Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Galdiriğin Faydaları

Galdiriğin Faydaları üzerinden konuşacak olursak Galdirik tam bir şifa deposu. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması en yaygın kullanım alanı olmakla birlikte sofralarımızda ve bahçemizde de önemli bir yer kaplamaktadır Galdirik Otu.

Galdirik Nedir?

Bilimsel ismi ‘Borago Officinalis’ olan Galdirik, özellikle ülkemizde bu isimle bilinen şifalı bir bitkidir. Çeşitli yörelerimizde Kaldirik olarak da bilinen bu ot ‘Hodan’, ‘Zılbıt’, ‘Sığırdili’ ve ‘Ispıt’ olarak da isimlendirilmiştir.

Ülkemizde Galdirik Otu, Marmara, Karadeniz Bölgesi’nin kuzeyi ve Batı Anadolu Bölgelerinde yetişen bir bitkidir.

Yemeklerde kullanılmasından tutun kavurmasına kadar bir çok kullanım alanı vardır bu bitkinin. İnsan sağlığı üzerindeki etkisini de hesaba katacak olursak tam bir şifa kaynağı olduğunu kolayca söyleyebiliriz.

Tam olarak ne zamandan beri bilindiği ve kullanılmaya başlandığı belirlenememiş olan Galdirik, özellikle halk arasında manevi bir güç veren ot olarak bilinmektedir. Şöyle ki, özellikle öz güven artırıcı ve cesaret verici etkisi en çok bilinen özelliğidir.

Zamanında çeşitli ülkelerin ordularını savaşa hazırlar iken moral ve güç verdiği için bu otu özellikle çeşitli ritüeller ile kullandığı bilinmektedir.

Çeşitli bilim insanları tarafından yapılan araştırma ve gözlemler sonucu Galdirik’in böbreküstü bezleri üzerinde etkili olduğu ve bu özelliği ile de rahatlatıcı bir etki verdiği rapor edilmiştir.

Ayrıca içinde barındırdığı çeşitli mineral deposu tuzlar, potasyum ve kalsiyumdan dolayı da ‘tuz içermeyen diyetlerde’ genellikle ve sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.

Galdirik Otu’nun Mevsimi Var Mıdır?

Çoğu bitki türü gibi Galdirik’in de belli bir mevsimi vardır. Özellikle yaz aylarında çıkan bir ot olarak çiçekli yapısı ve gövde yapısı itibarı ile genellikle nemli bölgelerde yetişmektedir. Ayrıca yaprak şeklinde bir görünüme sahip olan Galdirik, tüylü yapısı ile de dikkat çekmektedir. Renk olarak ise ağırlıklı olarak mavi olan Galdirik, mor renkli olarak da görülebilmektedir.

Galdirik Otu Nerelerde Bulunur?

Galdirik otu henüz halk arasında çok bilinen bir bitki türü olmasa da, birçok etkisinin olduğu ve faydasının görüldüğü bilinmektedir. Bundan dolayı da yakın zamanda büyük bir talep artışı doğuracağını kolayca söyleyebiliriz. Yeni bir bitki olması sebebi ile büyük marketlerde bulma olasılığı düşük olan Galdirik, ot çeşitlerinin bol olduğu zengin aktarlarda kolayca bulunabilmektedir.

Galdirik’in Faydaları Nelerdir?

Galdirik Otu faydası saymakla bitmeyen bir bitki olarak karşımıza çıktığı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan önemli bir şifa deposudur. Şimdi bu faydalardan sizler için seçtiklerimize değinelim;

1.Sinir Sistemini Güçlendirir

Sıkıntı ve stres gibi psikolojik olumsuzlukların giderilmesinde oldukça kullanılır. Güçlü bir sakinleştirici etki sağlayan önemli ve faydalı bir bitki olduğu için de genel ruh sağlığına rahatlatıcı etki sağladığı gözlenmiştir. Ayrıca yan etkisiz bir antidepresan olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

2.Sağlıklı Bir Boşaltım Sistemi İçin Yardımcı Olur

İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonları ve hastalıklarının tedavisinde ve sonrasında büyük oranda etkili bir bitkidir. Hatta böbrek ve mesane iltihaplanmalarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Ayrıca Galdirik’in bağırsakları da düzenleyici bir etkisi olduğu ayrıca bilinen bir gerçektir.

