Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

FITIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Günümüzde birçok kişi, fıtık rahatsızlığı yaşamaktadır. En çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelen bu sağlık sorunu ile kişiler çoğu zaman bilinçli olarak hareket etmemektedirler. Bu noktada bu yazımızda sizlere fıtık konusu hakkında açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde fıtık nedir, belirtileri nelerdir, nedenleri nelerdir, risk altında olan kişiler ve tedavi yöntemleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız.

Sıklıkla duymakta olduğumuz, hemen hemen çevrenizde bulunan kişilerde olan fıtık sağlık sorunu nedir? Fıtık, vücudunuzun anatomik yapısının bozulması sonucunda, dokularınızın ve organlarınızın yer değiştirmesidir. Genellikle karın organları tutan kas duvarında bir zayıflık ya da delik olduğunda bir fıtık meydana gelir. Buna kas duvarı peritonu denmektedir.

Fıtıklar, en yaygın olarak karnınızın içinde görülmektedir, ancak bunlara ek olarak, üst uyluk, göbek ve kasık bölgelerinde görünebilmektedir. Fıtık rahatsızlığı ölümcül bir rahatsızlık değildir ancak bazen ciddi ameliyatlar gerektirebilir. Bu kapsamda fıtığın oluşturacağı tehlikeli komplikasyonları engellemek için ameliyat yapılmaktadır.

Sık Görülen Fıtık Türleri Nelerdir?

 • Kasık Fıtığı: Kasık fıtıkları fıtığı en sık görülen tipidir. Yapılan araştırmalara göre fıtıkların içinde kasık fıtığının oranı yüzde 70 civarındadır. Bu fıtıklar bağırsak bölgesinde zayıf bir nokta oluşturmakta veya çoğunlukla kasık kanalının alt duvarında bulunmaktadır. Kasık kanalı, kasık bölgenizde bulunmaktadır. Bu fıtık türü, bayanlara oranla erkeklerde daha çok görülmektedir. 
 • Mide Fıtığı: Mide parçası, göğüs içinde diyafram aracılığıyla çıkıntı oluşturmaktadır. Diyafram, sizin akciğerler yardımı ile, hava yoluyla nefes almanıza yardımcı olan kas bir tabakadır. Bu fıtık türü genellikle 50 yaş üstünde olan bireylerde daha çok görülmektedir. Mide fıtığı, midenizde yanmalara neden olmaktadır bu da zamanla reflü gibi sorunlara neden olmaktadır.,
 • Göbek Fıtığı: Bu fıtık çeşidi, çocuklarda özellikle 6 aydan küçük bebeklerde görülmektedir. Göbek fıtığı rahatsızlığı genellikle herhangi bir ciddi tedaviye gerek kalmadan geçmektedir. 1 yaşına gelene kadar çocuklarda iyileşme görünmektedir. Ancak, geçmemesi durumunda cerrahi bir durum söz konusu olmaktadır.
 • İnsizyonel Fıtık: Bu fıtık genellikle, geçirmiş olduğunuz karın ameliyatından sonra oluşmaktadır.

Fıtık Nedenleri Nelerdir?

Çoğu durumda, fıtık nedeni olarak karın ameliyatı belirtilmiştir. Ancak bunlara ek olarak, yaş arttıkça fıtık riski daha da artmaktadır. Ayrıca, erkekler kadınlara göre daha risk altında olmaktadır.

Konjenital – doğuştan mevcut – olan ya da karın duvarında bir zayıflık olan çocuklarda gelişebilmektedir.

Karın duvarındaki baskı ise, fıtık oluşumuna neden olmaktadır.

 1. Uzun süreli sindirim sorunları (kabızlık)
 2. Kalıcı öksürük
 3. Kistik fibroz
 4. Prostat büyümesi
 5. İdrar sorunları
 6. Kilolu olmak veya obezite sorunu
 7. Karın sıvıları
 8. Ağır öğeleri kaldırma
 9. Periton diyalizi
 10. Kötü beslenme
 11. Sigara içme
 12. Fiziksel efor
 13. İnmemiş testisler

Peki, bu nedenler kapsamında fıtık için kimler risk altındadır? Bu durumda fıtık olma riskinizi artıracak olan faktörleri yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz maddeler yardımı ile ulaşabilirsiniz.

 • Fıtık rahatsızlığının en önemli risk faktörü, ailesel geçmişinizdir. Ailenizde kronikleşen fıtık rahatsızlığı sizleri de bu konuda riskli olarak göstermektedir.
 • Yemek düzeninizin bozuk olması, obezlik sorunu da fıtık oluşumuna neden olmaktadır.
 • Sigara ve dumanlı ortamlara bulunan kişiler
 • Karaciğer sorunları olan kişiler

Karın Fıtığı Belirtileri

1.Şişkinlik

stomach-ache

Fıtığın en belirgin belirtisi etkilenen bölgede şişkinlik veya yumru şeklinde bir durumun olmasıdır. Şişkinlikler ile birlikte özellikle ayağa kalkarken kaslarınızda oluşacak olan baskıdan dolayı acı hissedeceksiniz.

2.Öksürük

DryCough_Hero

Karın fıtığına sahip bireyler genellikle kuru bir öksürüğe sahip olmaktadırlar. Öksürük ile birlikte alt karın bölgenizde acı hissetmeniz de olasıdır.

