Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gastrit İçin Doğal Tedaviler

Gastrit Nedir?

Mide hastalıklarının başında gelen gastrit mide mukozasının iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır. Gastrit çok sık rastlanan bir hastalıktır ve ilerlemesi halinde ülsere dönüşebilir. Gastrit tanısı konduktan sonra ilerleme durumuna göre antibiyotik tedavisi  uygulanır ve genellikle ilaçların düzenli kullanılmasıyla hastalık tamamen tedavi edilebilir. Antibiyotiklerin yanı sıra evde uygulayacağınız doğal tedavi yöntemleri ile gastrit şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Gastrit İçin 10 Doğal Tedavi Yöntemi

Gastrit, ince bağırsakta ve midede meydana gelen bakteriyel bir sorundur. İlerleyen safhalarında doktor gözetiminde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca gastrit hastalığının başlangıç aşamasında iseniz mideniz için evde kolayca yapabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerine de başvurmanız mümkündür. Mide bulantısı, kusma ya da aşırı gaz gibi şikayetleriniz varsa ” enginar ” gastrit için iyi bir çözüm olacaktır. Gastrit mide iltihaplanmasını tetiklediği için iltihap söktürücü niteliği bulunan zencefil antibakteriyel özelliği ile önemli bir tedavi yöntemidir. Sindirime yardımcı olması ve ülser tedavisi için de kullanıldığını sıkça duyduğunuz nane bitkisi de gastrit tedavisi için kullanılan bir diğer yöntemdir. Bunların yanı sıra aşağıda ayrıntılı şekilde vereceğimiz tuz tedavisi, şeytantersi , elma sirkesi , kabartma tozu, fesleğen, papatya, muz  ve probiyotiklerle yapılan tedavi yöntemleri de vardır.

1. Tuz Tedavisi

Tuzun sağlığa zararları.

Gastrit nedeniyle oluşan kusma ve ishal gibi nedenlerden vücut çok fazla su kaybetmektedir. Tuz da aynı şekilde vücuttaki su kaybını önlemeye ve vücutta suyun tutunmasını artırmaktadır. Aynı zamanda iltihaplanmayla mücadele etmesi açısından önemlidir ve sindirim sistemini içinde faydalıdır. Peki tuz nasıl tüketilirse mide için daha faydalı olur? Evde hazırlayabileceğiniz kolay bir tarifle günlük ara ara içeceğiniz sulu karışımla gastrit semptomlarınızı en aza indirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey 4 bardak su içine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek iki yemek kaşığı şekerle birlikte karıştırmanız olacaktır.

2. Şeytantersi Tedavisi

Şeytantersi maydanozgillerden kötü kokulu bir bitkidir fakat pişirildiğinde soğan sarımsak gibi bir lezzeti vardır. Şeytantersi hazmı kolaylaştırması ve gaz etkisini gidermesi ile bilinen bir bitkidir. Bu nedenle gastrit belirtilerini en aza indirdiği bilinmektedir. Gastrit hastaları için en çok rahatsızlık veren soğan, sarımsak gibi yiyeceklerin yerine altarnatif oluşturması açısından önemlidir.

3. Elma Sirkesi Tedavisi

Elma sirkesi gastrit için çok faydalı olsa da kesinlikle aç karnına elma sirkesi tüketilmemelidir. Elma sirkesi oluşumu ve içeriği itibari ile birçok mineral ve vitamin barındırmaktadır. Elma sirkesi vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Mide ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin azalmasında büyük rol oynamaktadır. Peki elma sirkesini midenize zarar vermeden nasıl tüketebilirsiniz? Öncelikle yapmanız gereken bir bardak sıcak su içerisine organik olmasına özen gösterdiğiniz bir çay kaşığı elma sirkesini koyarak iyice karıştırınız. Yemekten çok kısa bir süre önce tüketeceğiniz bu karışımı midenizdeki belirtilerine göre kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz. Aynı zamanda bir bardak organik olduğuna emin olduğunuz üzüm suyu ile aynı şekilde bir çay kaşığı kadar elma sirkesini karıştırarak da içebilirsiniz. Tekrar uyarmakta fayda olacağı için kesinlikle elma sirkesini direk olarak aç karnına tüketmemelisiniz. Elma sirkesi güçlü bir asit olduğu için midenize faydası yerine zararı olacağına emin olabilirsiniz.

