Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Fosforlu Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Fosforlu kalem mürekkebi birçok renklendirici ya da boyalar olmak üzere birçok farklı şekilde üretilmiş olan akışkan bir madde. Mürekkebi her alanda kullanabilirsiniz. Mesela, bazı boyama kalemlerinin içerisinde, yazıcının kartuşunun içerisinde, bazı kalem ya da pastel boyalarda. Fosforlu kalemin mürekkebi aslında günlük hayatımızda birçok alanda çok sık bir şekilde kullanılır. Ancak en zorlu lekelerin başında fosforlu kalemin lekesi gelir. Çok hızlı bir şekilde yayıldığı için anında mürekkep lekesine müdahale etmek gerekir. Fosforlu kalemin mürekkep lekesini farklı yüzeylerden çıkarmak için birtakım yöntemler bulunur.

Halıdan Fosforlu Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Fosforlu Kalem Lekesi

Fosforlu kalem, mürekkepli bir kalem ya da boya kullanırken halıya mutlaka bulaşır. Elleriniz de fosforlu kalem lekesi olmuş ise, halıya dokunduğunuz anda halı da fosforlu kalem lekesi olur. Fosforlu kalemin içerisinde yer alan mürekkep lekesi çok hızlı bir şekilde yayıldığı için lekeye anında müdahale etmek gerekir. Fosforlu kalem lekesi kuruduğu zaman daha zor bir şekilde çıkar. Halının yüzeyinden çıkarmak için, bir parça pamuk koyun ve lekenin üzerine bastırın. Pamuk sayesinde, boya halıdan tamamen çıkarak, pamuğa yapışır. Bu sayede fosforlu kalem lekesi halı yüzeyine daha fazla yayılmamış olur. Pamuğa gelen leke tamamen duruncaya kadar lekeye pamuğu bastırın. Daha sonra halının leke olan kısmından pamuğu kaldırarak, üzerine bol bol kolonya dökün. Herhangi bir şekilde ovalamanıza ya da çitilemenize gerek yok. Halınızı kolonyadan da arındırmak isterseniz, biraz suyla temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Fosforlu Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Fosforlu Kalem Lekesi

Çocukların olduğu evlerde özellikle birçok yüzeyde fosforlu kalem lekesi olur. Çocuklar ev ödevlerini yaparken ya da okulda, fosforlu kalem lekesini kollarına bulaştırır. Daha sonra bu leke evdeki farklı zeminlere de bulaşır. Özellikle koltuğa fosforlu kalem lekesi çok kolay bir şekilde bulaşır. Koltuktan fosforlu kalem lekesini çıkarmak için ilk olarak, koltuğun üzerine bir peçete koyun ve üzerini bastırın. Tamamen eminceye kadar peçeteyi koltuğun yüzeyinden kaldırmayın. Anında müdahale ederseniz, lekenin daha fazla alana yayılmasını da önlemiş olursunuz. Peçete tamamen emdikten sonra, bir miktar suyun içerisine bir ölçek kadar sirke ilave edin. Biraz karıştırdıktan sonra, temiz bir bezi içerisine batırın ve silin. Fosforlu kalem lekesi kısa bir süre içerisinde tamamen çıkar. Sirke birçok zorlu lekeyi temizlemek için kullanılan ideal bir malzeme.

Elden Fosforlu Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut Lekesi

Küçük çocuklar özellikle boyama yaparken, ellerini fosforlu kalem lekesi yapar. Ne kadar önlem almaya çalışsanız da bu durumun önüne geçemezsiniz. Herkesin eline bir şekilde kalemden ya da farklı bir yüzeyden fosforlu kalem lekesi bulaşır. Fosforlu kalem lekesini elinizden çıkarmak için, domatesi ikiye ayırın ve yarısını elinize sürün. Fosforlu kalem lekesi kısa bir süre sonra ellerinizden tamamen çıkar. Daha sonra ellerinizi sabunla yıkayabilirsiniz.

Kumaştan Fosforlu Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi

Fosforlu kalem lekesi bir şekilde kumaşa bulaşabilir. Kumaştan Fosforlu kalem lekesini çıkarmak için dikkatli olmanız gerekir. Çünkü kullanacağınız malzeme, kumaşın yapısına zarar vermemeli. Kumaş yapısına zarar vermeyen bir ürünle fosforlu kalem lekesini kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Kumaştan çıkarmak için ilk olarak bir pamuk yardımıyla lekenin üzerini iyice bastırın. Pamuğa lekenin gelmesi ne zaman durursa, o zaman pamuğu kumaştan çekebilirsiniz. Daha sonra kumaşın üzerine kolonya dökerek, kumaştan fosforlu kalem lekesinin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kumaşta kolonya lekesi kalırsa, su ve deterjanla kumaşı yıkayabilirsiniz.

Kıyafetten Fosforlu Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi

Fosforlu kalem lekesi her alana hızlı bir şekilde yayılıp, bulaştığı için zorlu lekeler arasında ilk sırada yer alır. Zorlu bir leke olduğu için genel olarak her kullanan insan tereddütle yaklaşır. Fosforlu kalem lekesini kıyafet yüzeyinden çıkarmak için ilk olarak sünger taşı adı veriken poza taşını kıyafetinize biraz sürtün. Poza taşı zorlu lekeleri çıkarmada çok etkili ve başarılı bir malzeme. Kıyafetin yüzeyinden fosforlu kalem lekesi kısa bir süre sonra tamamen çıkar.

Kurumuş Fosforlu Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Fosforlu Kalem Lekesi

Fosforlu kalemin içerisinde su bazlı olmayan mürekkep bulunduğu için bu lekeyi çıkarmak çok daha zor olur. Eğer leke kurumuş ise, daha aşamalı bir çıkarma yöntemi uygulamak gerekir. Farklı yüzeylerden kurumuş fosforlu kalem lekesini çıkarmak için işlem yapacağınız zeminin, kullandığınız malzemeden olumsuz bir şekilde etkilenip etkilenmediğinin kontrolünü yapmak gerekir. Her yüzey için farklı ürünler kullanmalısınız. Kurumuş fosforlu kalem lekesini çıkarmak için saç spreyi ya da el dezenfektanı iyi bir tercih olabilir. İlk olarak fosforlu kalem lekesinin üzerine biraz el dezenfektanı dökün ve temiz bir bezle üzerini silin. Fosforlu kalem lekesi kısa bir süre sonra yüzeyden çıkmaya başlar. Bu aşamadan sonra fosforlu kalem lekesi olan yüzeyi soğuk suya batırılmış temiz bir bezle silebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.