Flor minerali sarı ve kahverengi renklere sahip olan bir ametal olarak hayatımızda birçok alanda bulunmaktadır. Flor minerali yapısı gereği oda sıcaklığında bulunduğunda gaz haline dönüşmektedir ve flor minerali aktif bir element olarak etkili bir rol oynadığı için doğada serbest bir halde bulunmaz. Flor minerali insan vücudunda daha çok diş ve kemik yapısının aktif bir bileşeni olan flor, florür formu şeklinde diş macunlarında ya da kötü kokuları engellemek amacıyla sık olarak kullandığımız deodorantlarda ve parfümlerde belirli bir oranda bulunmaktadır. Flor minerali aynı zamanda hazır olarak piyasada satılan bebek mamalarında ve gazlı içeceklerde de belirli bir oranda flor takviyesi yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan bazı şehirlerde şehir şebekesi suları yüksek oranda flor minerali içermektedir ve bazı şehirlerde ise şehir şebekesi sularında olması gereken bir oranda flor minerali olmadığı zaman sulara flor katkısı yapılması uygun görülmektedir. Şehir şebeke sularında belirli bir oranda flor mineralinin bulunması gerekmektedir. Hazır içme sularında 0,7 mg ya da 1,2 mg gibi bir oran arasında flor mineralinin insan vücudu ve sağlığı açısından yeterli olduğu gözlenmektedir. Yemeklerde ya da sıcak içeceklerde şehir şebekesi suyunun kullanılması durumunda insan vücudunun günlük olarak belirli bir oranda alması gereken flor mineralini karşılamış olur. Flor mineralinin insan vücudu için günlük olarak alınması gereken oran 0,7 mg ya da 1,2 mg arası bir oran uygun görülmüştür. Yemeklerde ve içeceklerde kullanmış olduğunuz şebeke suyunun hangi oranlarda flor minerali içerdiğini öğrenmek için birtakım resmi kuruluşlara başvurarak, kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

calcita-flor-mineral-bruto-de-coleco-pedra-bruta-minerais-13782-MLB3440048592_112012-F

Flor minerali insan vücudunda daha çok kemik ve diş sağlığı için çok önemli bir rolü ve etkisi bulunmaktadır. Diş ve diş eti sağlığını korur, diş çürümelerini engeller, flor minerali aynı zamanda insan vücudunda bulunan kemikleri güçlendirerek kemik erimesini ve kemiklerin küçük bir darbede kırılmasını önlemektedir. İnsan vücudunda bulunan diş ve kemiklerin korunması, sağlığı açısından flor minerali eşsiz bir etkiye sahiptir. Flor mineralini, özellikle gelişme çağında olan çocukların günlük olarak 1 mg ya da 2 mg ve yetişkinlerde ise 2 mg ya da 3 mg gibi bir oranda flor ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Flor minerali günlük olarak alınması gereken oranda insan vücuduna alındığı zaman, genellikle belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan ve daha çok yaşlı olan bireylerde görülen kemik erimesi hastalığı engellenir. İnsan vücuduna sağlamış olduğu en büyük vazifesi kemikleri güçlendirmek ve kemik sağlığını korumaktır.

Florün Dişlere Faydası Nedir?

