Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Form Çayının Faydaları

Form çayı; birden fazla bitkinin karışımından meydana gelen form çaylarının kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Form çaylarının içerisinde genellikle; yeşil çay, mate, biberiye, kiraz sapı, limon, ada çayıdır. Elbette ki form çaylarının içerikleri markadan markaya ya da kullanacak olan kişinin istediğine ve kullandığı ürüne göre değişiklik gösterir.

Form çayları; zayıflamak, hızlı kilo vermek ve var olan mevcut kilo durumunun korunması için sıkça başvurulan bitkisel çaylar arasındadır. Form çaylarının kilo verme üzerinde olumlu etkileri mevcut olduğu için diyet programlarında da yer alır. Genellikle metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımına yardımcı olduğu için, kilo vermek isteyen kişiler tarafından kullanılır. Diğer bir kullanım amacı ise spor yapan kişiler için vücutta biriken yağların enerji olarak yakılmasına olanak sağladığı için, spor yapan ve diyet yapan kişiler için çok büyük bir yardımcı gıda takviyesidir.

Yalnızca Form çayı içerek yağ yakmak ya da kilo vermek kesinlikle mümkün değildir. Form çaylarının hepsi hangi marka olursa olsun ya da hangi aktar hangi bitkiden hangi karışımdan koyarsa koysun, bu çaylar zayıflamaya yardımcı gıda takviyesidir. Birbirlerini destekleyen içeriklere sahip bitkiler ile hazırlanan form çayları dengeli ve düzenli beslenme programlarına uyan, sürekli spor yapan kişilerin metabolizmalarının hızlanmasına yardımcı rol oynar. Ya da kişi dilerse mevcut kilosunu korumak veya vücudunun ödemini atmak için bu çaylara başvurabilir.

Form Çaylarının Faydaları Nelerdir?

1. Metabolizmayı Hızlandırır

Form çayları metabolizmayı hızlandırdığı için gün boyu kalori yakmanıza yardımcı olur ya da gün boyu yaktığınız kalori miktarını arttırır.

2. Sindirim Sistemine İyi Gelir

Form çaylarını düzenli olarak kullanarak vücudunuzda biriken fazla suyun atılmasını sağlarsınız. Tuvalete çıkma sorunu yaşayan kişiler bu sorun ile baş edebilirler. Form çayları; kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine de iyi gelir.

3. Diyet Programınızı Destekler

Young woman eating apple and carrying a weight scale over white background

Form çayları beslenme programına takviye bir gıda maddesi olduğu için, ara öğün olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca tokluk hissi verir ve sürekli aç hissetmenizi engelleyerek fazladan kalori almanızın önüne geçer.

4. Enerjinizi Arttırır ve Yağlarınızı Yakar

3. EnerjiForm çayları; vücuda zindelik verir, hareketlilik, direnç kazandırır. Böylece kendinizi daha dinç ve güçlü hissedersiniz. Ayrıca form çaylarını tüketirken; dışarıdan alınan kalori ile verilen kalori dengesini sağladığınızda ve düzenli spor yaptığınızda, vücudunuzdaki birikmiş yağların yakılmasına da yardımcı olursunuz.

5. Detoks Etkisi Yapar

Belirli aralıklarla içilen form çayları vücuda detoks etkisi yaparak toksin maddelerin uzaklaştırılmasında bir miktar da olsa rol oynar.

6. Ödem, Şişkinlik ve Gaz Problemlerine İyi Gelir

Ödeme iyi Gelen Çorba Tarifini AnlattıkÖdem ve şişkinlik problemi olan kişiler için çözüm olan form çayları, ödemin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Kişinin rahatlamasına yardımcı olan bu çayların içeriğinde eğer melisa bitkisi de bulunuyor ise, şişkinlikten kaynaklanan ağrının geçmesine de neden olur. Ayrıca form çayları şişkinliği alırken, vücutta birikmiş gazında dışarı çıkmasına yardımcı olur.