3.Halsizlik

maladie-fatigue-chronique

Fıtık ile birlikte bireylerde enerji düşüklüğü ve halsizlik gibi belirtiler oluşmaya başlamaktadır.

4.Mide Bulantısı ve Kusma

nausea

Bireylerde en çok görülen belirtilerin başında oluşan mide bulantıları ve kusma durumlarıdır.

Mide Fıtığı Belirtileri

1.Göğüs Ağrısı

panik-atak-700-x-358-700x357

Mide fıtığında ise, kişilerde şiddetli bir şekilde göğüs ağrısı olmaktadır. Bundan dolayı, nefes alışverişlerinizde de sorunlar olmaktadır.

2.Yutma Güçlüğü

tiroid

Yutma güçlüğünü yaşamak en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. Böylelikle yemek düzeninizin bozulmasına da neden olmaktadır.

3. Mide Asidi ve Reflü

mesane-tasi-nasil-dusurulur_646x340

Mide asidinin yemek borusuna doğru hareket etmesi sonucunda, bir yanma hissi olmaktadır. Yanma hissinin devamlı olması da reflüye neden olmaktadır.

Fıtık Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer fıtık tedavi edilemez ise, daha şiddetli ve ağrılı bir hal almaya başlayacaktır. Karın duvarının çevresinde oluşan bu sorunlardan bağırsaklar da etkilenmektedir. Bu sebeple, kabızlık, bulantı gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bunun sonucunda bağırsaklarınız görevini yerine getirememeye başlayacaktır.

Eğer, kan akışında bir sorun varsa (bağırsak kanallarından dolayı) boğmalar oluşmaya başlayacaktır. Bu ise bağırsak dokusunun enfekte olma veya ölmesine neden olabilmektedir. Boğma fıtık sağlık sorunu ciddi bir sorundur ve bazen ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden, tıbbi bir destek almanız gerekmektedir.

Fıtık Teşhisi ve Tedavileri

Kasık veya mide fıtıkları genellikle fizik muayene ile teşhis edilmektedir. Eğer mide fıtığı varsa, doktorunuz bir baryum X-ray veya endoskopi ile teşhis koyacaktır. Doktorunuz bu testleri sizin midenizi daha net görebilmek içi istemektedir.

Çocuğunuzda bir göbek fıtığı var ise, doktorunuz ultrason yapabilmektedir. Ultrason yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak vücudun iç yapılarının bir görüntüsünü oluşturmak için kullanılmaktadır.

Fıtık tedavileri, fıtığın büyüklüğüne ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Fıtık tedavisi için birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yapacak olduğunuz diyetler ile birlikte, mide fıtığı tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Ayrıca yatmadan önce yemek yememeye özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca kilonuzu yapacak olduğunuz egzersizler ile sabit tutmanız gerekmektedir.

Yapacak olduğunuz bu diyetlerin bir yararını göremez iseniz, ameliyat olmanız gerekmektedir. Ayrıca asit, reflü veya mide ekşimesi sağlık sorununa neden olan gıdalardan (domates bazlı gıdalar gibi baharatlı gıdalar) kaçınmanız gerekmektedir. Sigara alımını azaltarak ve bilinçli, düzgün kilo kayıpları ile fıtık tedavisini yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, sizler için ağır olan cisimleri kaldırmamanız gerekmektedir. Ayrıca idrar sırasında herhangi bir zorlamada bulunmamanız gerekmektedir.

 • İlaç Tedavisi

Eğer mide fıtığı varsa, mide asidi azaltmak için doktorunuzun gözetiminde reçeteli ilaçlar kullanabilirsiniz. Böylelikle belirtileri azaltabilir ya da yok edebilirsiniz. 

 • Ameliyat

Eğer fıtık gittikçe büyümekte veya ağrıya neden olmakta ise, doktorunuz size ameliyat önerecektir. Bu konuda ise doktorunuz sizlere kapalı ameliyat olan bir tedavi yöntemi uygulayabilir. Fıtık ameliyatları ise 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

 1. Açık cerrahi
 2. Laparoskopik operasyon (anahtar deliği cerrahisi)

Laparoskopik tedavilerde, kişilerin fıtık bölgesine kamera yardımı ile görüntülenmesi sağlanmaktadır. Böylelikle minyatür cerrahi ekipmanları kullanılarak onarımda gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik cerrahi çevre dokulara daha az zarar vermektedir.

Açık cerrahi daha uzun bir iyileşme süreci gerektirir. Bu kapsamda kişilerin en az 6 haftalık bir sürece ihtiyaçları olmaktadır. Açık cerrahi sonrasında kişiler günlük işlerinde ve hareketlerinde kısıtlamalar meydana gelmektedir.

Laparoskopik cerrahi çok daha kısa bir iyileşme süresi vardır. Ancak, fıtık sorunu yinelenmesi riski daha yüksektir.

Fıtık tedavisinde erken tanı önemlidir. Tedavi edilmeyen fıtık, kendi kedine geçmeyecek ve sizin yaşamınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Ancak, erken tıbbi bakım ya da yaşam tarzı değişiklikleri ile, bir fıtık etkilerini en aza indirmek ve boğulma gibi hayatı tehdit edici komplikasyonları önlemek mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.