Fosfor, insanların vücutlarında yüksek miktarda bulunan bir mineraldir. Vücutta en fazla bulunan kalsiyum mineralinden sonra en çok fosfor bulunduğu bilinmektedir. Bu yüzden de eksikliği vücut fonksiyonları için problemler yaratabilir. Özellikle kemik ve diş için vücut fosfora ihtiyaç duyar. Vücutta bulunan fosfor miktarının yaklaşık olarak % 80 orandaki kısmı ve kalsiyum ile birlikte bireylerin diş ve kemiklerinde bulunur. Geriye kalan miktardaki fosfor ise vücutta farklı bölgelere dağılmıştır. Bu bölgeler, kan, vücutta bulunan sıvılar, kaslar, beyin bölgesi, sinirler ve diğer doku bölgeleri olarak belirtilebilir.

İnsanların vücutlarının mutlak açıdan ihtiyaç duyduğu bir bileşen olarak gösterilebilir. İnsanların vücutları için bu denli olmasının nedenleri arasında bütün canlı varlıklarda bulunan hücre yapısında fosfor katılımı nedenli olduğu söylenebilir. Bu sebeple de hücre yapısında fosforun olmayışı ya da eksik şekilde yer alması vücutta, hücrelerde sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yazının devamında fosforun önemi, fosforu içeren gıdalar, fosforun eksikliği gibi durumlara değineceğiz.

Kimyasal olarak bir element olan fosforun sembolü P’dir. İki türde fosfor bulunmaktadır. Bu türler, beyaz fosfor ve kırmızı fosfordur. Fosfor, hücre zarlarında DNA, RNA, ATP’nin yapısına eklenen önemli bir bileşendir. Bu sebeple de tüm canlılar için, onların hücreleri için önemli bir bileşendir. Canlılar, fosforu yoğunlaştırma ve biriktirme yönünde adım atarlar.

Fosforun biyolojik incelemesi yapıldığında ise, yine tüm yaşayan canlılar ve tüm organizmalar için önemlidir. DNA ve RNA gibi önemli moleküllerin içeriğinde bulunur. ATP sürecinde hücresel enerji yaratımı sırasında da fosfor etkilidir. Şöyle ki, canlıların hücrelerinde meydana gelen her durum için, her aktivite için ATP gerekir. Bu sebeple de fosfor minerali ATP sürecinde etkin olduğundan hücrelerin meydana getirdiği süreçlerin devamı açısından oldukça önemli etki teşkil ettiğini belirtebiliriz.

İnsanların kemiklerinin gelişimi sırasında, diş gelişimi sırasında sadece kalsiyum mineralinin etkili olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bu noktada fosforun da önemli etkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Fosfor İçeren Gıdalar, Eksikliği

İnsanlar için önemli bir mineral olan fosfor, bireylerin hücreleri açısından çok önemlidir. Fosforun yeterli miktarlarda alımı, bireylerin vücut fonksiyonlarının tam olarak devam ettirilmesinde önemlidir. Fosforu içeren gıdaların tüketimi bu noktada ön plana çıkmaktadır. Birçok gıda fosfor içerir. Özellikle de bitkiler fosfor açısından zengin gıdalar olarak gösterilebilir. Bunların dışında fosfor içeren önemli besinler şu şekilde gösterilebilir; et, fındık, baklagiller ve süt ve süt ürünleri. Bunların dışında da bazı besinler yine fosfor açısından önemlidir. Pirinç, patates, brokoli, bezelye bunlardan bazılarını oluşturur.

Vücutta bulunması gereken fosfor değerlerinden daha az olması durumuna fosfor eksikliği veya hipofosfatemi denilebilir. Eğer birey yeteri kadar fosfor almıyorsa, vücut fonksiyonlarında bazı problemler meydana gelebilir. Bunların engellenmesi açısından fosfor alımı önemlidir. Vücutta meydana gelen fosfor eksikliği sonucunda ortaya çıkabilen sorunları sıralamak gerekirse;

  • Kemiklerde meydana gelen problemler
  • Dişlerin zayıflaması
  • Vücut yorgunluğunun ortaya çıkması
  • Nefes problemlerinin meydana gelmesi
  • Gerginlik ve stres durumlarının oluşması
  • Ciltte meydana gelen sorunlar
  • İştahsızlık
  • Kilo sorunları
  • Raşitizm
  • Kaygı sorunları gibi durumlar meydana gelebilir.

Bunların dışında, eklem problemleri ve kemiklerde ağrıların meydana gelmesi gibi durumlarda yine fosfor eksikliği nedenli olarak oluşabilir. İnsanların kemiklerinin % 50’sinden fazlası fosfordan oluşur. Kalsiyumun çok fazla alınması, fosfor için sorun yaratabilir. Osteoporoz sorunu olan bireylerin iki mineralin de denk şekilde alımına dikkat etmesi ve doktoruna başvurması önemlidir.

