Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

FITIK TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Fıtık, bir organ ya da doku parçasının, normalde bulunduğu alandan çıkıntısıdır. Karındaki fıtık, genellikle karındaki duvarın zayıf alanları boyunca dışarı çıkan bağırsak parçasının ya da kalın bağırsağın orta noktasından sarkan yağlı apron olan epiplondan meydana gelmektedir. Karın duvarı, farklı kas ve dokulardaki tabakalardan oluşur. Bu tabakalardaki boşluklar büyürler ve içindeki kısımların bu karın boşluğuna çıkıntı yapmasına izin verirler. En yaygın fıtıklar, kasık kısmında ve diyafram kısmındadır. Fıtıklar doğumla birlikte olabileceği gibi doğduktan sonra da meydana gelebilir.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Karın duvarında meydana gelen fıtık çeşitleri;

 1. Kasık Fıtıkları: En yaygın olarak görülen karın fıtığıdır. Testis kordonu ve testislerin, karında fetüsün geliştiği yer olan skrotum içinden testislere indiği başlangıç bölümüne, kasık kanalı denmektedir. Testisler indikten sonra, bu başlangıç yeri sıkıca kapanır. Ancak bazen kaslar, alt karında zayıf alanların oluşmasını sağlar. Kadınlarda durum farklıdır. Çünkü, kasık kanalındaki bu başlangıç noktasının sürekli açık olmasına gerek yoktur.
 2. Kalça Fıtığı: Bu fıtık türü, kalça kemiğine ait atardamarın ve bacaklara giden damarların bulunduğu, karının alt kısmındaki başlangıç boyunca meydana gelebilir. Bu fıtık türü kadınlarda daha fazla görülür çünkü, kadınların daha geniş bir kemik yapısı vardır.
 3. Obturatör Fıtıkları: Karın fıtıkları arasında en az görülen çeşittir. Bu fıtık türü, daha çok, çok fazla hamilelik yaşamış ve bir anda çok fazla kilo vermiş kadınlarda görülmektedir. Bu fıtık, obturatör atardamarı, toplardamarı ve siniri içeren ve bacak ile karın boşluğu arasındaki bir diğer bağlantı olan obturatör kanalı boyunca meydana gelmektedir.

Karın ön duvarında meydana gelen fıtıklar;

Karın duvarı, sağ ve soldan birbirlerini yansıtan kaslardan oluşmaktadır. Bu kaslar, rektus abdominözün yanı sıra, içsel eğik, dışsal eğiği içerir.

 1. Epigastric Fıtıklar: Bebeklerde meydana gelir. İki rectus kasının göbek ve göğsün arasında bir araya geldiği karın duvarının ortasındaki zayıflıktan meydana gelir.
 2. Göbek Fıtığı: Göbek bağı ile anne, fetüs için kan sirkülasyonu sağlar. Bu yere göbek adı verilir. Göbek fıtığının nedeni, göbekteki anormal şişkinliktir. Yeni doğanlarda yaygın olarak görülen bir durumdur ve komplikasyonlar görülünceye kadar tedaviye ihtiyaç duymaz. Bazı göbek fıtıkları genişler ve tedavi gerektirir.
 3. Spigelian Fıtıkları: Rectus karın kasının kenarında meydana gelir ve nadir görülür.
 4. İnsizyonel Fıtık: Karın boşluğunun çalışması için cerrahın karın kaslarının kesilmesidir. Bu karındaki cerrahi müdahalenin karmaşası dahilinde insizyonel fıtık meydana gelir. Kaslar yenilenmiş olsa bile, çevredeki zayıf bölgeler, karındaki kesikler boyunca karın organlarının fıtık haline dönüşmesine izin verir.

Diyaframla alakalı fıtıklar;

 1. Mide Fıtığı: Göğüsten karına doğru geçen yemek borusunun bulunduğu diyaframın başlangıcı boyunca, midenin bir parçasının kayması sonucu meydana gelen fıtık türüdür. Mide fıtıkları kategorisine girmektedir. Kayan tipte mide fıtığı ise, alt yemek borusunun ve midenin bir bölümünün göğsün içindeki diyafram boyunca kayması sonucu meydana gelir ve oldukça yaygın bir fıtık türüdür.
 2. Paraözofageal Fıtık: Yemek borusunun yanındaki göğüs kısmındaki mide fıtığıdır. Bu durum, midenin kıvrılması ya da tıkanma gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
 3. Travmatik Diyafragmatik Fıtık: Diyafram kas sularının ya da körelmiş travma zayıflıklarının göğüs boşluğundaki karın organlarının oluşturduğu fıtıktır. Ciddi problemlere sebebiyet verebilir.
 4. Doğuştan Oluşan Diyafragmatik Fıtıklar: Cenin gelişimi sırasında diyaframın kapanması ya da tam olarak oluşamamasından dolayı oluşan fıtık türüdür. Nadir olarak görülür. Eğer karında bulunan organlar göğüse doğru kayarsa, akciğerin fonksiyonlarının tam olarak işlev görmemesi, tam gelişememesi veya akciğer yetmezliğine sebep olabilir. Diyaframın kenarında olan Bochdalek fıtığı en yaygın görülen diyafram fıtıklarındandır. Morgagni fıtığı, diyaframın işlevsizliğidir ve nadir görülür.

Fıtığın Nedenleri?