3.Solunum Yollu Rahatsızlıklar İle Savaşır

Solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere özellikle boğaz bölgenizde meydana gelen ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca öksürük gibi rahatsız edici ve vücuda tahribatı büyük rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olarak görev alır.

4.Kırgınlığı ve Soğuk Algınlığını Söküp Atar

Kırgınlık hissettiğiniz dönemlerde vücudunuzdaki teri atmanızı hızlandırarak rahatlatıcı bir etki sağlar. Soğuk algınlığına karşı da önleyici ve giderici bir etki sağladığı için Galdirik, ayrıca ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır.

5.Kadınlar İçin Özellikle Büyük Etki Sağlar

Kadınlar için adet öncesi rahatsızlıklarda dindirici ve rahatlatıcı bir etki sağladığı gözlemlenmiştir Galdirik otunun. Özellikle yeni doğum yapmış ve emziren kadınlar üzerinde de süt artırıcı bir özelliği olduğu bilinmektedir.

6.Galdirik’in Saymakla Bitmeyen Diğer Faydalarına Gelince

  • Romatizma tedavisinde kullanılması önerilmektedir.
  • Ayrıca Galdirik’in cinsel isteği artırdığı bilindiği gibi afrodizyak etkisinin de olduğu gözlemlenmiştir.
  • Galdirik otu akrep sokmalarına karşı tedavi amaçlı kullanıldığı gibi Temre hastalığına da iyi geldiği bildirilmiştir.
  • Balgam sorununuz varsa veya balgamdan dolayı oluşmuş bir tıkanıklığınız varsa Galdirik bitkisini kullanabilirsiniz.
  • Hodan çayı depresyona karşı etkilidir. Bu bitkiden elde edilen çayın ise kişiyi mutlu edip moral verdiği söylenmektedir.
  • Vücudumuzu çeşitli mikroplardan arındırarak iltihap gibi çeşitli semptomları da giderici bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Galdiriğin Zararları Var Mıdır?

Galdirik otunu kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda var. Çünkü bitkisel yöntemlerin nadiren de olsa yan etkileri olabilmektedir. Bunlar kimi zaman ilaçlar ile etkileşim olarak kendini gösterebileceği gibi kimi zaman da vücutta hassasiyet veya kırgınlık olarak kendini gösterebilmektedir. Yani kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda var.

Galdirik Bitkisi Nasıl Kullanılmalı?

Galdirik’in bir çok kullanım alanı vardır. Genel kullanım alanları ise ağırlıklı olarak diyet, yemek ve süsleme işleridir.

  • Diyet Yapanlar için: Galdirik bitkisi özellikle tansiyon hastaları tarafından tercih edilen bir bitki türüdür, bunun sebebi ise içerik bakımından tuzsuz diyetler için önerilen bir kimyaya sahip olmasıdır. Yapraklarının içerdiği mineral tuzları bu ihtiyacı karşılamaktadır.
  • Yemeklerde Kullanımı: Özellikle Galdirik’in çiçekli kısmı garnitür yapımında kullanılmaktadır. Kır kesimlerinde ise tavada kavrularak tüketildiği bilinmektedir. Ve Galdirik’i küçük parçalara ayırıp çocuğunuzun peynirli sandviçine veya sofralarınızda ki salataların içine de bolca ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Galdirik’in çayı da büyük bir şifa kaynağı olarak yeşil çay sevenlerin vazgeçilmezi konumundadır.
  • Süsleme İşlerinde: Galdirik otunu evdeki saksılarınızın içine ektiğiniz takdirde çiçeklerinizin daha hızlı ve sağlıklı büyüdüğünü göreceksiniz. Yapmanız gereken tek şey saksı içindeki çiçeğin etrafına eşit miktarda ekmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.