Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler

Anatomik yapının bozulması ile meydana gelen fıtık, bu rahatsızlığı yaşayan kişilere çok büyük sıkıntılar veren bir hastalık çeşididir. Fıtık gerçekleştiği bölgeye göre pek çok farklı çeşide ayrılmaktadır. Elbette ki fıtığın tedavi edilebilmesi için yapılacak en doğru şey kesinlikle bir doktora başvurmak olacaktır. Bununla birlikte fıtık süresince fıtıklı bölgede oluşan ve kişiyi daha da rahatsız eden bazı problemlerin azaltılabilmesi için bazı yiyeceklerin tüketiminde de fayda olacaktır. Bu yiyecekler direkt olarak hastalığı iyileştirmemek ile birlikte hastalığın tedavi sürecine katkıda bulunmaktadırlar.

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Defne Yaprağı

Screenshot_4

Defne yaprağı fıtık tedavisi için en etkili besinlerden bir tanesi olmaktadır. Bu nedenle fıtık ve fıtığın yol açtığı olumsuzlukları önlemek için defne yaprağı tüketiminin önemi bir hayli büyüktür. Özellikle defne yaprağının en çok tercih edilen tüketim biçimi bir bardak kaynar suyun içerisine yaklaşık on gram kadar defne yaprağının atılıp on dakika boyunca demlendikten sonra içilmesidir. Özellikle uzmanlar bu defne yaprağı çayının günde iki ya da üç bardak kadar bir süre tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Ancak kesinlikle herhangi bir alerjik reaksiyona mahal vermemek için aşırı tüketiminden kaçınmak gerekmektedir.

2- Rezene

Screenshot_1

Fıtığın iyileştirilmesinde büyük katkıları olan şifalı besinler arasında rezene de bulunmaktadır. Ancak rezenenin tüketimi konusunda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Rezenenin fıtığa iyi gelmesi için tavsiye edilen tüketim şekli bir bardak kaynamış suyun içerisine yaklaşık dört gram kadar rezenenin tohumunun atılması ile on dakika boyunca demlendikten sonra içilmesidir. Fakat bu işlemin her gün düzenli olarak yapılmasında fayda vardır. Ancak aşırıya kaçmamak ve gereğinden fazla içmemek de oldukça önemli olmaktadır.

3- Kırkkilit Otu

Screenshot_4

İsmi çok fazla bilinmese de çok faydalı ve şifalı olan kırkkilit otu fıtık konusunda da etkili bir bitki olmaktadır. Çünkü kırkkilit bitkisinin içerisinde silisik asit bulunmaktadır. Kırkkilit otunun çok farklı çeşitleri vardır. Bunlardan büyük gövdeli olanlar tüketmek için değil de banyoda kullanmak için tercih edilmektedir. Diğer küçük boylu olanlar yani ormanların kenarlarında yetişenler daha ziyade çay olarak içilmek için tercih edilmektedirler. Bu yüzden kırkkilit otu satın alırken ya da toplarken özellikle dikkatli olunması ve amaca göre tercih yapılması tavsiye edilmektedir. Özellikle bitkisel tedaviler arasında bir hayli yaygın olan kırkkilit otunun çok farklı faydaları vardır. Bu faydalar arasında ciğerlerde meydana gelen rahatsızlıkları, mesanede oluşan rahatsızlıkları ve kan ile ilgili problemleri iyileştirmesi bulunmaktadır. Hatta kırkkilit otu ciddi yaralanmalarda ve kemiğe kadar gelmiş olan yaralarda ciddi anlamda tedavi edici bir özelliğe sahip olmaktadır. Benzer şekilde kireçlenme, romatizma ağrıları, kemik kırıkları ve kemikler ile ilgili rahatsızlıklarda da her türlü iyileştirici faydayı kırkkilit otundan yapılan kırkkilit çayı ile vücuda sağlamak mümkün olmaktadır. Fazla bilinmese de kırkkilit otunun idrar söktürücü bir özelliği de vardır esasen. Ancak kırkkilit otunun şu an için bilinen en önemli faydası da kesinlikle özellikle bel fıtığına iyi gelmesidir. Alternatif tıp uzmanları bel fıtığı tedavisinde özellikle kırkkilit otunu tercih etmektedir. Kırkkilit otu ağırlıklı olarak çay halinde tüketilmektedir. En doğru tüketim biçiminin bu olduğunu söylemek mümkündür.

4- Zerdeçal

Screenshot_1

Neredeyse iyi gelmediği bir hastalık ve organ bulunmayan zerdeçal fıtık konusunda da bir hayli etkili olmaktadır. Ancak zerdeçalın özellikle iyi geldiği fıtık çeşidi boyun fıtığıdır. Aslında zerdeçal ister boyun fıtığı nedenli isterse de başka bir nedenli olursa olsun boyunda meydana gelen tüm ağrılarda iyileştirici ve ağrıyı dindirici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle de boyunda oluşan herhangi bir ağrı durumunda ilk tercih edilen yiyecek olmaktadır. Zerdeçalın içerisinde aynı zamanda curcumin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin iltihapları gidermede ve iltihap oluşumunu önlemede etkisi büyüktür. O sayede de zaten ağrı oluşmasının önüne geçmekte ve ağrıları yatıştırmaktadır zerdeçal. Zerdeçalın en yaygın olan tercih edilen ve uzmanlar tarafından da tavsiye edilen tüketim biçimi bir bardak süt ile bir çay kaşığı toz zerdeçalın karıştırıldıktan sonra ısıtılması ve içerisine bal ilave edilip soğuduktan sonra içilmesidir. Özellikle boyunda ağrı oluştuğu müddetçe iyileşene dek bu karışımın düzenli olarak tüketilmesinde fayda olacaktır. Ancak elbette her yiyecekte olduğu gibi bunda da hiçbir koşulda aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

5- Havuç ve Havuç Suyu

Screenshot_4

Genellikle cilde ve gözlere iyi gelmesi ile bilinen havuç da fıtık konusunda etkili bir besindir. Ancak havucun iyi geldiği fıtık çeşidi mide fıtığıdır. Havucun içeriğinde bulunan maddeler sayesinde mide fıtığının rahatlatılması sağlanabilmektedir. Uzmanlar mide fıtığının olumsuz etkilerinin azaltılması için sabahları bir bardak kadar havuç suyu içilmesini önermektedirler. Gerekirse taze sıkılan havuç suyunun içerisine biraz bal ya da çörek otu da ilave edilebilir. Özellikle çörek otu da tek başına mide fıtığına iyi gelen bir yiyecek olduğu için havuç ile birlikte tüketilmesi halinde çok etkili bir karışım olacağı bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.