunların yanı sıra fıstık; Alzheimer hastalığı, sinir hastalıkları ve enfeksiyona bağlı hastalıklar ile mücadele önemli bir besin kaynağıdır. Fıstık, antioksidan etki gösterir ve cildi korur. Fıstığın insan sağlığına olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; kilo alma riskini azaltır, doğurganlığı artırır, kolon kanseri riskini azaltır, kan şekerini dengeler, depresyon ile mücadele eder, saç sağlığını ve güzelliğini korur.

1.Kalp

hearthealthy

Fıstık, mono doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ içermektedir ve bu yağlar, kalp sağlığını korumaya yardımcı yağlardır. Mono doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ asitleri, kandaki kolestrol seviyesini düşürür ve koroner kalp hastalıkları riskini düşürür. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde fıstık, kalp sağlığı için faydalı bir besindir. Haftada 1 ya da 4 defa fıstık tüketmek, kalp sağlığını olumlu yönde etkileyecektir ve kalp hastalıkları riskini %37 oranında düşürmektedir. Eğer kalp sağlığınızı korumak ve koroner kalp hastalıkları riskinizi azaltmak istiyorsanız haftada 4 defa fıstık ya da fıstık ezmesi tüketmeniz faydalı olacaktır.

2.Kolesterol

images

Kandaki kötü kolestrol seviyesini düşüren fıstık, kandaki iyi kolestrol seviyesini artırır. Oleik asit ve mono doymamış yağ asitleri içeren fıstık, koroner hastalıkları önler. Fıstık, mono doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ içermektedir ve bu yağlar, kalp sağlığını korumaya yardımcı yağlardır ve ayrıca, mono doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ asitleri, kandaki kolestrol seviyesini düşürür. Menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda kolestrolü dengeleyen fıstık, kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

3.Büyüme

Group of children exercising in the park surrounded by beautiful nature. [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786766][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/sport.jpg[/img][/url] [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786682][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/children5.jpg[/img][/url] [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786738][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/group.jpg[/img][/url] [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786750][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/summer.jpg[/img][/url

Zengin bir protein kaynağı olan fıstık, vücudun gelişmesi ve büyümesi için gerekli olan işlevlerin yerine getirilmesini sağlamaktadır. Protein, hücre sağlığı için en temel besin kaynağıdır. Hücrelerimiz sürekli olarak yenilenmektedir ve protein yardımı ile kendisinde oluşan hasarları onarmaktadır. Aslında fıstık bitkisel protein içermektedir. Bitkisel protein içeren fıstık; çocuklar, vejetaryanlar ve protein eksikliği yaşayanlar için ideal bir besin kaynağıdır.

4.Mide Kanseri

dt_140820_gastric_stomach_cancer_800x600

Poli-fenolik anti oksidanlar fıstık içerisinde yüksek konsantrasyonlarda bulunmaktadır. Fıstık içerisinde bulunan P-kumarik asit, mide kanserini riskini azaltmaya yardımcıdır ve kanserojen nitro aminlerin çoğalmasını önlemektedir.

5.Safrakesesinde Taş

The-human-digestive-syste-007

Özellikle kadınlarda haftada iki defa tüketilen fıstık ya da fıstık ezmesi, safrakesesi taşı gelişimini %25 oranında azaltmaktadır. Öğle yemeklerinde olmak üzere, haftada iki kere 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi yemek, safra kesesi hastalıklarını önlemeye yardımcıdır. Safrakesesi sağlığınız için fıstığı, salatalarda ya da sandviçlerinizde fıstık ezmesi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

6.Alzheimer ve Algıda Düşüş

brain

Yapılan araştırmalara göre, fıstık gibi, niasin bakımından zengin gıdaları düzenli olarak tüketmek, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etki yapmaktadır. Fıstık, aynı zamanda yaşa bağlı olarak gelişen algıda düşüş durumunu önlemektedir. Yine yapılan bir araştırmaya göre, 65 yaş ve üstü kişilerde fıstık tüketimi düzenli olarak yapıldığında, algi ve düşünsel faaliyetlerde düzelme gözlenmiştir. İdeal olan niasin alımı, bayanlarda günde 14 mg ve erkeklerde ise günde 16 mg şeklinde olmalıdır. Böylece fıstık yiyerek günlük niasin ihtiyacını karşılayabilir ve Alzheimer hastalığından korunabilirsiniz.

7.Sinir Hastalıkları

bigstock-Brain-Medical-Research-51516202-300x288

Fıstığın yapısında bulunan bir polifenolik  anti oksidan madde, sinir hastalıkları riskini azaltmaktadır ve sinir hastalıklarını önlemektedir.

8.Enfeksiyon

Yeast-Infection-Candida-Petari-Dish

Fıstığın yapısında oldukça fazla miktarda bulunan antioksidan, temelde p-kumarik asit ve oleik asit isimli iki bileşenden oluşmaktadır. Bu iki bileşen ise, serbest radikaller ile savaştığı için, enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Diğer yandan, fıstığın yapısında bulunan vitaminler, hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin devamını sağlamaktadırlar ve enfeksiyon ile mücadele etmektedirler.