1.Kemik ve Diş Zayıflıkları

kemik-sut-kalsiyum

Kemiklerin oluşumunda kalsiyum mineralinin tek önemli olan nokta düşüncesi yanlıştır. Fosfor ayrıca oldukça önemlidir. Eğer diyetinizde fosfor eksikliğine sahipseniz, aldığınız kalsiyum muhtemelen olarak boşa gidecektir. Bu durumun ortaya çıkmasını engellemek amacıyla, fosfor alımına dikkat etmeli ve fosfor içeren gıdaların diyetinize eklenmesini sağlamalısınız. Eğer fosfor içeren gıdaları diyetinize eklemezseniz, fosfor eksikliği durumu meydana gelir ve kemikleriniz ve dişleriniz, kırılgan hale gelebilir ya da zaman içinde zayıflamaya başlar.

2.Eklem Ağrıları

6029_DİZ EKLEM MOBİLİZASYONLARI YAZI

Eklemlerinizin gelişimi ve büyümesinde fosfor önemli bir rol oynar. Çünkü, birçok ekleminiz, direkt olarak kemiklerinize bağlıdır. Zayıf kemikler, ayrıca sert ve ağrılı eklemlerin nedeni olabilir. Eğer sürekli olarak sertlik hissediyorsanız, fosfor eksikliğine sahip olabilirsiniz.

3.Enerji Düşüklüğü

3. Enerji

İşin aslına bakacak olursak, enerji düşüklüğü sorunu birçok nedenden dolayı meydana geliyor olabilir. Stres enerji düşüklüğüne neden olmuş olabilir. Yine B12 vitamini eksikliği de. Ancak eğer bu durumlar, enerji düşüklüğünün sebebi değilse, fosfor eksikliği enerji düşüklüğünün nedeni olabilir. Fosfor, vücudunuzun protein, yağ ve karbonhidratların elde edimine destek olur ve böylece de enerji elde edilir.

4.İştah Kaybı

istah

Yine bu durumda birçok sebepten dolayı meydana geliyor olabilir. Ancak, fosforun yeterince alınmıyor olması da bu muhtemel seçeneklerden biridir.

Fosforun Etkileri

Fosfor genel olarak, dişlerin büyümesi için önemlidir. Yine kemiklerin büyümesine yardımcı olduğundan önemlidir. Beyin fonksiyonlarının çalıştırılması ve meydana gelen zihin yorgunluğunun giderilmesi konusunda önemlidir. Odaklanma, dikkat verme gibi sorunları olan insanlar için konsantrasyon seviyesini arttırıcı etki sağlar. Kas hareketleri ve enerji nakli gibi durumlar için de fosfor yine önemlidir.

1.Sindirim Açısından

İnsanların yedikleri besinlerin sindirilmesi açısından fosfor oldukça önemlidir. Fosfor içerdiği niacin ve riboflavinin çözülmesine yardımcı olur ve bu sayede de sindirim sisteminin daha kolay olmasına destek olur.

2.Osteoporozun Engellenmesi

Kemiklerin gelişimi açısından fosfor oldukça önemlidir. Kemiklerin güçlendirilmesi açısından fosfor, kalsiyum gibi güçlendirici etki sağlar. Bu yolla da osteoporozu engeller. Bunların yanı sıra, dişlerin minesinin daha kuvvetli olarak oluşumunu sağlar. Yine diş etleri açısından, diş etleri sağlığı açısından oldukça fazla öneme sahiptir.

3.Böbrek Sağlığı

Böbreklerde bulunan atıkların vücuttan, böbreklerden atılmasına destek olur. Fosfor genel anlamda böbreklerin sağlığının korunmasında önemlidir.

4.Beyin Fonksiyonları

Fosfor, beyinde bulunan hücreler açısından da önemlidir. Genel anlamda, vücutta bulunan hücreler açısından öneminden bahsetmiştik. Beyinde bulunan hücreler açısından da onların işlevlerinin gerçekleştirilmesinden sorumludur. Bireylerin zihnen aktif kalmalarını sağlar. Fosforun vücutta eksik olmaması, bu yüzden de önemlidir. Fosforun eksikliği, bireylerin beyin fonksiyonlarının tam olarak çalışmasını engelleyebilir.

5.Protein Açısından

Fosfor, proteinlerin meydana gelmesi açısından da gerekli bir mineral olduğu söylenebilir. Ayrıca, proteinlerin tam olarak kullanılması açısından da fosfor etkilidir.

6.Vitaminler Açısından

Fosfor, bazı vitaminlerle birlikte alındıklarında vücutta vitaminlerin alınımlarını etkiler. Bu sayede, insanların vücudu vitaminlerin daha kolay vücuda girmesini sağlar.