Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gamze Estetiği

Son zamanlarda estetik ameliyatlar içinde popüler olan gamze estetiği çoğu kişinin ilgisini çekiyor. Son zamanların yeni modalarından biri olan gamze estetiğini özellikle kadınlar yanaklarında, erkekler de çenelerinde yaptırıyor. Evrensel olarak güzellik standartlarında da yerini almış olan gamze kişilere çekicilik ve sevimlilik katıyor. Aynı zamanda yüz ifadesini yumuşatıyor. Bazı toplumlarda şansın göstergesi olarak kabul edilmiş gamzeye melek dokunuşu da deniliyor.

Çoğu kültürde sempatik karşılanmakta olan gamze aslında yüzdeki çiğneme kaslarındaki zayıflıktan kaynaklanır. Allah vergisi olan bu oluşum insanın gülümsemesine bir güzellik ve sevimlilik katar. Çoğu insanın yanak yapısı düzdür. Kişiler gamze yaptırarak kişisel olarak çekiciliklerini arttırmak isterler. Gamze estetiği üç yere yapılır. Yanak gamzesi, çene gamzesi ve son zamanlarda trend haline gelen venüs gamzesi de denilen beldeki gamzelerdir. Yazımızda sizlere bu üç çeşit gamze estetiği hakkında bilgiler vereceğiz. Gamze estetiği ameliyatı için belirli bir yaş sınırlaması yok, 18 yaşından büyük isteyen herkes bu estetiği yaptırabilir. Gamze estetiği uzmanlara göre en kısa 15 dakikada, en uzun yarım saat ya da bir saat gibi bir sürede yapılabilir. Gamze estetiğini çoğunlukla kadınlar, yüzde 20 gibi bir oran ile de erkekler özellikle çeneleri için yaptırır.

Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

Yanağa yapılan gamze estetiği lokal anestezi (kısmi uyuşturma) altında ağız içinde yapılan ortalama 30 dakika kadar süren küçük ve ağrısız bir operasyon. Yanakta isteyen iki tarafa isteyen de tek tarafa yaptırabilir. Öncelikle hasta ile beraber ameliyat öncesinde gamzenin nereye yapılacağı belirlenir ve işaretlenir. Sonra lokal anestezi ile hafif uyuşturulan belirlenen yerler biraz bekledikten sonra ağız içinde dikilen kesiler (kendiliğinden eriyen dikiş) ile ağız mukozası yani içteki ıslak deri ve yanak kasından parça çıkarılarak orada zayıflık oluşturulur.

Kişiye ameliyat günü yumuşak gıda alması tavsiye edilir. Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca hafif bir şişlik ve morluk olabilir. Ağrı ilk birkaç gün beklenen bir şey. Birkaç gün boyunca doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve antibiyotik hapları kullanabilirsiniz. Dikişler ağız içinden kendiliğinden erir ve yüzde dikiş izi bırakmaz. Bazı hastalarda ameliyattan hemen sonra sürekli bir gamze oluşurken bazılarında sadece gülümsediklerinde ortaya çıkan gamzeler oluşabilir. Genel olarak ödem geçtikten 1-2 hafta sonra gülümseme ile oluşan gamzeler oluşması beklenir. Gamze estetiğinin bir başka özelliği de vazgeçilmesi durumlarında yine küçük bir operasyon ile eski haline çevrilmesi. Düzgün yapıldığı takdirde çok kolay ve basit bir operasyon olan gamze estetiği ile hayallerinizdeki çekici yüze kavuşabilirsiniz.

Venüs Gamzesi Nedir?

Modern hayat ve insan gelişimi ilerlerken bazı ufak ayrıntılar da göze hoş gelir. Bu hoş ayrıntılardan biri de Venüs gamzesi (çukuru) da denilen beldeki çukurluk şeklinde olan gamzeler. Bazı kişilerde kendiliğinden oluşan bu gamze leğen kemiğini oluşturan yapıların meydana getirmiş olduğu popo ile bel arasında simetrik duran orta hattan 6-8 cm uzaklıktaki çukurluklara verilmiş olan ad. Bu gamzeye doğuştan sahip olanlar olduğu gibi isteyenler cerrahi operasyon ile de sahip olabilir. Özellikle düşük bel modasının bu bölgeyi görünür kılması ile de görsel medyada takip ettiğimiz ünlü isimlerin de bu gamzeyi yaptırması dikkat çekiyor.

Bu gamze ortalama 20 dk gibi bir sürede yapılabilir. Lokal anestezi ile bel bölgesinden deri altı dokusunun inceltilmesi ile oluşturulur. Herhangi bir ağrı ya da sızı olmaz.

Gamzesi Olan Çekici ve Şanslı Ünlüler

Bir kas kısalığı sebebi ile gamzelere sahip olan şanslı ve çekici ünlülerden bazıları şunlardır; Angelina Jolie, Cameron Diaz, Julia Roberts, Miranda Kerr, Kirsten Dunst, Amanda Seyfried, Anne Hathaway, Audrey Tautou, Jennifer Garner ve Kate Middleton gibi dünyaca ünlü kadınlar yanak gamzesine sahip. Çene gamzesine sahip ünlü erkeklerden bazıları ise; Ben Affleck, Russel Crowe, Michael Douglas, Clark Gable, Cary Grand, Humbrey Bogart ve Josh Holloway.

Gamze Estetiğinin Riskleri

Ameliyat sırasında görülebilecek problem arasında enfeksiyon, kanamalar olabilir. Bunlar ilaç ya da ufak girişimler ile giderilecek sorunlar. Yetersiz doku çıkarılmasına bağlı olarak gamze oluşmaması da görülebilir. Ya da aşırı doku çıkarıldığında gülümseme ile ortaya çıkan değil sürekli görünen ve doğal olmayan çöküklükler de oluşabilir. Fakat bunlar nadir görülen ve son derece spesifik riskler. Ameliyat sonrası ağrı çok hafif olur ve bir hafta gibi bir süre ödem ve şişkinlikler oluşabilir. Bu durum doğaldır fakat bir haftadan fazla sürerse doktora görünmekte yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.