Flor minerali sadece büyüme ve gelişme çağında olan çocuklar için önemli değildir, aynı zamanda yetişkinler için de gerekli olan çok önemli ve etkili bir mineraldir. Flor mineralinin hem çocuklara için hem de yetişkinler için birçok yararının olduğu klinik çalışmalar ışığında defalarca kanıtlanmıştır. Özellikle diş doktorlarının üzerinde çok durduğu, sürekli tavsiye ettikleri, belirli bir oranda flor minerali içeren diş macunların sürekli kullanımıdır. Flor minerali içerikli diş macunları hem diş etini hem de dişleri çok uzun süreli ve etkili bir koruma sağlamaktadır. Diş doktorları belirli bir oranda flor mineraline sahip olan diş macunlarının düzenli kullanımını önermelerinin yanında aynı zamanda, flor minerali içeriğine sahip olan ağız gargaralarını, aynı işleve sahip olan ağız çalkalama suyunu ya da ağız bakım suyunu da aynı önem derecesinde ısrarla önermektedir. Belirli bir oranda flor minerali içeriğine sahip olan diş macunu, ağız gargarası, ağız çalkalama suyu ya da ağız bakım suyu diş ve diş eti bakımı açısından tam ve etkili bir koruma sağlamaktadır. Flor minerali, dişlerin düzenli ve yeterli temizlenmemesi, bakım yapılmaması sonucunda ortaya çıkan diş çürüklerinin önlenmesinde çok etkili ve önemli bir rol oynamaktadır. Flor minerali içerikli ürünlerin günlük olarak düzenli kullanımı sonucunda, dişlerin çürük oluşumunu, dişlerin sıcağa ya da soğuğa karşı hassasiyetlerin oluşmasını önlemekte ve aynı zamanda ağızda daha uzun süreli bir etki bırakarak, daha uzun süreli ve etkili bir koruma sağlamaktadır. İnsanların birçoğunun düzenli olarak flor minerali içerikli birtakım diş sağlığı ile ilgili ürünler kullanmalarına rağmen yine de diş çürüğü ortaya çıkabilmektedir. Bu tür duruma sahip olan kişilerin dişlerine daha yoğun bir bakım uygulamaları gerekmektedir. İnsan vücudunda olması gereken miktarda flor mineralinin bulunmasına rağmen yine de diş çürüğü oluşuyorsa bunun birtakım başka sebepleri olabilir. Bu sebepler,

  • Belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan birtakım hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar insan vücudunda bazı reaksiyonlara neden olmaktadır. Mesela birçok yetişkin ağız kuruluğu yapan, tükürün çok az ya da hiç salgılanmamasına neden olan alerjik ilaçlar, anti-anksiyetikler, antihistaminikler, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde uygulanan birtakım ilaçlar kullanmaktadır. Özellikle diyabet gibi bir hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu hem ağız kuruluğuna hem de tüm vücutta bulunan sıvıların salgısının azalmasına neden olmaktadır. Bu tür ağız kuruluğu yapan hastalıkların tedavisinde uygulanan ilaçlar nedeniyle tükürük akış hızı düşmektedir. Ağızda bulunan tükürük akış hızının düşmesi sonucunda dişlerde çürük oluşumu riski daha çok artmaktadır. Çünkü ağızda bulunan tükürüğün birçok işlevi vardır ve bu işlevi yerine getirmemesi durumunda aksi durum yaşanarak diş çürüğü oluşmaya başlar. Ağızda bulunan tükürüğün, ağızdaki asidi çözme gibi bir işlevi bulunmaktadır ve bu yüzden diş çürüğüne neden olan bakterilere enerji veren yiyecekleri diş yüzeyinden yıkayarak temizler. Ağızdaki tükürüğün anı zamanda flor minerali içeren birtakım minerali de içeriğinde bulundurmaktadır, böylece hem flor minerali hem de diğer mineraller dişlerin çürümesi durumuna engel olmaktadır. Ağız kuruluğuna neden olacak hastalıkların tedavisinde uygulanan ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız, flor minerali içerikli ağız gargaraları kullanarak, diş ya da diş eti sağlınız için tam ve etkili bir koruma sağlamış olursunuz. Ayrıca flor minerali içeriğine sahip olan ağız gargaralarını kullanarak ağzınızı ıslatabilirsiniz. Diş doktorları diş çürüğünün ortaya çıkmasını önlemek için doğal yollardan oluşan ksilitol içerikli olan ürünlerin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ksilitol maddesi doğal yollardan ortaya çıkan yararlı bir şeker olarak bilinmekte ve birtakım ürünlerde kullanımı sağlanmaktadır.