Karın fıtığı, doğumla birlikte sahip olunabilirken, diğer fıtık türleri, hayatın devamı sırasında oluşabilmektedir.  Bu sonradan oluşan fıtıklar, cenin oluşumu sırasında oluşmuş olan, karın boşluğundaki açıklık sırasında oluşan ya da karın duvarındaki zayıflıklar nedenli fıtık oluşumlarını içerebilir.

Bazı durumlarda, karın boşluğundaki baskıyı arttırabilir ve fıtığın oluşumuna ya da kötüleşmesine katkı sağlayabilir. Fıtığa neden olabilecek durumları saymak gerekirse;

 • Obezite,
 • Ağır yük kaldırma,
 • Öksürme,
 • Bağırsaklarda ya da idrar yaparken ıkınma sonucu,
 • Karın boşluğundaki sıvı,
 • Kronik akciğer hastalıkları gibi durumlar fıtıklara neden olabilirler.

Ailenin sağlık geçmişi de, bireyde fıtığın gelişimini etkileyebilir.

Fıtık Semptomları ve İşaretleri

Fıtığın semptom ve işaretleri, ağrısız şişliklerin fark edilmesinden, ağrılı, şiş dokuların çıkıntılarının fark edilmesine kadar uzanabilir.

 • Azaltılabilir Fıtık: Karın ya da kasık bölgesinde yeni bir şişlik, yumru şeklinde belirebilir. Ağrılı olabilir ama dokununca hissedilmeyebilir. Bazen, ağrı, şişkinliğin bulunmasından önce gelebilir. Böylece şişkinliğin olmadığı bir bölgede ağrı hissedebilirsiniz. Şişkinlik, öksürük gibi karın baskılarının arttığında ya da ayakta dururken büyüyebilir. Çok büyük bir hale gelmeden azaltılmalıdır.
 • Azaltılamaz Fıtık: Önceden meydana gelen azaltılabilir fıtığın acılı şekilde büyümesi ile olabilir. İtildiğinde karın boşluğuna geri döndürülemez. Bazıları acısız, kronik şekilde oluşabilir. Azaltılamaz fıtık, aynı zamanda sıkıştırılmış, hapsedilmiş fıtık olarak da bilinir. Strangulasyona neden olabilir. Bulantı, kusma gibi bağırsak tıkanıklığı semptom ve işaretlerini meydana getirebilir.
 • Düğümlü Fıtık: Bir tür azaltılamaz fıtık olan düğümlü fıtıkta, bağırsağa giden kan kesilir. Bağırsak tıkanıklığı ve hassaslığı dolayısıyla, acı sürekli meydana gelir. Bu fıtığa yakalanan birey, ateşli ya da ateşsiz şekilde hasta görünebilir. Bu önemlidir ve cerrahi müdahale gerektirir.

Fıtık Tedavisi Nasıl Olur?

Fıtık sorunun tedavisi, fıtığın büyüklüğüne ve bireyde oluşan semptomlarının şiddetine bağlıdır. Doktorlar, bireyde bulunan fıtık görüntüsünü bireye göstererek muhtemel komplikasyonların nasıl olacağını aktarırlar. Fıtığın tedavi yöntemlerinden bazıları;

1.Hayat Tarzı Değişiklikleri

2. yalnızca sadece

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak olan değişiklikler, hiyatal yani mide fıtığının semptomlarının tedavisini sağlayabilir. Ağır ve geniş çaplı yemeklerden kaçınmak, yemek sonrası yatmak ya da eğilmekten kaçınmak ve vücut kilo, sağlık dengesini düzenli tutmak etkili olur.

Eğer bu değişimler sonucu fıtık probleminizde bir düzelme meydana gelmiyorsa, fıtığın düzeltilmesi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca, domates temelli yiyecekler ve baharatlı yiyeceklerin neden olduğu reflü ve mide yanması gibi sorunlardan kaçınarak semptomları geliştirebilirsiniz. Ayrıca sigarayı bırakarak ve fazla kilolardan kurtularak da reflüden kurtulabilirsiniz.

2.İlaç Tedavisi

ilaç

Mide fıtığı sorunu yaşıyorsanız, reçetesiz ve reçeteli ilaçlarla semptomları geliştirebilir ve mide asidini azaltarak rahatsızlığınızı rahatlatabilirsiniz. Bu ilaçlar, mide ekşimesine karşı antiasitler, H-2 reseptör engelleyiciler gibi ilaçlardır.

3.Cerrahi Müdahale

ameliyat

Eğer acıya neden olan ve büyüyen bir fıtığa sahipseniz, doktor sonuçlarınıza göre en iyi müdahale olarak cerrahi müdahaleye karar verebilir. Doktor, cerrahi müdahale sırasında karın duvarındaki deliği dikerek, fıtığı düzeltebilir. Cerrahi bir ağ ile deliği yamamak, en sık yapılan cerrahi müdahaledir.

Fıtıklar, açık ya da laparoskopik cerrahi müdahale ile onarılabilir. Küçük bir kamera ve küçük cerrahi ekipmanlar kullanılarak laparoskopik cerrahi müdahale gerçekleştirilir ve birkaç küçük çizikten sonra fıtık onarılır. Laparoskopik ameliyat, çevredeki dokuları en az etkileyen, onlara en az zararı veren müdahaledir.

Açık ameliyat, uzun bir iyileşme süreci gerektirir. Yaklaşık olarak 6 ya da daha fazla hafta hareket etme sorunu yaşayabilirler. Laparoskopik ameliyat ise çok daha kısa bir iyileşme süresi sunar. Ancak, fıtığın tekrar oluşma riski yüksektir. Bununla beraber, laparoskopik ameliyat ile her fıtık türü onarılamaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.