Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj ürünleri her ne kadar güzellik için kurtarıcı olsa da bazı sonuçları pek hoş olmayabilir. Kadınlar ciltlerindeki kusurlarını kapatabilmek ve bununla beraber yüz tonunu eşitleyebilmek için fondötene ihtiyaç duyarlar. Kaliteli bir makyaj için fondöten her kadının demir başıdır. Ancak fondöten sürerken özellikle likit fondötenler zaman zaman akabilir ve özellikle kıyafetleri çıkarırken de bu fondöten giysiye bulaşarak leke oluşturabilir. Fondöten kalıcı özelliği olduğu için silerek çıkabilecek bir leke türü değildir. Giysilerde oluşan bu lekeler bazen kalıcı olabilmekte ve kişinin bu lekenin bulaştığı kıyafetini gözden çıkarmasına bile neden olabilmektedir. Bu lekeler oldukça kalıcı olarak ve çıkarılması imkansız olarak bilinen lekeler olsa da aslında her lekenin kendine has bir çıkarma yöntemi vardır. Fondöten her kadının makyaj çantasında bulundurduğu bir makyaj ürünüdür. Her ne kadar bunların kullanımı ciltte kalıcı lekeler bıraksa da sizlerle bu yazımızda giysilere ve eşyalara bulaşan lekelerin çıkarılması yönteminden bahsedeceğiz. İlk müdahalenin doğruluğu lekenin kolay çıkmasına neden olarak daha az efor sarf etmenizi sağlar. Aynı zamanda her lekede olduğu gibi fondöten lekesinde de lekenin kurumaması oldukça önemli bir husustur. Lekeler için her ne kadar çeşitli yöntemler bulunsa da önemli olan lekenin bulaştığı kıyafet ya da eşyanın boyasının korunmasıdır. Çünkü tüm lekeleri çıkaran ağartıcılar kesin çözüm olabilmekte ancak bu ağartıcılar kıyafetin ya da eşyanın renginin solmasına neden olmaktadır. Bu da pek istenen bir durum değildir. Bu yüzden her lekeye uygulanacak yöntemler aynıdır. Biz de bu yazımızda fondöten lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vereceğiz.

Giysiden Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten sürerken özellikle el ile uygulanan fondöten sürümlerinde özellikle gömlek yakalarında ve t-shirt yakaları da bu uygulama esnasında nasibini almaktadır. Kaliteli bir fondöten görünümü için özellikle sadece yüz değil boyun bölgesine de uygulanması gerekmektedir. Bu da görünen yerlerde ten renginin farklı görünmemesine neden olarak sizlerin makyajını daha doğal bir görünüm elde etmenize neden olacaktır. Bu uygulama esnasında da giysilere sıkça bulaşacağı için giysinizi makyajdan sonra dikkatli bir şekilde giymenizi öneririz. Ancak bazı istenmeyen durumlarda oluşarak lekelenmeler meydana gelebilir. Bu lekeleri ortadan kaldırabilmek için ise öncelikle fondötenin kurumasına izin vermeyin. Eğer fondöten lekesini hemen silmek istiyorsanız bir kuru bezle ya da pamukla bu bölgeye tampon uygulayarak yüzeyde emilmeyen fondöten kalıntılarını alın bu lekenin diğer bölgelere bulaşmasını engelleyecektir. Bu işlemin ardından lekeli olan bölgeye bir miktar tıraş köpüğü sıkın, daha sonrasında da biraz çitileyerek bu köpüğün iyice içine işlemesini bekleyin. Fondötenler içerdiği yağlardan dolayı su ile lekeleri gitmemektedir. Bu yüzden tıraş köpüğüne ihtiyaç duyacaksınız. Bu işlemin ardından da kıyafetinizin rengine göre bir yıkama programı seçerek bu giysiyi çamaşır makinesine atın. Eğer evinizde tıraş köpüğü yoksa kullandığımız bulaşık deterjanı da bu yağlı karışımın lekesini çıkarmaya yeterli olacaktır. Tampon işleminden sonra bir miktar bulaşık deterjanını lekeli olan bölgeye sıkın ve yine uygun bir programda yıkamaya atın.

Koltuktan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklara da özellikle sıvı formda olan fondötenler sıkça bulaşabilir. Koltukta uzanmamızın sonucunda koltuk yüzeyleri fondötene maruz kalabilir. Özellikle açık renkli koltuklarda fondöten lekesi hemen fark edilecektir. Bu durumu ortadan kaldırmak sandığınız gibi imkansız değil. Bu lekeyi çıkarmak için ilk olarak bir kovaya ılık su koyun, daha sonra bir sabunla beraber bu suyu köpürtün. Köpürttüğünüz bu suyu bir sünger yardımıyla koltuğun fondöten lekeli olan kısmına sürün ve oval hareketler yapmaya özen gösterin. Daha sonra bir süre kuruması için bekletin. İşte lekeyi çıkarmak bu kadar basit.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.