Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gastrit Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Gastrit, mide bölgesinde bulunan mukozanın iltihap kapması sonucu oluşan hastalıktır. Günümüzde birçok kişide görülen bu hastalığın sebebi genellikle bakteriyel enfeksiyonlar olur. Fakat beslenme alışkanlıkları ve kullanılmakta ilaçlar gibi etkenleri de bulunur. Bu rahatsızlığın geçici yani akut ve kalıcı yani kronik çeşitleri olabilir. Gastrit her daim belirti veren bir rahatsızlık olmasa da çoğu zaman midede yanma ve ağrı gibi şikayetlere sebep olur. Yanma ve ağrı hissi genellikle hafif bir şekilde seyretse de zaman geçtikçe şiddetli bir hal alır.

Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Gastrit her daim ortaya belirti koymasa da belirti verdiği zaman farklılıklar gösterir. Gastritin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Midede yanma
  • Karında şişlik
  • Mide ağrısı
  • İştahsızlık
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Koyu dışkı

Gastritin Nedenleri Nelerdir?

Bakteriyel Enfeksiyon: Ağız yolu ile mideye kadar ulaşmayı başaran bakteriler burada iltihaba sebep olarak gastrit rahatsızlığına yol açar ve bu hastalığın en büyük sebebi de budur.

Kullanılan İlaçlar: Çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklar sebebiyle uzun süre boyunca kullanılan ilaçların mide mukozasını etkileyip gastrit oluşumuna sebep olduğu durumlarda doktora gidildiği zaman kullanılan ilaçlardan bahsedilmesi önem arz eder.

Beslenme Alışkanlıkları: Birçok farklı sağlık sorununa neden olan beslenme alışkanlığına önem vermek gerekir. Aşırı yağlı yiyeceklerin, baharatlı ve acı gıdaların, asitli gıdaların tüketilmesi halinde gastrit oluşumu gerçekleşir. Özellikle de sınav döneminde olan öğrenciler ve yoğun iş hayatı olan kişilerde buna rastlanır.

Diğer Nedenler: Aşırı alkol tüketimi, bir tür bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığı.

Gastrit ve sırt ağrısı bir arada olduğu takdirde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

Gastrit Sırt Ağrısına Sebep Olur Mu?

Gastrit genellikle oldukça şiddetli bir şekilde mide ağrısına sebep olur. Bu ağrı zaman zaman başka yerlere vuracak kadar şiddetlenebilir. İşte bu sebeple ağrının sırta vurduğu durumlar da vardır. Sırttaki ağrının aşırı şiddetlenmesi ile birlikte dışkıda kan, göğüste ağrı ve yüksek ateş gibi ciddi belirtiler de kendini gösterir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden hastaneye gidilmesi gerekir.

Gastrit Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Gastrit hastalığının teşhis edilebilmesi için hastanın dikkatli ve detaylı bir beden muayenesinden geçmesi ve hastalık geçmişinin de özenle incelenmesi gerekir. Yapılacak olan bu incelemelerin ardından gastritten şüphelenilmesi halinde doktorunuz sizlere gastrit sebebiyle oluşan şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayacak türden bir tedavi yöntemi söyler. Size özel olarak düzenlenmiş olan bu tedavi yöntemi ile birlikte gastritin kesin olarak teşhis edilebilmesi için gastroskopi ya da endoskopi yapılır.

Böylelikle mukoza görülür ve patolojik bir inceleme yapılabilmesi yani biyopsi için doku örneği alınır. Gastrite sebep olduğu düşünülen her şikayette endoskopi yapılmaz. Genellikle 40 yaşın altında olan kişilerde endoskopi yapılmasını gerektiren bir neden olmadığı takdirde dışkı ya da kan örneği alınarak HP enfeksiyonunun varlığının araştırılması yeterli olur.

Gastrit Komplikasyonları Nelerdir?

HP enfeksiyonunun sebep olduğu kronik gastrit her ne kadar sık bir şekilde olmasa da on iki parmak bağırsağı ve mide ülserine, mide kanserine ve lenfomaya varan ciddi sorunlara yol açabilir. HP enfeksiyonu sebebiyle oluşan lenfoma hastalığı erken safhada Mucosa associated lenfoid tissue adı verilen ve MALT kısaltması ile anılan bir hastalığa sebep olur. Bu dönemde bakterilerden temizlenmesi halinde tam bir iyileşme sağlanabilir. Antiromatizmal ilaçlar ve asprinlerin sebep olduğu gastrit hastalığı ise ciddi kanamalara yol açar.

Gastrit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit hastalığının tedavi edilebilmesi için ilk olarak gastrit hastalığına neden olan durum tespit edilir. Genellikle mide asidinin azaltılması ile birlikte şikayetler azalır. HP enfeksiyonunu bulunması halinde bakterinin temizlenmesi için en az iki antibiyotik kullanılır. Bu antibiyotikler kullanılarak bir ya da iki hafta boyunca sürecek olan bir kür oluşturulur. Antiromatizmal ilaçlar ve aspirin sebebiyle oluşan gastritte ise ya ilaçların kesilir ya da kullanılmasının gerekliliği sorgulanır. Bununla birlikte daha farklı sebeplerden ortaya çıkan gastrit tiplerinde ve çeşitli komplikasyonlara yol açan vakalarda bu durumların da incelenmesinin ardından bir tedaviye başvurulur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.