9.Kilo Kontrolü

Side profile of the legs of a woman standing on a weighing scale

Fıstık, kardio-koruyucu faydaları bilinmesine rağmen, kilo aldırabilir korkusuyla tüketmekten çekinilen bir gıdadır. Yapılan bir araştırmaya göre böyle bir korkuya hiç gerek yoktur. Çünkü gerçekte, haftada en az iki kere fıstık tüketmek, hiç fıstık tüketmemekten daha az miktarda kilo aldırmaktadır. Yani bu durumda, her sabah bir dilim ekmek ile birlikte fıstık ezmesi yediğinizde, sandığınızdan çok daha az miktarda kilo alacaksınız demektir.

10.Doğurganlık

Best-Fertility-Treatment-Centers-In-2015-

Kadınlarda hamilelik öncesinde ya da hamileliğin erken dönemlerinde, vücutlarında meydana gelen folik asit eksikliği, doğumdan sonra bebekte nöral sorunlara neden olabilmektedir. Bu bakımdan, hamilelerin, folik asit kaynağı olan fıstık tüketimini devam ettirmesi, bu riski düşürecektir ve doğurganlığı olumlu yönde etkileyecektir.

11.Kolon Kanseri

colon-3

Özellikle kadınlarda kolon kanseri riskini azaltan fıstık, haftada iki kere en az 2 kaşık fıstık ezmesi şeklinde tüketildiğinde, bayanlarda kolon kanseri riskini %58 oranında azaltmaktadır. Erkeklerde ise bu oran %27 dir. Fıstığın yapısında bulunan, folik asit, fitosteroller, bitkisel asitler ve resveratrol gibi kimyasallar, anti kansorejen etki gösterdiklerinden dolayı, kolon kanseri riskini de önemli oranda düşürmektedirler.

12.Depresyon

Depression

Düşük seratonin hormonu seviyesi, depresyona neden olmaktadır. Bir amino asit olan triptofan, fıstığın yapısında bulunmaktadır ve bu kimyasal, depresyon ile mücadele etmeye yardımcıdır. Haftada iki defa, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi yemek, depresyon riskinizi düşürür ve depresyona karşı sizi korur.

13.Kan Şekeri

High-blood-sugar-increase-the-risk-of-brain-disease

Fıstığın içeriğinde bulunan manganez minerali, kalsiyum emilimine yardımcı olmaktadır. Fıstığın yapısında bulunan karbonhidratlar ve yağlar ise, metabolizmayı ve kan şekerini düzenler.

14.Saç Sağlığı

hair-style-1

Fıstık, saç ile dost olan bazı besin maddeleri içermektedir ve bu maddeler saç sağlığını korumaktadır. Fıstığın yapısında bulunan bu faydalı besin öğelerinden biri omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitleri, saçı güçlendirir, saç derisini ile saç kökünü besler ve saç uzamasına yardımcı olur. Mükemmel bir larginin (bir amino asit türü)  kaynağı olan fıstık, erkeklerde kellik durumunu engeller ve saç oluşumunu destekler. Çünkü larginin kan akışını geliştirir. Larginin bunlara ek olarak, kanın damarlar içinde pıhtılaşmasını önler. İçermiş olduğu vitamin E yardımı ile fıstık, kırılgan ve zayıf saçları güçlendirir.

15.Cilt Sağlığı

foto1

Fıstık, içeriğinde bulunan yağ asitleri yardımı ile, ciltte oluşan kabarma ve kızarıkları rahatlatmaktadır. İçeriğinde bulunan E vitamini, çinko ve magnezyum sayesinde fıstık, ciltte oluşan akne ve sivilceler ile mücadele etmektedir. Yapısında bulunan protein ise, hücre yenilenmesinde etkindir. Fıstık, ciltte oluşan solukluk ve kırışıklık durumlarını kontrol ederek, içeriğinde bulunan lifler yardımı ile toksinlerle mücadele eder.

Fazla Fıstık Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Aşırı fıstık tüketimi, gaz, mide ekşimesi ve aniden ortaya çıkan alerjik durumlara sebep olabilir. Özellikle alerjiye karşı hassas olan kişilerde fıstık alerjisi hayati tehlikeye sebep olabilir. Eğer sizler de, kendinizde fıstık alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurunuz ve alerji testlerinizi yaptırınız.
  • Fıstık alerjisi; hırıltı, burun tıkanıklığı, baş dönmesi, sersemlik, nefes darlığı, ağızda karıncalanmaya sebep olabilir.
  • Aşırı hassas bünyelerde gelişen alerji durumunda; dil, boğaz ve dudaklarda kabarma gözlenebilir.
  • Az oranda oksalat içeren fıstık, çok fazla miktarda tüketildiğinde, vücut içinde oksalat birikmesine, bu durum ise, böbrek taşı ya da safrakesesi taşı gibi oluşumlara sebep olur.

Besin Değerleri

Besin Değerleri                     100 gr.                              1 Paket (Küçük)
Karbonhidrat (g)                      45                                      22.6
Protein (g)                                 10                                       4.8
Yağ (g)                                        35                                       17.3
Lif (g)                                          5                                         2.4
Kolesterol (mg)                         0                                         0
Sodyum (mg)                            1540                                   770
Potasyum (mg)                         330                                    165
Kalsiyum                                    32                                       16
Vitamin A                                   54                                       27
Vitamin C                                   0                                         0
Demir                                          2                                         0.9

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.