4. Kabartma Tozu Tedavisi

Asit karşıtı özelliği ile bilinen kabartma tozu mide rahatsızlıklarına son derece iyi gelen yöntemlerdendir. Mide asidini düzenlemesi ile birlikte gastrit belirtilerini de azalttığı tespit edilmiştir. Kabartma tozu mide bulantısı kusma ve ishal gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği için evde uygulanan doğal tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Kabartma tozunu tüketmeniz için yapmanız gereken tek şey 1 litre kadar su içerisinde yarım çay kaşığı kabartma tozu ile 4 yemek kaşığı şekeri karıştırarak karışımı gün içerisinde iki kez tüketmektir. Yoğun miktarda sodyum barındırdığı için yüksek tansiyon hastaları için önerilmez.

5. Fesleğen Tedavisi

Gastrit belirtilerini engellemek için kullanılan bir diğer yöntem de fesleğendir. Sindirimi kolaylaştırması açısından önemli bir bitkidir. Aynı zamanda mide spazmları içinde ilaç niteliğindedir. Mide duvarının güçlendirilmesi ve gastrit belirtilerinin azaltılması için fesleğen ve zencefil suyunu eşit miktarda karıştırarak günlük bir kaç kere tüketilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda fesleğen yapraklarını bir bardak suya atarak 10 dakika kadar kaynattıktan sonra bu karışıma az miktarda kaya tuzu koyarak bir kaç gün içerisinde aralıklarla bu suyu içebilirsiniz.

6. Papatya Tedavisi

Papatya çayı bir çok rahatsızlığa ilaç niteliğindedir. Aynı şekilde iltihap engelleyici ve mide spazmlarını hafifletmesi sebebi ile de gastrit belirtilerini engelleyici özelliktedir. Sindirim sistemini düzenlemekte mide bulantısı ve ishal gibi sıkıntıları gidermektedir. Papatya çayını hazırlamak için bi bardak suya 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş papatyayı ekleyerek 10 dakika kadar demleyiniz. Daha sonra papatyaları süzerek limon ve bal ekleyerek tatlandırabilir hazırladığınız çayı günde bir kere tüketiniz.

7. Muz Tedavisi

Muz içerisinde barındırdığı amilaz direnci bulunan nişasta sayesinde mide duvarını kalınlaştıran bir tabaka ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle olgunlaşmış muzlar gastrit için son derece faydalıdır. Sindirimi düzenleyici özelliği bulunan muz bir kase yoğurt ile karıştırıldığında iki kat daha etkili olacaktır.

8. Nane Tedavisi

Eğer mide bulantısı, kusma, kramp gibi şikayetleriniz varsa  yapabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri de nanedir. Yaş nane direk olarak tüketildiğinde soğuk algınlığından kaynaklı kramp ve ağrıları geçirdiği gibi kuru nane yaprakları bir fincan kadar su ile demlendiğinde gastrit belirtilerini azaltmaktadır. Günde üç kez içebileceğiniz hafif bir bitki çayıdır aynı zamanda içerisine bal koyarak tatlandırabilirsiniz.

9. Zencefil Tedavisi

Zencefilin Zararları

Yazının başında da belirttiğimiz gibi antibakteriyel özelliği bulunan zencefil gastrit belirtilerini engelleyen önemli yöntemlerden biridir. Peki çok keskin bir tadı bulunan zencefili nasıl tüketecek hale getirebilirsiniz? Taze zencefili doğrayarak 1 fincan kadar önceden kaynattığınız suya karıştırınız. Yeniden en fazla 15 dakika kadar tekrar demleyiniz. Demlediğiniz çayı günde iki ila üç kez olacak şekilde tüketebilir ve lezzetlendirmek için zencefilli çayınıza bal ekleyebilirsiniz. Kan sulandırıcı etkisi bulunduğundan zencefil çayını yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi sakıncalı olacaktır.

10. Probiyotik Tedavisi

Probiyotikler, vücudumuza iyi gelen iyi bakterilerdir. Mide bulantısı, kusma ve sindirim problemleri için aşırı faydalı olan probiyotikler aynı şekilde gastrit belirtilerini de azaltmaktadır. Genellikle tüketilmesi gereken probiyotikler; yoğurt, lahana turşusu, kefir, süzme peynir, pastorize edilmeyen turşu ve zeytinler vb. şeklinde sayılabilir. Özelikle sindirim sistemini düzenleyen probiyotikler enfeksiyon karşıtı nitelikte olduğu için gastritin sebep olduğu mide içi iltihaplanmasını da engellemektedir.

Yukarıda anlatılan gastrit için tedavi yöntemlerini evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki yukarıda anlatılan tüm yöntemler hastalığın başlangıç aşamasında olanlar ve hastalığın belirtilerini azalmak için uygulanacak yöntemlerdir. Eğer şikayetleriniz artıyor ve ilerlediğini düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurmalı ve gerekli ilaç tedavilerini uygulamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.