Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Midede görülen ciddi rahatsızlıklardan bir tanesi olan gastrit direkt olarak tüketilen besinler ile ilgilidir. Bir bakteri enfeksiyonu nedeni ile meydana gelen gastritin sebepleri arasında ilaçlar, gıda alerjiler, alkol, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ve sağlıksız beslenme yer almaktadır. Gastrit tüketilen yanlış ve sağlıksız gıdalar ile ortaya çıktığı gibi yine sağlıklı bazı gıdaların tüketimi ile de ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle gastrit rahatsızlığına yakalanmamak ya da gastrit hastalığını geçirmek için özellikle bu hastalığa iyi gelen gıdaları düzenli olarak tüketmek ve beslenme alışkanlıklarını da buna göre değiştirmek gerekmektedir.

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zencefil

Screenshot_23

Özellikle zencefil iltihapları azaltma ve bakterileri önleme özelliği sayesinde gastrite çok iyi gelen besinlerin başında yer almaktadır. Bu nedenle düzenli zencefil tüketimi ile iltihaplanma ve enfeksiyon riski en aza indirilebilmektedir. Bununla birlikte zencefil, mide ağrılarına, gaza, hazımsızlık problemine, mide bulantılarına ve şişkinlik gibi çeşitli rahatsızlıklarına da iyi gelen bir özelliğe sahiptir. Özellikle bir bardak kaynar suyun içerisine atılan 1 çay kaşığı taze kıyılmış zencefil, 10 dakika kadar dinlendirildikten sonra bal ile karıştırılıp içildiğinde çok faydalı bir doğal ilaca dönüşebilmektedir. Özellikle beslenme uzmanları ve doktorlar gastrit gibi bir takım mide rahatsızlıklarının görüldüğü durumlarda bir hafta içerisinde günde iki kez bu kürün uygulanmasının semptomların hafifletilmesinde etkin rol oynadığını belirtmektedirler. Benzer şekilde zencefil suyu bal ile karıştırılarak tüketildiğinde de aynı etkiyi gösterebilmktedir. Gastrik rahatsızlıklarının olumsuz etkilerinin ortadan kaldırmak için başvurulan yöntemlerden bir tanesi de taze zencefil kökünü çiğnemek olmaktadır. Ancak zencefil tüketiminde de dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle zencefil, kan pıhtılaşması ile tansiyon ilaçlarının etkisinin azaltılması gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle gastrit ile ilgili bir şikayetiniz olduğunda doktorunuza danışarak zencefil tüketiminizi ayarlayabilirsiniz.

2- Yoğurt

Screenshot_24

Yoğurt da gastrit probleminin ortaya koyduğu olumsuz etkileri hafifletmede etkili olmaktadır. Özellikle yoğurdun içeriğinde bulunan aktif kültürler sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra yine yoğurdun içerisinde bulunan probiyotikler de mide astarında meydana gelen hasarlara karşı mide astarının korunmasını desteklemektedirler. Üstelik yoğurt bağışıklık sisteminin de virüslere ve bakterilere karşı koyması için de güçlü bir besindir. Bu nedenle her gün düzenli olarak doğal yoğurt tüketmek gastrit gibi olumsuz etkileri olan mide rahatsızlıklarını engellemeye olanak sağlamaktadır. Daha etkili olması açısından yoğurdun muz ve bal ile tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

3- Nane

Screenshot_25

Nane, antienflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik gibi yararlı özelliklere sahip olması nedeni ile midede meydana gelen iltihapları önlemeye, bakterileri ortadan kaldırmaya ve midede ortaya çıkan spazmları yok etmeye yardımcı olmaktadır. Nane aynı zamanda mide mukozası iltihabını azaltmakta ve mideyi de bir hayli yatıştırmaktadır. Bununla birlikte nane tüketilmesi halinde çeşitli gastrit semptomlarından olan hazımsızlık, mide ekşimesi ve bulantı gibi problemler de kolay bir şekilde giderilebilmektedir. Özellikle doğal bir şekilde gastrit ile başa çıkmak istiyor ve gastrite iyi gelen yiyecekler tüketmek istiyorsanız nane çayı içebilir ya da taze nanenin yapraklarını kahvaltılarınızda ya da yemeklerinizde tüketebilirsiniz.

4- Çilek

Screenshot_26

Çileğin içeriğinde bulunan fenolik anlamda yüksek bileşikler gastrit hastalığının iyileşmesinde ve olumsuz etkilerinin azaltılmasında çok etkili olmaktadır. Bununla birlikte çilek doğal bir antioksidan özelliği de taşımaktadır. Çileğin düzenli olarak tüketimi ile midenin mukozasında ortaya çıkan iltihaplar da kolay bir şekilde önlenebilmektedir. Yapılan araştırmalar, düzenli çilek tüketimi ile zararlı yiyeceklerin mideye verdiği hasarların ortadan kaldırılabileceğini ortaya koymaktadır. Beslenme alışkanlıklarına alınması gereken çilek gastriti önleme konusunda günde bir kaç tane tüketilebilir ya da çay olarak içilebilir.

5- Fesleğen

Screenshot_27

Özellikle akut gastrit problemi yaşayan kişilerin bu hastalıkla ilgili tedavi süreçlerine fesleğen tüketimi destek olmaktadır. Fesleğen antibakteriyel ve antienflamatuar özelliği nedeniyle midede meydana iltihapları azaltarak bakteriler ile savaşmaktadır. Dolayısıyla fesleğen gastritin vücuda verdiği olumsuz etkilerden olan mide ağrısı, kusma, mide bulantısı ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırmada etkili olabilmektedir. Gastrit rahatsızlığından kurtulmak ya da gastrit gibi bir problem ile karşılaşmamak için düzenli olarak fesleğen yaprağı çiğnenebilir ya da fesleğen çayı içilebilir.

6- Rezene Tohumları

Screenshot_28

Rezene tohumları insan vücudunda pek çok bölgeye oldukça yararlı gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de midede meydana gelen gastrit problemi ile başa çıkmasıdır. Çünkü rezene tohumları sindirim sisteminin yatışmasına ve sindirim kaslarının rahatlatılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda rezene tohumlarının iltihapları azaltan ve midede yer alan bakterileri yok eden etkileri de bulunmaktadır. Mide yanması, bağırsak gazı, hazımsızlık, kusma ve şişkinlik gibi gastrit hastalığının etkileri görüldüğünde düzenli olarak ve yeterli miktarda rezene tohumu tüketilebilir.

7- Meyan

Screenshot_29

Meyan kökü gastrit rahatsızlığını gidermek için en sık kullanılan yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle iltihap giderici ve mideyi yatıştırıcı özelliği sayesinde meyan kökü midede meydana gelen iltihaplanma ile ekşimeyi önlemeye yardımcı olur. Gastritin midede yarattığı rahatsızlıkları ortadan kaldıran meyan kökü aynı zamanda mide astarını korumaya ve ülser riskini azaltmaya da destek olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.