576627805b53e249de85259405e1388fkonservatif-dis-tedasivisi

  • Dişlerinizde, diş çekimine bağlı olarak daha yüksek bir görünüm oluşmaktadır. İlerleyen yaşla beraber yetişkin grubunda yer alan insanların diş ya da diş eti hastalığına yakalanma riskleri daha çok artar ve bu yüzden diş etinde az bir oranda çekilme ve dişlerin de normal zamanlardaki boylarında çok az bir uzama görülmektedir. Yani diş eti biraz daha yukarı doğru kalkarken, diş boyları da buna bağlı olarak biraz uzar. Diş etinin bir miktar çekilmesi dişlerde bulunan bakterilerin daha çok üremesine ve ağız içinde daha çok artmasına neden olmaktadır. Bakterilerin artması da aynı zamanda kök çürüğü durumunu da beraberinde getirmektedir. Belirli bir yaştan sonra kök çürükleri de artmaktadır. Diş eti hastalığınız, diş doktorunuz tarafından tedavi edilmesi durumunda, bir miktar çekilmiş olan diş eti normal görümüne tekrar kavuşur ama dişlerinizde bulunan diş kökü açığa çıkabilir, bu durum da dişte meydana gelen çürüğe sebebiyet vermektedir. Dişlerinizde bulunan diş köklerinizi daha etkili ve uzun süreli korunmasını istiyorsanız, diş doktorunuzun size tavsiye etmiş olduğu diş kökleri üzerine uygulayabileceğiniz flor minerali içerikli vernikler ya da jeller kullanabilirsiniz. Diş köklerinizi korumak ya da bakterilerden arındırmak için aynı zamanda flor minerali içerikli ağız gargaraları ya da reçete ile satın alabileceğiniz jeller de kullanmanız, diş kökünüzün sağlığı için etkili bir çözüm önerisi olacaktır.
  • Geçen yıllarda herhangi bir dişinize dolgu yaptırdıysanız bu durumda diş çürüğü oluşumuna neden olmaktadır. Çünkü yakın zamanda yapılmış olan dolgular ağzınızda hala var olan, çürük oluşumuna neden olan bakterilerin bulunduğunu gösterir. Böyle bir riski önlemek için diş doktorunuzun tavsiye ettiği flor minerali içerikli diş macunu, ağız gargarası, ağız bakım suyu ya da ağız çalkama gibi dişle ilgili ürünleri olması gereken miktarda ve zamanlarda kullanabilirsiniz. Böylece ağzınızda bulunan bakterilerin artmasını önlemiş olursunuz.
  • Ağzınızda diş doktorunuzun diş rahatsızlığı için uygulamış olduğu kuron ya da köprü restorasyonu varsa, diş çürüğü oluşumu için uygun bir ortam var demektir. Dişin çok küçük bir kısmı çürümüş bile olsa, çürük oluşma riski her zaman devam eder. Diş çürüğü tedavisinde uygulanan dolgu ya da kuronların kenarları her zaman, dişin çürümesine neden olan bakterilerin bulunması için çok uygun bir yer olduğu bilinmektedir. Bu tür durumlarda flor minerali içerikli diş macunlarını günde iki kere düzenli olarak kullanılması diş doktorları tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Dişlerinizde braket varsa diş çürüğü oluşma ihtimali de bulunmaktadır. Çünkü dişlerinizde buluna braket dişlerinizi, diş fırçası ile temizlediğinizde dişlerin tüm yüzeyine ulaşmasını önler ve dişlerin ulaşılması zor yüzeylerinde birtakım yiyecek artıkları, kalıntıları temizlenmez. Braket nedeniyle oluşan plak ise diş çürümesi durumuna yol açmaktadır. Eğer ağzınızda braket varsa hem flor minerali içerikli diş macunu kullanmalısınız hem de flor minerali içeriğine sahip olan gargara ya da jeller kullanmanız gerekmektedir. Flor minerali içeriğine sahip olan diş bakımı için gerekli olan ürünler, dişleri çürük oluşumundan korur.

Flor Bulunan Besinler Hangileridir?

mineral-hangi-besinlerde-bulunur

Birçok besinde flor minerali yoktur ve flor minerali olan besinlerin de flor oranı düşüktür. Bu oran 0,05 mg ya da 100 gramdan azdır. Besinlerin yetiştirilme sürecinde kullanılan toprağın içeriğindeki mineral çeşitliliği ve mineral oranı değişiklik göstermektedir. Flor minerali oranının en yüksek olduğu besinler çay ve balıktır. Daha sonra bu listeyi yumurta, kırmızı et, tavuk ve balık çeşitlerinden somon, karides, sardalye, uskumru takip etmektedir. Meyve ve sebzelerde ise en çok elma, ıspanakta belirli bir oranda flor minerali bulunmaktadır.