Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

FSH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

FSH yüksekliği ne anlama gelir sorusunun cevabını vermek istiyorsak her şeyden önce FSH hormonu ve bu hormonun normal değerleri hakkında fikir sahibi olmamız gerekir. FSH hormonu hipofiz tarafından salgılanmakta olan bir hormon olup kadınlarda ve erkeklerde birbirlerine benzer bir protein yapısına sahip olur. LH adı verilen lütein yapıcı hormon ile birlikte erbezlerinin ve yumurtaların işlevlerine katkı sağlayan bu hormon, erkeklerde spermalozoonların üretiminden ve olgunlaşmasından sorumlu iken, kadınlarda yumurtalıklarda foliküllerin olgunlaşmasını sağlar. FSH yani folikül uyarıcı hormon beyinde salgılanmakta olup yumurta gelişiminde de büyük bir rol oynar.

FSH hormonunun yükseliği konusuna gelecek olursak öncelikle bunun için normal değerler hakkında fikir sahibi olmamız gerekir.

FSH Hormonu

Erkekte FSH Yüksekliği

Erkeklerde FSH normal değerleri şu şekilde belirlenmiş bulunuyor;

  • Ergenlikten önce 0 – 5,0 mlU / ml
  • Ergenlik döneminde 0,3 – 10,0 mlU / ml
  • Erişkinlik döneminde 1,5 – 12,4 mlU / ml

Belirtilmiş olan bu değerlerin üzerine çıkılması halinde erkekte FSH yüksekliği ortaya çıkıyor.

Kadınlarda FSH Yüksekliği

Kadınlarda ise 0 ile 6 ay arasında 1,00 ve 4,00 mlU / ml aralığında,

  • 7 ay ile 12 yaş arasında 0,20 ve 3,00 mlU / ml aralığında,
  • 13 ile 15 yaş arasında 1,00 ve 8,00 mlU / ml aralığında,
  • 16 ile 50 yaş arasında 2,00 ve 10,00 mlU / ml aralığında,
  • 60 yaş ve üzerinde ise 30,00 – 118,00 mlU / ml aralığında olması gerekir.

Diğer yandan Folliküler faz FSH hormon değerleri 2 ile 10 mlU / ml aralığında, pik FSH hormon değerleri 8,50 ile 30 mlU / ml aralığında, luteal faz FSH hormon değerleri 2 ile 10 mlU / ml aralığında, menopoza giren kadınlarda FSH hormon değerleri 20 ile 140 mlU / ml aralığında ve gebelik döneminde olan kadınlarda FSH hormon değerleri 2 ile 10 mlU / ml aralığında olmalıdır.

Belirtilmiş olan bu değerlerin üzerine çıkılması halinde bu değerlerin normal seviyesine getirilmesi önem arz eder. Örneğin FSH hormon değeri 10’un üzerinde olan kadınlarda gebe olma şansı daha az olur. Diğer yandan bu değer 15’in üzerine çıktığı takdirde hamile kalma şansı yok denecek kadar azdır. Bu kişilerin tedavi yoluyla, tüp bebek yöntemiyle ya da kendiliğinden hamile kalma olasılığı neredeyse hiç olmaz.

FSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

FSH hormonunun normal değerlerinin üzerinde çıkması halinde kadınlardaki yumurtalık rezervleri azalmış demektir. Bu durum genellikle yaş ile ters orantılı bir şekilde ilerler. Kimi zamanlarda FSH hormonunun yüksek olduğunu düşünen kişilerin bu noktada kendi başlarına çözüm bulmaya çalıştığı görülür. FSH hormonunun yaşlanma sebebi ile yumurta ve spermlerin eski özelliklerini yitirmeye sebep olduğu bilinse de yaşlanma engellenilebilecek bir şey değildir. Bu sebeple de ne yumurtaları ne de spermleri eski halinde getirebilir ne de depoları eskisi gibi doldurabiliriz. Bu sebeple bireylerin FSH değerlerini kendi başlarına düşürmesi mümkün olmaz. Bu noktada yapılabilecek tek şey FSH hormon değerlerinin iyiden iyiye yükselmeden önce hamile kalmaya çalışmak olur. FSH hormon değerlerinin yüksek çıkmasına yani yumurtalık rezervlerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine sigara içmek, ağır ateşli hastalıklar geçirmek, tıbbi geçmişte cerrahi operasyonlar geçirmek ya da enfeksiyon kapmak gibi sebepler neden olur.

FSH Hormon Yüksekliği Kimlerde Görülür?

FSH hormon yüksekliği biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi herkeste görülebilen bir sorun olarak karşımıza çıkar. Gerek kadın gerek erkeklerde aynı sebeplerden dolayı kendini gösteren ve buna bağlı olarak herkeste görülen FSH hormonu yüksekliği, yalnızca erişkinlerde değil aynı zamanda henüz ergenliğe girmemiş kişilerde dahi büyük bir problem olabilir. FSH hormon değerleri birçok farklı değer ve unsura göre belirlenir. Bu noktada cinsiyet ve yaş ayrıca ön plana çıkan iki kriter olur.

FSH değerlerinin yüksek olması halinde bir doktora başvurulması ve yalnızca sizin için belirlenecek olan spesifik ilaçların kullanılması gerekir. Her ilacın farklı bir etkisi olabileceği için bir başkasında işe yarayan ilacın sizlerde de işe yarayacak olması herhangi bir kesinliğe sahip değildir. Bu nedenle de doktorunuzun sözünden çıkmamanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.