7. Vücuda Fazla Şeker Alımını Engeller

Form çayları vücuttaki fazla şekeri emme özelliğine sahip olduğu için vücut daha fazla dışarıdan şeker almak istemez böylelikle aşırı tatlı yeme isteğiyle de mücadele etmede bitkisel bir çözüm sunar.

Form Çayları Nasıl Hazırlanır ?

Form çayları piyasa da birkaç farklı şekilde bulunur. Marketlerde bulabileceğimiz hazır demlik poşetlerde çeşit çeşit içerikte ve hemen hemen her markada satılan form çaylarının yanı sıra, aktarlarda bulunan baharatçıların kendi tariflerine göre de hazırlatabileceğiniz bir sürü form çayını bulabilmeniz mümkündür. Bu sebeple satın aldığınız her form çayının kendisine özgü bir hazırlanışı mevcuttur.

Hazır aldığınız demlik poşet halindeki form çaylarını, tıpkı diğer poşet çaylar gibi demleyebilirsiniz. Kaynamış sıcak suya bıraktığınız poşet çayı 2 – 3 dakika çayın özünü suya salmasını bekleyin. Sonrasında ise kendi tercihinize göre çayınızı içebileceğiniz sıcaklıkta içebilirsiniz.

Aktardan hazırlattığınız bitki karışımlarında dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise suyun sıcaklığıdır. Uzmanlar tarafından form çaylarının 80 derecenin üzerinde demlenmesi önerilmemektedir. Bunun nedeni ise çayın içerisindeki vitamin, mineral ve besin değerlerinin bu sıcaklık değerinde kendilerini koruyamamasıdır. Aldığınız karışımı maksimum 80 derecelik kaynamış temiz bir suda demlemeniz yeterli olacaktır, sonrasında servis edebilirsiniz.

Form Çayları Nasıl Tüketilmeli?

 • Form çaylarının hamilelik dönemlerinde doktor tavsiyesi olmadan kullanılması tavsiye edilmez.
 • Form çayları tansiyon sorunu yaşayan kişiler için kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü tansiyonu düşürücü etki gösterir.
 • Form çayları günlük ve taze bir şekilde tüketilmelidir ve bir kez demlenmelidir. Bir kere demlenen çay tekrar tekrar demlenmeye uygun değildir. Bitki çayları ve Form çaylarının tüketim süresi bir yıldan fazla değildir. Bu süreç içerisinde tüketilmesi gerekir.
 • Diyabet, şeker hastalarının form çayı tüketmeleri kandaki şeker miktarında düzensiz yükselme ve azalmaya neden olacağı için içilmesi tavsiye edilmez.
 • Form çayları sıkça tuvalete çıkardığı için böbrek yetmezliği olan kişiler, böbrek taşı düşüren kişiler ve böbrek sorunu yaşayan kişilerin kullanımı için uygun değildir.
 • Form çayları metabolizmayı normal seviyesinden biraz daha hızlı çalıştırdığı için Tiroid sorunu yaşayan kişilerin bu çayı kullanması kesinlikle önerilmez.
 • Form çayını ilk kez kullanmaya başlayan kişiler de tansiyonu düşürdüğü için hafif bir baş dönmesi ve yorgunluk söz konusu olabilir. Fakat bu durum geçicidir. Eğer beklenmedik bir durum ile karşılaşılır ise Form çayının tüketimini durdurup doktora danışmanı tavsiye edilir.
 • Form çayını günde en fazla 2 kere birer fincan içilmesi tavsiye edilir. Sabah ve akşam olmak üzere vücuda alınan form çayından daha fazla içmek bünyeyi sarsacağından olumsuz etki yapar ve kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Form çayının bol miktarda ve sürekli içilmesi bağırsak tembelliğine ve ishale neden olacağında bazen vücudun bu çayı unutması için çayın tüketimine ara vermek gerekir.
 • Ülser hastalarının form çayını tüketmeleri uygun değildir.
 • Form çayının sürekli tüketimi karaciğer aktivitelerinde birtakım sarsıntılara neden olacağı için, yoğun karaciğer sorunu yaşayan kişilerin bu çayın tüketimini en aza indirmeleri ya da hiç tüketmemeleri önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.