Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Fön Çekmenin Püf Noktaları

Saçlar güzelliğin vazgeçilmez parçasıdır. Biz kadınlar saçlarımız ne kadar güzel ve bakımlı gözükürse kendimizi daha pozitif, daha güzel ve farklı hissederiz. Saçların düzgün ve hoş gözükmesi için çeşitli işlemler uygulanır. Bu işlemlerin başında fön işlemi yer alır. Fön, saçtaki suyun buharlaştırılarak saçın zorlandığı şekle sokulması işlemidir. Saçların düzgün ve parlak görünmesi için yapılan fön işlemi bazı durumlarda saçın yıpranmasına neden olur. Saçın yıpranması ve zarar görmesini ortadan kaldırmak için fön çekerken dikkat edilecek bazı hususlar bulunur. Bu yazımızda saçlara fön çekerken dikkat edilecek püf noktalardan bahsedeceğiz.

Fön Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir?

1. Banyoda Bakıma Başlayın

İşe ilk olarak saç bakımından başlamanız gerekir. Fön saçın ılık suyla yıkanmasıyla başlar. Çünkü fön öncesi saçın nemlenmesi önemlidir. Saç tipinize göre şampuan kullanın. Seçtiğiniz şampuanın yapılandırıcı ve onarıcı bir özellikte olmasına dikkat edin. Şampuanlama sonrası kullanılan saç bakım kremiyle de saçların ısıdan yıpranmasına karşı şimdiden önlem alınmış olur. Ayrıca saçların uçları çok kırık ise mutlaka kırık uçlara özel durulanmayan bir bakım kremi kullanılırsa fön öncesi saçların daha pürüzsüz olması sağlanmış olur.

2. Buhardan Kaçının

Genelde banyo sonrasında saçlarımızı nemli ve buharlı banyoda kuruturuz. Ancak eğer fön çekecekseniz ve saçlarınızın elektriklemesini istemiyorsanız mutlaka kuru bir yerde fön çekilmesi gerekir.

3. Saçlarınızı Havluyla Kurutmayın

Eğer saçlarınıza zarar vermemek ve elektriklenmesini önlemek istiyorsanız saçlarınızı havluyla ovarak kurutmaktan kaçının.

4. Kurutmaya Saç Kökenlerinden Başlayın

Saçlarınıza fön çekmeden önce kurutmaya saç kökenlerinden başlayarak saç diplerine doğru hafif masaj hareketleriyle devam edilir. Ancak saçlarınızı tamamen kurutmayın. Bir parça nemli bırakın. Çünkü çok kuruyan saç çabuk yatar.

5. Saç Kesiminizi Göz Önünde Bulundurun

Eğer saçlarınız katlı kesim değil ise düz fön daha uygun olur.Katlı kesimler için daha canlı ve hareketli fön çekmek saça hacimli bir görünüm sağlayacağı için daha doğru olur.

6. Doğru Fırça Ve Tarak Seçimi

Saçlarımız ıslakken daha savunmasızdır ve kolayca kırılabilir. Bu yüzden karışan saçları açarken ve tararken nazik uçlu tarak ve fırçaları tercih edin. Ucuz ve plastik uçlu taraklar saçlarınızı daha çabuk kırar ve elektriklenmeye yol açar. Fön için petek dokulu olan metal fırçaları seçmenizde yarar vardır. Çünkü bu fırçalar diğerlerine oranla daha az yıpratır. Ayrıca saçın uzun ve kısa oluşuna göre fırçanın da ince ve kalın oluşu orantılıdır. Eğer ince telli ve uzun saçlıysanız hacim vermesi için aralıklı dişleri olan fırçayı, kalın telliyse de sık dişli fırça kullanılabilir.

7. Fön ve Saç Şekillendiricilerinin Doğru Kullanımı

Saç şekillendirmede kullanılan temel araçlar olan fön ve şekillendiriciler doğru kullanıldığı zaman istenilen sonuç elde edilir. Çünkü hayatımızı kolaylaştırmalarına rağmen saçta yıpranmalara da yol açarlar. Saçlarınız ıslakken şekillendirici kullanmadan önce fönle saçlarınızı kurulayın.

Saçlarınıza fön çekmenin püf noktaları

 • Fön çekme biçimi saçınızın tipine göre değişir. Eğer saçınız kıvırcık ise fön çekmeye saçlarınız ıslakken başlamalısınız. Saçlarınız ince ise fön öncesinde köpük gibi yardımcı malzeme kullanmalısınız.
 • Saçlarınızı fönlemeden önce mutlaka yağ ve serum kullanın. Gün boyu fönü korumak için de kullanılır.
 • Saçlarınız ıslakken saç maşasını kullanmayın.
 • Fön çekmeye enseden başlayın. Önce alt kısımlara sonra üst kısımlara fön çekmeye başlayın.
 • Eğer saçlarınız uzunsa ensenizdeki saçları düzleştirirken fırçayı öne doğru uzatarak fön çekin.
 • Alın ve perçemler en kolay kuruyan kısımlar olduğu için oralara en son fön çekin.
 • Jöle ya da köpüğünü saçlarınıza fön çekmeden önce sürün. Jöleyi fazla sürmeyin, saçlarınız matlaşır ve sertleşir. Böylece fön çekmeniz zor olur.
 • Saçınızı 3 ya da 4 bölüme ayırın. Her bölümü toka ya da klips yardımıyla başınıza tutturun.
 • Parlak olması için her bukleye tek tek fön çekin. Fön makinesini yukarıdan aşağıya doğru tutun ve saç dibinden uçlara doğru üfletin.
 • Uçların güzel görünmesi için fırçaya sarın, iç ve dış tarafından fön çekin boşaltın, tekrarlayın.
 • Düz ve ipeksi görünüm için her bukleyi dipten başlayarak aşağıya doğru çekin.
 • Şeklini koruması için saçınızı tam olarak kuruyana kadar tarayın ve fön çekin.
 • Saça hacim kazandırmak için uzama yönünün aksine doğru çekerek fönleyin. Uzun saçları biraz yukarı doğru sarın, fönleyin ve sonra bırakın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.